Neomejen dostop | že od 9,99€
Od leta 2017, ko je skupaj z Evropskim investicijskim skladom (EIF) vzpostavila Slovenski naložbeni program kapitalske rasti (SEGIP), se je banka med drugim posvetila tudi zagotavljanju lastniškega financiranja malih in srednje velikih podjetij ter podjetij srednje kapitaliziranosti (do 2999 zaposlenih) v Sloveniji.
SEGIP, ki je najprej obsegal 100 milijonov evrov (po 50 milijonov evrov sta prispevala EIF in SID banka), je bil vzpostavljen z jasnim ciljem obravnave vrzeli na področju lastniškega financiranja, ki ga je v Sloveniji močno primanjkovalo.
SID banka je prav tako pomembno vplivala na razvoj trga skladov zasebnega kapitala, pri čemer je s sodelovanjem z različnimi partnerji, kot so Alfi skladi in Vesna Venture Capital, spodbudila nastanek novih skladov, ki podpirajo različne sektorje gospodarstva.
Cilj je financirati projekte v fazi TRL4 (laboratorijski prototipi) in jih podpreti do faze komercializacije (TRL9). Sklad bo sodeloval z javnimi in zasebnimi univerzami in raziskovalnimi inštituti, s poudarkom na prehodu projektov v komercialno fazo. V prihodnosti bodo vključeni mednarodni strokovnjaki in mentorji, ki bodo pomagali podjetjem pri globalni širitvi in postavitvi poslovnih struktur. Vizija sklada je ustvariti podporno okolje, ki bo omogočilo raziskovalnim inovacijam, da se razvijejo v globalno uspešna podjetja.
Sklad je v sodelovanju z univerzami in raziskovalnimi inštituti v Sloveniji, kot so Univerza v Mariboru, Univerza v Ljubljani, Strojna fakulteta – FSB ter Fakulteta za elektrotehniko – FER na Hrvaškem, in drugimi že vzpostavil sodelovanja, ki bodo raziskovalnim projektom omogočila lažji prehod v fazo komercializacije. Sklenjenih je bilo že veliko sporazumov, pri čemer se stalno dodajajo novi partnerji iz raziskovalnega sektorja.
Poleg sklada Vesna so Alfi skladi eden največjih in najpomembnejših zasebnih upravljavcev alternativnih investicijskih skladov v Sloveniji. Alfi skladi so bili ustanovljeni leta 2017 kot del skupine KF Finance in so se hitro uveljavili kot vodilni upravljavci zasebnega kapitala v regiji. Njihov fokus je usmerjen predvsem na naložbe v Sloveniji in na Hrvaškem, vendar se širijo tudi na druge trge v regiji, kot so Srbija, Severna Makedonija, BiH in Črna gora. Alfi skladi so postali pomemben igralec na področju upravljanja zasebnega kapitala v Sloveniji, saj so mobilizirali sredstva zasebnih vlagateljev in jih usmerili v projekte, ki imajo visoko dodano vrednost za slovensko gospodarstvo.
Alfi skladi so se specializirali za naložbe v podjetja, ki imajo potencial za rast, vendar potrebujejo lastniški kapital, da bi lahko uresničila svoj polni potencial.
Primer uspešne naložbe je podjetje Trival antene d. o. o., ki je v letu 2023 doseglo najboljše rezultate v svoji zgodovini. Podjetje proizvaja antene, antenske stebre in dodatno opremo za telekomunikacije. Od leta 2019, ko je v lastništvo vstopil upravljavec ALFI PE, je podjetje vsako leto povečalo svoje prihodke od prodaje, kar je rezultiralo v podvojitvi prihodkov od prodaje v letu 2023 v primerjavi z letom 2019. Povpraševanje po izdelkih podjetja Trival antene se iz leta v leto povečuje, zato so povečali svoje proizvodne kapacitete in v prvi polovici leta 2024 odprli novo proizvodno enoto v Sloveniji, kar bo omogočilo podvojitev proizvodnje in hitrejše dobave kupcem. V 2024 pričakujejo še dodatno povečanje prihodkov od prodaje za predvidoma 25 %.
Drug primer uspešne naložbe je podjetje Prevent & Deloza d. o. o., ki je specializirano za oblikovanje in proizvodnjo zaščitnih oblačil po meri. Upravljavec ALFI PE je vstopil v lastništvo podjetja in skupaj z vodstvom podjetja začrtal strategijo podjetja za prihodnja leta. To je rezultiralo v povečevanju prihodkov od prodaje iz leta v leto. Pred dvema letoma so s prevzemom nemškega konkurenčnega podjetja vstopili tudi na trg gasilske opreme. V luči dodatnega povečanja proizvodne zmogljivosti so v začetku leta 2024 vzpostavili novo proizvodno enoto v Srbiji. Ukvarjajo se tudi z razvojem novih naprednih oblačil za različna področja, kot sta na primer zdravstvo in šport, kar še dodatno povečuje konkurenčnost podjetja. V prihodnosti nameravajo svoje izdelke širiti še na nove trge, tudi zunaj Evrope.
EIF je pomemben partner SID banke pri razvoju lastniškega financiranja v Sloveniji. Z vzpostavitvijo SEGIP-a je bila SID banka ena prvih, ki je sodelovala v okviru EIF-NPI Equity platforme in Naložbenega načrta za Evropo (EFSI), katerih cilj je spodbuditi vlaganja zasebnih vlagateljev v lastniško financiranje podjetij na evropski ravni.
SID banka z razvojem lastniškega financiranja v Sloveniji igra pomembno vlogo tudi pri privabljanju domačih in tujih zasebnih vlagateljev. Tako je bila v sklopu programa SEGIP mobilizacija sredstev zasebnih vlagateljev dosežena nad pričakovanji.
V prihodnosti bo SID banka poslovni segment lastniškega financiranja prenesla na novoustanovljeni odvisni družbi, ki bosta na osnovi organizacijske strukture in načina poslovanja zmožni še dodatno podpreti slovenska podjetja v obliki lastniškega financiranja. Ti družbi bosta v sodelovanju z javnimi institucijami ter institucionalnimi in zasebnimi vlagatelji ključna iniciativa za krepitev kapitalskega trga v Sloveniji v prihodnosti.
Rene Šrumpf, specialist za razvoj produktov in evropske programe iz SID banke, zaključuje: »Ustanovitev odvisnih družb za lastniško financiranje bo pomemben korak k še večji mobilizaciji javnih in zasebnih sredstev. Na ta način bomo ustvarili priložnosti za razvoj slovenskega gospodarstva, povečali konkurenčnost in omogočili rast podjetjem, ki so ključna za prihodnost naše države.«
SID banka bo tako še naprej igrala ključno vlogo pri spodbujanju gospodarske rasti in razvoju slovenskih podjetij ter ustvarjanju pogojev za večje mednarodne naložbe v Slovenijo.
Naročnik oglasne vsebine je SID banka