Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sobotna priloga

»Od kod temu krhkemu dekletu toliko odločnosti?«

27. 7. 2024 | 05:00
5. 8. 2024 | 09:38
25:37

V nadaljevanju preberite:

Jamarka Mirka Cingelova, Slovakinja, ki se je zaradi ljubezni preselila v Slovenijo, je sredi letošnjega marca v jami Ogenjca našla posebno dragocenost: zarjavel mehanizem ročne ure. To je ura, ki jo je 17-letni Ivan Snoj, eden od ranjencev, ki so se v času roške ofenzive v jami skrivali pred Italijani, razbil na skali, da ne bi prišla v roke sovražniku. Po več kot osemdesetih letih se še vedno razkrivajo skrivnosti ene najbolj pretresljivih, a resničnih zgodb.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Dejstva niso stvar okusa. So stvar izbire. Izberite Delo za samo 14,99 EUR na mesec!

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

Število komentarjev: 4
Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki z aktivno naročnino.

Franc Mihič     9.9.24 | 15:18

Nerazumljivo je, da je Dolenjski list leta 1972 poročal, da je Občina Loški potok do tedaj obeležila spomin na požig vasi Travnik in ustrelitev 15 talcev v Sadolu, ki so bili Potočani, največ jih je bilo iz Travnika. Do tedaj tragedija partizanske bolnice v jami Ogenjca še ni bila vpisana v zgodovinski spomin naroda.

0  |   0
Franc Mihič     3.8.24 | 08:32

Kako je mogoče pojasniti dejstvo, da so še po 34 letih tragedije partizanske bolnice Ogenjci pri Loškem Potoku, to je do leta 1972, bili ranjenci in bolničarka žrtve izdaje »tovariša«, ranjenega partizana, a niso bili vredni spomina naroda. O teh tragičnih dogodkih je leta 2015 spregovoril prvi predsednik Republike Slovenije Milan Kučan in med drugim dejal: «So dejanja, ki se jih opravičit ne da. Da se jih razumeti, da se jih obžalovati, moralno opravičit pa se jih ne da«. Nerazumljivo je, da se tragedija upora oz. tragedija pri Ogenjci praznuje še vedno kot epopeja NOB, kot dogodek za vzor uspešnega delovanja OF oz. NOB. Dogodke pred tragedijo ranjencev pri Ogenjci, ko je mlada partizanka ustrelila italijanskega poročnika v Sodolu, ko njegovi vojaki odstranjujejo zaporo ceste, ko Italijani požgejo vas Travnik in ustrelijo 14 talcev domačinov Sodolu, pa nobeden od slavnostnih govornikov ne omenja, čeprav so ti povzročili velike žrtve, a tonejo v pozabo kraja. Do kdaj še?

1  |   0
Franc Mihič     2.8.24 | 23:10

»Zgodbo o partizanski bolnici Ogenjci so prvih 34 let po dogodku ohranjali le domačini, ki niso pozabili na tragedijo». Ali res? V Dolenjskem listu iz l. 1972 berem: »V Loškem Potoku bo veliko vsakoletno slavje v spomin na okupatorjev poboj 14 talcev v Sodolu, na požig vasi Travnik in partizanski napad na skupno bele garde na Taboru.« Torej so še leta 1972 tudi domačini pozabili na partizansko bolnico v jami Ogenjci, to je na tragedijo ranjencev, ko je partizanski ranjenec izdal 12 tovarišev in mlado bolničarko, katera je v jami, po dogovoru z ranjenci, postrelila ranjene tovariše in sebe. Do l. 1972 so se torej domačini posvečali le spominu na 14 ustreljenih talcev domačinov in na požig vasi Travnik !? Ali je res pošteno do pokojnih talcev domačinov in do žrtev požiga vasi Travnik, da te žrtve in dogodki tonejo v pozabo?

1  |   0
Flogiston     28.7.24 | 13:03

Ena katerih partizanskih bolnišnic pri nas? RedkIH, ki JE bilA zaradi izdaje odkritA! Ena katerih katastrof? NajvečjIH, ki JE zajelA te kraje!

0  |   0
VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine