Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je posodobila seznam bolezni, ki bo začel veljati 1. januarja 2022. Na seznamu naj bi bile tri nove bolezni: izgorelost, kompulzivno spolno vedenje in zasvojenost z videoigrami, toda zatem so pojasnili, da izgorelost ni bolezensko stanje in da so pomotoma sporočili, da so izgorelost uvrstili na seznam.
Obenem so s seznama duševnih motenj umaknili transseksualnost.
Ima tri razsežnosti
Pred tem so izgorelost označili kot bolezen, »ki se pojavi kot rezultat kroničnega stresa na delovnem mestu, ki se ga ni primerno obravnavalo«. Pri tem so pripisali, da se izgorelosti ne moremo povezovati z drugimi področji življenja.
Izgorelost naj bi imel po specifikaciji WHO tri razsežnosti: občutek izčrpanja in pomanjkanje energije; povečan mentalni odpor do dela ter negativni in cinični odnos do dela; zmanjšana strokovna učinkovitost.
Izgorelost je vse pogostejša. FOTO: Delo
Kaj je izgorelost?
Izgorevanje je sicer proces samoizčrpavanja, ko se posameznik žene onkraj vseh meja, da bi z dosežki zadovoljil svoja pretirana pričakovanja, podprta s tistimi, ki mu jih postavlja okolica, navajajo na Inštitutu za razvoj človeških virov, kjer se ukvarjajo z raziskovanjem sindroma izgorelosti, nudijo psihološko svetovanje in psihoterapevtsko zdravljenje ter izobražujejo z namenom preprečevanja sindroma izgorelosti.
Izgorelost je tako končni psihofizični zlom kot posledica izčrpavanja prek pretiranega delovnega in/ali čustvenega delovanja. Gre za bolezensko stanje, ki izhaja iz notranjega delovanja v človeku, zunanje obremenitve pa jo sprožijo. Za izgorevanje so najbolj dovzetni tisti, ki so bili vzgojeni s pogojno ljubeznijo. Pohvaljeni so bili samo zaradi dosežkov in pridnosti, in ne kadar so zadovoljevali lastne potrebe in uživali.
Komentarji