Veliki tekmec Tonija Vodiška preskočil Stefana Krafta

Valentin Bontus (na fotografiji na sredini, levo Toni Vodišek) je najboljši avstrijski športnik leta. FOTO: Luisa Gonzalez/Reuters
4. 10. 2024 | 08:38
4. 10. 2024 | 09:23
2:07

Najboljši avstrijski športnik leta prvič prihaja iz jadralskih vrst. Za št. 1 so namreč naši severni sosedi razglasili Valentina Bontusa, ki se je na poletnih olimpijskih igrah ovenčal z zlato lovoriko v jadranju na deski s padalom, v katerem se je – mimogrede – s srebrno kolajno okitil slovenski as Toni Vodišek.

»Neizmerno sem ponosen, da lahko stojim tu. Zlato odličje sem vzel s seboj, saj mi prinaša srečo,« je bil nasmejan Bontus, ki je zbral 1129 glasov. Na drugem mestu je pristal smučarski skakalec Stefan Kraft (891), ki je v prejšnji zimi osvojil tako rekoč vse, kar se je osvojiti dalo, tretji pa je bil alpski smučar Manuel Feller (447).

Victoria Hudson je presenetila z osvojitvijo naslova evropske prvakinje v metu kopja. FOTO: Kai Pfaffenbach/Reuters

V ženski konkurenci je bila odločitev bolj tesna. Najboljša avstrijska športnica leta je postala atletinja Victoria Hudson, ki je v Rimu zablestela z osvojitvijo naslova evropske prvakinje v metu kopja. »O tem sem lahko le sanjala,« je bila presrečna Hudsonova, ki je prejela 676 glasov, le 24 več kot alpska smučarka Cornelia Hütter (652). Tretje mesto je v glasovanju osvojila športna plezalka Jessica Pilz, bronasta na olimpijskih igrah v Parizu.

Za najboljšo ekipo so izbrali jadralca Laro Vadlau in Lukasa Mähra, olimpijska prvaka v razredu 470. Zbrala sta kar 1093 glasov, še enkrat toliko kot avstrijska nogometna reprezentanca (521), ki je na evropskem prvenstvu v Nemčiji – tako kot slovenska izbrana vrsta – izpadla v osmini finala.