Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Predstavitvena informacija  |   Energetika 2024

VIDEO: Kako Petrolova pametna mesta krojijo naš vsakdan

Tudi v naši okolici se oblikujejo mesta, ki temeljijo na učinkoviti in pametni uporabi energije ter hkrati zagotavljajo prihranke in manjši ogljični odtis.
Zaječar FOTO: Petrol
Zaječar FOTO: Petrol
9. 9. 2024 | 10:03
9. 9. 2024 | 10:03
11:58

»Pametna mesta niso več sanje o prihodnosti, temveč so resnične skupnosti, ki nastajajo v naši družbi,« spremembe, ki se že dogajajo v naših lokalnih skupnostih, opiše Tilen Smolnikar, direktor energetskih rešitev v Petrolu.

Predstavljajte si, da živite v mestu, kjer se razsvetljava na ulici samodejno prilagaja svetlobi in tako avtomatično uravnava stroške, da so vse javne stavbe energetsko učinkovite in jih napaja zeleni vir energije, ki ga lahko uravnavate na daljavo. In še: da je na ulici dovolj električnih polnilnic, ki hitro in učinkovito napolnijo vaše vozilo. Taka mesta so usmerjena v skrb za okolje tudi tako, da zagotavljajo varno in zanesljivo oskrbo z vodo.

Vizija Petrola je jasna: mesta prihodnosti, kjer se tehnologija prepleta s trajnostjo

In to so mesta, ki nastajajo v naši bližini pod okriljem Petrolovih pametnih mest. »Ne gre za klasični 'smartcity'. Gre za produkt na področju energetskih rešitev, ki so namenjene predvsem mestni oz. občinski upravi, posledično pa njihove učinke občutijo tudi občani oziroma prebivalci. Obsega produkte oz. storitve s področja učinkovite rabe energije, proizvodnje obnovljivih virov energije in trajnostne mobilnosti, ki jih med seboj povezuje informacijski sistem, s katerim poskrbimo tudi za upravljanje energije,« pove Tilen Smolnikar, ki nam v zanimivem pogovoru razkrije, s kakšno vizijo so se pri Petrolu lotili razvoja koncepta pametnih mest, katere prednosti ta prinašajo prebivalcem in širši skupnosti ter zakaj so njihove rešitve tisti pravi korak v bolj zeleno prihodnost.

"Naša vizija je ustvariti mesta prihodnosti, kjer se tehnologija prepleta s trajnostjo." FOTO: Jože Suhadolnik

Katere so glavne prednosti življenja v pametnih mestih?

Glavna prednost za mestne oz. občinske uprave je prav gotovo zmanjšanje stroškov pri izvajanju storitev s področja energije in trajnostne mobilnosti, hkrati pa tudi avtomatizacija procesov in prevzemanje vzdrževanja, upravljanja infrastrukture in garantiranja učinkov zasebnih partnerjev. Poleg tega mestno upravo razbremenjujemo administrativnih bremen. Glavna prednost za prebivalce je prav gotovo čistejši zrak in to, da se denar, ki je bil v preteklosti namenjen za pokrivanje navedenih stroškov, lahko porabi za druge storitve, ki izboljšujejo bivanje v lokalni skupnosti.

Kako Petrol nastopa kot partner pri zasnovi in implementaciji pametnih mest? Kako pomagate partnerju na poti do uresničitve končnih ciljev?

Petrol se kot partner lahko vključi že pri snovanju rešitev na način, da v javno-zasebnih partnerstvih pripravi samoiniciativne predloge izvedbe rešitev, pri drugih projektih pa s predstavitvami posameznih produktov in rezultatov, doseženih v drugih lokalnih skupnostih. V obeh primerih s partnerjem naredimo okvirne izračune prihrankov in ocenimo potrebne investicije ter pomagamo pri snovanju rešitev v skladu z zakonodajo glede javnega naročanja.

Kako hitro se pravzaprav povrnejo tovrstne investicije? Kje so prihranki najhitreje vidni?

Vračilna doba investicij je zelo odvisna od izvedenih ukrepov. Če gre na primer za produkte optimizacije sistemov daljinske energetike oz. upravljanja energije, pri katerih so potrebna vlaganja v programsko opremo in storitve, s katerimi optimiziramo procese in upravljanje, se investicije povrnejo že v nekaj letih. Kadar gre za investicijsko intenzivna vlaganja v primeru energetske obnove stavb, učinkovite javne razsvetljave oz. uvajanja obnovljivih virov energije, pa so vračilne dobe takih projektov deset let ali več.

Nam lahko opišete nekaj večjih primerov energetske prenove v mestih in lokalnih skupnostih?

Na področju energetske prenove stavb smo prenovili in trenutno upravljamo več kot 400 javnih stavb, kar pomeni, da upravljamo več kot milijon kvadratnih metrov stavb. Največji projekti s tega področja sta energetski prenovi v Mestni občini Ljubljana in Mestni občini Maribor. Vsi projekti so izvedeni po modelu EPC (energy performance contracting), ki se v Sloveniji izvaja v obliki javno-zasebnega partnerstva.

Energetska učinkovitost, uvajanje obnovljivih virov energije ter trajnostna mobilnost so ključni gradniki zelena prehoda, zato menimo, da je uvajanje pametnih mest v lokalnih skupnostih nujno.
Energetska učinkovitost, uvajanje obnovljivih virov energije ter trajnostna mobilnost so ključni gradniki zelena prehoda, zato menimo, da je uvajanje pametnih mest v lokalnih skupnostih nujno." FOTO: Jože Suhadolnik

Koliko časa traja izvedba takšnega projekta? Kaj vse potegne za sabo?

Sam postopek izvedbe projekta je zelo dolgotrajen in lahko traja tudi več let, da se projekt izvede (izvedba predhodnega postopka JZP, izvedba javnega naročila in izbor ponudnika, faza projektiranja, faza izvedbe pripravljalnih del – izvedba ukrepov). Po izvedbi vseh ukrepov (prenova ovoja stavbe, tehnični pregled stavbnih sistemov, razsvetljave …) pa nastopi še faza upravljanja in vzdrževanja stavb z obveznostjo doseganja prihrankov, ki pa po navadi traja cca 15 let ali več.

Pri sami zasnovi projekta smo zasledovali cilj, da bi z izvedenimi ukrepi na čim bolj učinkovit način prihranili čim več energije za obratovanje stavbe, dosegli standarde udobja in za proizvodnjo energije uporabili čim več obnovljivih virov.

V sklopu pametnih mest ponujate tudi učinkovito javno razsvetljavo. Kakšna je vloga svetlobne infrastrukture v razvoju pametnih mest? Kakšne prednosti prinaša skupnosti?

Zaječar FOTO: Petrol
Zaječar FOTO: Petrol
Moderna LED-razsvetljava je eden od gradnikov pametnega mesta, kot razvejena infrastruktura z moderno IKT-tehnologijo, kot sta senzorika prisotnosti prometa in sprotno prilagajanje jakosti svetlobe glede na trenutne potrebe. Uvedba učinkovite javne razsvetljave zmanjšuje nepotrebno porabo električne energije, ki obenem s primerno osvetlitvijo prispeva k zmanjševanju svetlobne onesnaženosti in izboljša varnost v prometu.

Trogir FOTO: Petrol
Trogir FOTO: Petrol
Lahko navedete nekaj referenčnih primerov, kjer ste že implementirali sistem učinkovite javne razsvetljave? Kaj ste dosegli?

Z učinkovito javno razsvetljavo smo trenutno v 29 občinah v Sloveniji (13), na Hrvaškem (10) in v Srbiji (6), med katerimi lahko npr. v Sloveniji omenimo občine Bled, Koper in Izola, na Hrvaškem občine Trogir, Kraljevica in Jastrebarsko, v Srbiji pa občine Kikinda, Šid in Zaječar.

Poleg zmanjšanja rabe energije in svetlobne onesnaženosti smo v vseh izvedenih projektih povečali prometno varnost, prav tako pa smo naročnikom znižali stroške za energijo in vzdrževanje obstoječe javne razsvetljave.

Kako poteka financiranje takšnih projektov? Je finančno breme v celoti na občini oz. regiji?

Gre za projekte pogodbenega zagotavljanja prihrankov energije, pri čemer financiranje celotnega projekta, tveganje zagotavljanja prihrankov, doseganja dogovorjenih standardov in vzdrževanja v pogodbeni dobi v celoti prevzame zasebni partner, ki od javnega partnerja dobiva plačila za izvajanje teh storitev. Na ta način občina nima nikakršnih stroškov z zamenjavo javne razsvetljave, prav tako pa so obratovalni/operativni stroški za javno razsvetljavo nižji kot pred prenovo.

Kakšna je vizija Petrola glede prihodnosti pametnih mest v Sloveniji?

Energetska učinkovitost, uvajanje obnovljivih virov energije in trajnostna mobilnost v povezavi z upravljanjem energije so ključni gradniki zelenega prehoda, zato menimo, da je uvajanje pametnih mest v lokalnih skupnostih nujno. Pri tem je Petrol s svojim širokim naborom produktov zanesljiv partner, ki poleg izvedbe storitev ponuja tudi njihov razvoj in financiranje. Petrol namerava v prihodnjih letih svoje produkte razširiti v lokalnih skupnostih, v katerih še ni prisoten, in z novimi produkti širiti svojo dejavnost v tistih, kjer je že.


Naročnik oglasne vsebine je Petrol

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine