Ni je stvari, ki bi lahko v trenutku, ko je
Joe Biden končno zmagal na volitvah, razpoloženje LR Kitajske prikazala bolje od državne valute renminbi juana. Kopenski juan, ki kroži znotraj kitajskih meja in ki ga strogo nadzoruje Narodna banka, je skočil na najvišjo raven po letu 2018 – do vrednosti 6,64 juana za dolar.
To je bil odraz prepričanja kitajskega političnega vodstva, da bo z novim predsednikom v Beli hiši trgovina med dvema največjima svetovnima gospodarskima silama okrevala po trgovinski vojni, pri kateri je vztrajal
Donald Trump.
Vodstvo v Pekingu Bidnove zmage ne bo komentiralo pred nedeljo, so jo pa Kitajci pričakali z zelo mešanimi občutki. Pripadniki srednjega razreda so si oddahnili, saj pričakujejo, da se bodo zdaj kitajsko-ameriški odnosi vrnili v običajne tirnice. Čeprav je tudi Biden napovedal poostreno stališče do azijske sile, so Kitajci v večini prepričani, da bo znova vzpostavil že znano retoriko demokratov, ki ima vedno dve plati: strogo, ko gre za človekove pravice, in realistično-optimistično, ko gre za gospodarsko sodelovanje in trgovino.
Pripadniki srednjega razreda so si oddahnili, saj pričakujejo, da se bodo zdaj kitajsko-ameriški odnosi vrnili v običajne tirnice. FOTO:Greg Baker/AFP
Po drugi strani pa so Kitajci, ki so od Trumpa pričakovali, da bo izvedel še močnejši pritisk na
Xi Jinpinga, zaradi njegovega poraza odkrito razočarani. Dvainpetdesetletni
Hector Qi, lastnik majhne založniške hiše v Wuhanu, je priznal, da se boji, da bo Biden privolil v preveč kompromisov s Komunistično partijo Kitajske. »Mnogim od nas to prav nič ugaja,« je dejal. »A redki so tisti, ki si upajo to glasno povedati.«
Za Tajvan je Bidnova zmaga začetek »živčnega obdobja«, je zapisal komentator portala Tajvanske novice. Čeprav je predsednica
Tsai Ing-wen ta teden izjavila, da se ne boji, da bodo z odhodom Trumpa iz Bele hiše izgubili podporo Washingtona, saj imata ključni ameriški stranki do tajvanskega vprašanja enako stališče, prinaša Biden glede tega več vprašanj kot odgovorov, pišejo Tajvanske novice. »Malo verjetno je že to, da bo sprejel telefonski klic, če mu bo predsednica Tsai želela čestitati ob zmagi, kot je to pred štirimi leti storil Trump.«
FOTO: Angela Weiss/AFP
Weibo, kitajska inačica twitterja, je bil v minulih dneh poln komentarjev o sporu med »Pupujem in Dengdengom«. Kitajci Trumpa imenujejo Chuanpu, iz česar so nato izpeljali vzdevek »Pupu«, medtem ko je Biden v kitajščini Baideng, njegov vzdevek pa je »Dengdeng«.
»Pupu je legenda,« je zapisal eden od uporabnikov weiboja. »Z Dengdengom bo prihodnja štiri leta zelo dolgočasno.«
Komentarji