Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Znanoteh

Evropski satelit za opazovanje vodnega cikla

V rubriki Kje so naše ladje tokrat o evropskem satelitu SMOS.
SMOS FOTO: Esa
SMOS FOTO: Esa
4. 11. 2021 | 06:00
1:35

Sateliti za opazovanje Zemlje so v obdobju podnebnih sprememb še posebej ključni. Evropska vesoljska agencija je v orbito 2. novembra 2009 z rusko raketo rokot (istočasno so izstrelili tudi probo-2) poslala satelit za opazovanje vlažnosti zemlje in slanosti oceanov Smos, ki je del programa Živi planet.

Vlažnost prsti je pomemben vidik podnebja, slanost oceanov pa vpliva na gostoto vode in s tem na morske tokove, hkrati pa tudi na ogljični cikel. S podatki satelita lahko med drugim pripravljajo boljše vremenske napovedi, opazuje pa tudi sneg in led, tako da so podatki uporabni za preučevanje kriosfere.

image_alt
Japonski rentgenski satelit

Podatke pošilja skoraj v realnem času. Kot dodajajo pri Esi, so z uporabo teh podatkov lahko izboljšali naš vsakdanjik, ugotovili pa so, da lahko z njim poleg osnovnih nalog spremljajo še Sončevo aktivnost in vesoljsko vreme. Opremljen je namreč z radiometrom, ki deluje na več frekvencah in zato lahko spremlja različne parametre. Življenjska doba satelita je bila tri leta, a je v orbiti že 12 let in še vedno deluje brez večjih težav.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine