Neomejen dostop | že od 9,99€
»Študij matematike je bila ena najboljših odločitev v mojem življenju. Te odločitve nisem nikdar niti za hip obžaloval,« poudarja zaslužni profesor Univerze v Mariboru dr. Joso Vukman, dobitnik Zoisove nagrade za življenjsko delo na področju matematike.
Bibliografija zaslužnega profesorja dr. Josa Vukmana obsega 113 izvirnih znanstvenih člankov, ki so bili doslej v svetovni literaturi citirani približno tisočkrat pri 225 avtorjih. Njegov raziskovalni opus se vrti okrog treh področij: funkcionalne analize, teorije kolobarjev in funkcijskih enačb.
Med njegovimi pomembnejšimi dosežki je rezultat iz leta 1983, v katerem karakterizira Hilbertov prostor med vsemi normiranimi prostori. Kanadski matematik Izrael Halperin je leta 1963 objavil vprašanje, ali lahko vsak kvadratni funkcional predstavljamo z bilinearnim funkcionalom. Halperinov problem, ki je v tesni zvezi s slovito Jordan-Neumanovo karakterizacijo Hilbertovega prostora, je leta 1965 rešil eden najvidnejših jugoslovanskih matematikov Svetozar Kurepa. Profesor Vukman se je problema lotil na povsem nov način in je v člankih, objavljenih v letih 1984, 1985 in 1987, razvil presenetljivo teorijo, v kateri je Halperinov problem povezal s funkcionalno analizo, ga bistveno posplošil in rešil. Raziskave v funkcionalni analizi so pozneje vodile v teorijo kolobarjev. Bistveno je vplival na razvoj teorije funkcijskih identitet, ki je med najpomembnejšimi teorijami zadnjih trideset let v teoriji kolobarjev. Velja za začetnika in utemeljitelja teoretične matematike na Univerzi v Mariboru.
Profesor Vukman se še danes z enakim navdušenjem in radovednostjo spopada z matematičnimi problemi. Za Delo je spregovoril o svojih raziskavah, motivaciji, matematičnih problemih in svojih pogledih na slovensko matematiko.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji