Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Znanoteh

Nenaden konec globalne poledenitve

Led, ki je okoval celoten planet, se je po ugotovitvah morda stalil v vsega milijonu let.
FOTO: Shutterstock
FOTO: Shutterstock
3. 4. 2019 | 11:30
3. 4. 2019 | 12:52
2:27
Pred več kot pol milijarde let je bil naš planet velika snežna kepa. Led je prekrival tudi oceane ob ekvatorju. Skrivnostna poledenitev se je po mnenju geologov zgodila vsaj dvakrat v zgodovini Zemlje. Zdaj pa so znanstveniki ugotovili, da se je snežna kepa stalila v zelo kratkem času, navaja revija Science.

Led se je po celotnem planetu nabral v nekaj tisoč letih, kar je v geološki zgodovini le trenutek. Zadnja dognanja pa kažejo, da se je izjemno hitro zgodila tudi talitev. »Led se je stalil v ne več kot milijonu let,« je za Science dejal Shuhai Xiao, paleobiolog z virginijskega politehničnega inštituta. Trenutek v 4,56 milijarde let dolgi zgodovini nakazuje, da je planet doživel nenadno točko preloma, je še dodal. Ekipa znanstvenikov sicer ne ve, kaj natanko je sprožilo nenadno spremembo, a menijo, da so »krivci« bruhajoči vulkani, ki so izbruhali večje količine ogljikovega dioksida.

Xiao je s kolegi datiral vulkanske kamnine v jugozahodni kitajski provinci Junan. Ugotovili so, da so stare 634,6 milijona let, z odstopanjem 880.000 let. Samo ti podatki niso mogli razkriti hitrosti taljenja ledu. So pa to lahko ugotovili s pomočjo študije iz leta 2005, ko je druga ekipa preučevala vulkanske kamnine v sosednji provinci Guizhou. Te so bile stare 635,2 milijona let, z odstopanjem 570.000 let. Vzorci kamnin tako kažejo, da je bilo taljenje končano v milijonu let.

Geologinja z utaške univerze Carol Dehler je poudarila, da so vzorci le z juga Kitajske, zato podatki morda ne prikazujejo celotne slike. Znanstveniki bi morali podobne kamnine poiskati tudi na drugih delih sveta, a problem je, da so »tako pogoste kot samorogi«, se je pošalila. A morda jih bodo vendarle lahko odkrili.

Dehlerjeva je še poudarila, da lahko te ugotovitve pripomorejo tudi k razumevanju današnjih podnebnih sprememb. Kažejo namreč, da se planet geološko lahko zelo spremeni v zelo kratkem času.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine