Neomejen dostop | že od 9,99€
Oblasti na Floridi so danes potrdile prve štiri smrtne žrtve divjanja orkana Milton, ki je obalo te ameriške zvezne države dosegel v sredo. Po besedah guvernerja Rona DeSantisa je v zavetiščih noč preživelo več kot 80.000 ljudi. Natančen obseg škode še ni znan, oblasti pa svarijo pred poplavami, poročajo tuji mediji.
Prve štiri smrtne žrtve orkana so potrdile oblasti v okrožju St. Lucie na atlantski obali Floride.
»Neurje je bilo precejšnje, vendar na srečo ni šlo za najhujši možni scenarij,« je dejal DeSantis in dodal, da bo natančnejši obseg škode znan pozneje. Po njegovi oceni bodo pristanišča verjetno začela ponovno delovati kmalu, prav tako pa naj bi najpozneje v petek ponovno odprli letališče v Tampi.
»Glede na količino vode predvidevamo, da lahko nastanejo poplave, ne samo zdaj, ampak tudi v prihodnjih dneh,« je opozoril guverner in prebivalce, ki so začasno zapustili svoje domove, pozval, naj pred vrnitvijo pristojnim službam omogočijo, da pregledajo prizadeta območja.
Milton je obalo Floride v bližini kraja Siesta Key pri Sarasoti kot orkan tretje stopnje dosegel v sredo zvečer, nato je še nekoliko oslabel. Nacionalni center za orkane (NHC) ga trenutno uvršča med orkane prve kategorije na petstopenjski lestvici, a kljub temu orkan povzroča ogromno škodo in glede na svarila ameriških vremenoslovcev ostaja zelo nevaren. Na prizadetem območju pustošijo izjemno močan veter in poplave, več kot dva milijona domov je brez elektrike. Poročajo tudi o smrtnih žrtvah.
Milton je zahodno obalo Floride dosegel v bližini kraja Siesta Key blizu Sarasote, kjer so zvečer izmerili sunke vetra s hitrostjo več kot 200 kilometrov na uro. Že v sredo je iz pete oslabel v orkan tretje stopnje, nato pa še izgubil nekaj moči. Nacionalni center za orkane (NHC) ga trenutno uvršča med orkane prve stopnje.
Milton se bo zdaj pomikal proti vzhodu Floride, pri čemer naj bi veter dosegal hitrost do 150 kilometrov na uro. Med drugim naj bi prečkal turistično mesto Orlando, kjer je zaradi neurja zaprt zabaviščni park Disney World, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V Tampi, Palmettu in drugod so svarili pred poplavami, tistim, ki so kljub nujnim pozivom k evakuaciji ostali, so priporočili takojšen pomik kam višje. Vetrovi s hitrostjo skoraj dvesto kilometrov na uro so kot za šalo opravili z električnimi omrežji in drugim, zato je območje pristanka orkana brez elektrike.
Škoda, ki jo povzroča na svoji poti, je kljub oslabitvi orkana še vedno ogromna. Več mest na Floridi so že zajele poplave, med drugim Sarasoto, Tampo, Punta Gordo in mesto Venice. Številne obalne soseske, od koder so oblasti prebivalce pozvale k evakuaciji, je zalil poplavni val. Ponekod se po poročanju BBC reševalne službe ne odzivajo na klice, ker je posredovanje prenevarno.
V St. Petersburgu je zaradi škode, ki jo je neurje povzročilo na infrastrukturi, trenutno prekinjena oskrba prebivalcev s pitno vodo. Glede na zadnje podatke je v celotni zvezni državi brez elektrike najmanj 2,8 milijona domov. Po besedah floridskega guvernerja Rona DeSantisa je bilo uničenih najmanj 125 domov, od tega številni mobilni.
Z atlantske obale Floride poročajo o več smrtnih žrtvah, a njihovo število ni znano. Glede na navedbe policije so jih potrdili v mestu St. Lucie, kjer je območje v razmiku 20 minut doseglo več tornadov. Veter je med drugim menda prevračal avtomobile.
Ljudje so svoja življenja in premoženje poskušali reševati na različne načine. V Tampi so lokalni mediji fotografirali hišo, ki jo je lastnik »pritrdil« z velikanskimi vezmi, ladje križarke so bežale proti severu v varna pristanišča. Ponekod so razpostavili napise z opozorili, da je morda res vse naokoli mokro, strelivo pa ostaja suho: za tiste, ki bi jih morda zamikalo ropanje izpraznjenih domov in lokalov. Iz ogroženih območij osrednje Floride so evakuirali okrog pet milijonov ljudi, nekateri pa so se zatekli v zavetišča, kjer bodo ostali do konca neurja, navaja STA.
Milton je že tretji orkan, ki je letos pristal na Floridi, kar se je doslej zgodilo le petkrat, zadnjič leta 2005. Zvezna država na skrajnem jugovzhodu ZDA pa je vendarle bolj vajena takšnih razdejanj in si je vsaj doslej po njih hitro opomogla. Helene, ki je tam pristala pred Miltonom, je veliko bolj razdejala obsežna območja Severne Karoline in Georgie, kjer se vode po rekordnem deževju niso imele kam umakniti in so zalile hiše. Poročali so o tragedijah, ki parajo srce, kot je bila zgodba matere, ki je na strehi poplavljene hiše izgubila sina in starša, njo samo je pred smrtjo rešil le čudež.
Helene je zahtevala že več kot dvesto žrtev, tudi poldrugi teden kasneje pa oblasti še niso prepričane, da so našli vse. Tudi zato se krešejo mnenja o politični odgovornosti. Republikanci zvezno demokratsko administracijo Joeja Bidna in njegove podpredsednice Kamale Harris obtožujejo zanemarjanja prevladujoče konservativnih območij, tudi na račun pomoči migrantom in drugim državam sveta. Pristojni zvezni agenciji FEMA so nekateri očitali celo onemogočanje zasebne pomoči.
Biden nasprotno laži obtožuje republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa in georgijsko predstavnico Marjorie Taylor Greene, zadnjo zaradi navajanja teorij zarote o človeškem spreminjanju vremena. Republikanska političarka je v odgovor navedla devet let star pogovor voditeljice televizijske mreže CBS z znanstvenikom Michiom Kakujem, ki je govoril o ustvarjanju dežja z laserji. Strokovnjak je govoril, da je ameriška obveščevalna služba Cia že v času vietnamske vojne ustvarjala monsune, manipulacije vremena pa naj bi izdelali s projiciranjem laserjev v oblake. »Več kot smešno je govoriti, da nadzorujemo vreme, to se mora nehati,« je izjavil Biden in dejal, da na sedanje vremenske katastrofe vplivajo podnebne spremembe.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji