SAP Slovenija, slovenska podružnica nemškega razvijalca poslovne programske opreme, je lani ustvaril 29,7 milijona evrov prihodkov. Še lani so imeli 31 zaposlenih, letos je njihovo število naraslo na 40. Dodana vrednost na zaposlenega znaša 155.929 evrov.
SAP Slovenija se ukvarja s predvidevanjem prihodnosti poslovanja v digitalnem svetu, ki se razvija z visoko hitrostjo, zato na to pripravljajo tudi svoje stranke. Kot pravi direktor Gregor Potočar, ki je vodenje podjetja prevzel oktobra 2016, maja 2018 pa še vodenje vseh družb SAP v jugovzhodni Evropi, je njihov glavni izziv pametna uvedba teh tehnologij. S podjetji sodelujejo na daljši rok, pri čemer spoznavajo njihove poslovne izzive in cilje. »Podjetjem pomagamo, da tudi s tehnologijo izoblikujejo svoje cilje, saj tehnologija prinaša najboljše učinke šele takrat, ko ima vpliv tudi na prihodkovno in ne samo na analitično-poročevalsko plat podjetja; to pomeni, ko odpira nove možnosti za zaslužek,« pravi Potočar, ki je pred prihodom v SAP izkušnje nabiral v Microsoftu ter v podjetju NiceLabel in banki SKB.
Medijska hiša Delo tudi letos, že tretje leto zapored, nadaljuje projekt Delove podjetniške zvezde (DPZ), v okviru katerega smo lanskega novembra že drugič podelili prestižni kipec, ki ga je prejelo podjetje Polycom iz Škofje Loke.
Vizija za prihodnja leta
Podjetje s svojimi rešitvami podpira največje poslovne sisteme v Sloveniji pa tudi številna mala in srednja podjetja. Obenem se usmerja k podpori procesom v javnem sektorju, kot je Univerza v Ljubljani oziroma Bolnišnica v Izoli. Od nekdaj so podjetja z uporabo naše tehnologije dobila vpogled v to, »kje podjetje je in zakaj je tako«, pravi Potočar in pojasnjuje, da razvijajo nove tehnologije, ki v dobi izkustvenega menedžmenta na pametne načine zaznavajo odziv trga, mnenja kupcev ali kogarkoli, ki je uporabnik določenih storitev ali izdelkov. Na podlagi tega lahko zatem povedo tudi, kako naprej, kar je danes za podjetja zelo pomembno za njihov obstoj v digitalnem svetu.
SAP je sicer 47 let staro podjetje, ki podpira procese v 25 različnih industrijah, podjetjem pa ponuja procese, po katerih naj bi poslovala najsodobnejša podjetja.
»Digitalizacija podjetij ni samo uvedba softvera, ampak tudi odprtje prihodkovnih virov iz digitalnega sveta. Nabor tehnologij, ki ga ponujamo, je najobsežnejši na globalnem trgu, vse pa dela na eni platformi,« pravi direktor in poudarja, da na njihovih tehnologijah dela ogromno zagonskih podjetij pa tudi sami organizirajo velike ekosisteme teh podjetij. Lani so tudi dobili evropsko nagrado za podjetje, s katerim zagonska podjetja najlaže delajo.
Tehnologija za odpiranje novih trgov
Slovenska podjetja po velikosti ali zaradi slovenskega porekla težko tekmujejo na globalnem trgu, lahko pa tekmujejo z večjimi v odličnosti na področju razvoja, poslovanja in proizvodnje. »To jim mi lahko pomagamo doseči, ker našo tehnologijo uporabljajo top nemška ali japonska podjetja, zato so procesno lahko na isti ravni.« Potočar si želi, da bi se tehnologija v Sloveniji več uporabljala tudi za odpiranje novih trgov. »Slovenska podjetja so izjemna pri razvoju tehnologije, storitev, inovativnih izdelkov, nekoliko slabše se izkažejo pri njihovem trženju. Zelo uspešna so pri podpori nemške avtomobilske industrije, kjer se zahtevajo izredno visoki standardi, vendar bi s svojim znanjem in razvojem lahko delali tudi v drugih industrijah, na primer v zdravstvu,« pravi Gregor Potočar in dodaja, da trenutno pripravljajo izjemno dobro rešitev na področju energetike.
V SAP Slovenija imajo sicer dva glavna vira prihodkov, to sta prodaja licenc in ponudba storitev iz oblaka, kjer tudi letos pričakujejo 50-odstotno rast.
Idealen trg za testiranje novih tehnoloških rešitev in poslovnih modelov
Slovenija je z vidika industrijskih panog precej napredna država, saj so naše proizvodnje zelo primerljive z avstrijskimi, zato je tudi idealen trg za testiranje novih tehnoloških rešitev in poslovnih modelov. Naša država je namreč zmožna ponuditi podjetja, ki so obvladljiva z vidikov projektnega vodenja, vložka in upravljanja tveganj, zato bi se na naših projektih v resnici pokazalo, kako bi bilo to videti procesno oziroma tehnološko, zatem pa bi se preneslo na večji obseg. Kot dober primer Potočar pri tem navede slovensko podružnico Danfossa, ki je prva uvedla novo različico tehnologij SAP, zdaj pa ta svoja znanja in procese deli z drugimi podružnicami. Ali pa Gorenje, ki postaja kompetenčni center za SAP za celotno skupino na področju internetnih trgovin in integriranih planiranj. Pa tudi Pošta Slovenije in podjetje Akrapovič, ki mora zaradi zelo specifične proizvodnje večkrat na dan zamenjati proizvodne linije, delavci pa morajo imeti ustrezno dokumentacijo in orodja ter zagnati linijo v čim krajšem času.
Gregor Potočar je vodenje podjetja prevzel oktobra 2016, maja 2018 pa še vodenje vseh družb SAP v jugovzhodni Evropi. Foto Blaž Samec
Umetna inteligenca bo posegla v naše življenje
Na področju razvoja informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) smo, kot pravi Gregor Potočar, vsako leto na prelomnici, saj se uvajajo nove tehnologije, ki pomenijo preskok. »Umetna inteligenca, ki bo najbolj zaznamovala trg IKT v prihodnjih letih, je realnost in tudi mi jo vključujemo v svoje rešitve. Je pa povezana z veliko spremembami na socioekonomskem področju, ki pa jih mi kot industrija ne moremo in ne želimo narekovati. Že doslej se je tehnologija zelo hitro razvijala, regulatorji pa temu niso sledili, tipičen primer je GDPR. Področje umetne inteligence je podoben problem, kjer bo potreben velik konsenz tudi na ravni standardov za industrijo, pri čemer ne bo šlo brez politike,« pravi Potočar in spomni na velesili na področju razvoja umetne inteligence, Kitajsko in ZDA. »Tisti, ki bo tu naredil bistven korak naprej, si bo zagotovil strašno prednost v političnem in ekonomskem smislu. Podjetja poskušamo biti pri tem čim bolj tvorni deležniki, saj je naše poslanstvo podpora uspešnim podjetjem in državam. Zato na tem področju podajamo čim več informacij in se tudi cehovsko povezujemo na globalni ravni, da lahko regulatorju predlagamo rešitve.«
In to bo največja prelomnica, pravi Potočar, ki bo globoko posegla tudi v naše vsakdanje življenje. Današnja tehnologija SAP upravlja podjetje, zato je posamezniki ne zaznate, ampak »vsakič, ko na primer plačate kavo, je to procesirano v SAP na davčnih blagajnah, prisotni smo tudi v cestninskih sistemih za tovornjake ali pri plačevanju goriva na Petrolu«. »Podjetja pa bodo vaše podatke s pomočjo naših platform pripeljala v vaš tako imenovani pametni dom. Če imate na primer sončno elektrarno na strehi, lahko z našimi orodji spremljate, koliko energije proizvedete, svoj dom lahko upravljate glede na to, kdaj boste porabljali energijo – takrat ko imate njen presežek, itd. To je eden izmed načinov, kako mi vstopamo v to potrošniško okolje,« pravi direktor SAP Slovenija.
Pametno Novo mesto in upravljanje stavb na Bližnjem vzhodu
SAP Slovenija ima unikaten položaj, zato ker ostaja vedno v smeri poslovnih rešitev; prav tako se ne nameravajo preusmeriti v strojno opremo ali v rešitve za potrošnike. Ostajajo v okolju B2B (Business to Business), kjer jih podjetja prepoznavajo kot varno izbiro za zagotavljanje tudi tehnološke prihodnosti. »Naša naloga je, da smo prisotni na trgu kot globalni ponudnik; imamo podružnice v vseh državah v regiji in aktivno vlagamo vanje. Nenehno povečujemo število zaposlenih, obenem pa zelo aktivno gradimo partnerski ekosistem,« pravi Potočar. SAP Slovenija ni samo 40 zaposlenih na sedežu v Ljubljani, ampak še dodatnih 250 do 300 ljudi iz samostojnih podjetij, ki so z njimi delno povezani na projektih, saj uvajajo njihovo tehnologijo. In so, kot še dodaja sogovornik, zaradi velikega razmaha digitalne transformacije podjetij, ustanov in tudi javnega sektorja trenutno zelo zasedeni in delajo tudi projekte v tujini, saj imajo dodatna industrijska znanja.
Prihodnost je v oblaku, saj tehnologija omogoča hitro in učinkovito prilagajanje na potrebe podjetij in družbe kot celote. SAP je zavezan trajnostnemu razvoju in s pomočjo najnovejših tehnologij z mnogimi podjetji in državami že ponuja rešitve, ki se osredotočajo na dolgoročne cilje, v skladu z vrednotami.
Tako ponujajo rešitve za upravljanje nevarnih snovi, veliko se ukvarjajo tudi z upravljanjem celotnih zgradb oziroma ekosistemov stavb na energetsko učinkovit način. »Delamo projekte na Bližnjem vzhodu, kjer je treba zgradbe hladiti, pri čemer nastajajo strašanske izgube energije. Zelo smo vpeti tudi v ekološko sfero in energetiko, ukvarjamo se z električno mobilnostjo, saj imamo rešitve za upravljanje voznih parkov električnih avtomobilov,« našteva Potočar. Zadnje so nastale iz lastnih potreb, ker imajo večji vozni park električnih avtomobilov v matičnem podjetju SAP v Nemčiji. Po njegovih besedah je to rešitev za tiste, ki bi ponujali storitve na temelju električne mobilnosti, to je, da bi upravljali večji vozni park električnih avtomobilov in jih znali na ta način tudi vzdrževati, poznati njihovo trenutno lokacijo, vedeti, kdo jih uporablja, in to tudi optimizirati. To bo sicer po njegovem mnenju prišlo bolj do izraza pri samovozečih vozilih.
Tudi v Sloveniji se vključujemo v projekte, kot so na primer pametna mesta, vzorčen primer je Novo mesto, ki je bil narejen na tehnologijah SAP v sodelovanju s Telekomom Slovenije. »To so prvi konkretni koraki k temu, da se meri tudi pravilna onesnaženost mest, da znamo upravljati promet, če nastanejo zastoji ali če so v mestu prireditve, in podobno,« še pravi direktor SAP Slovenija Gregor Potočar.
Komentarji