Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Liberalci znova živcirajo Scholzevo koalicijo

Znotraj nemške koalicije znova vre, tokrat zaradi zahtev liberalne FDP.
Nemški kancler Olaf Scholz je na sejmu v Hanovru, kjer so na ogled najnovejši nemški tehnološki dosežki, dejal, da je nemško gospodarstvo uspešno in da ga ne gre omalovaževati z besedami. FOTO: Ronny Hartmann/AFP
Nemški kancler Olaf Scholz je na sejmu v Hanovru, kjer so na ogled najnovejši nemški tehnološki dosežki, dejal, da je nemško gospodarstvo uspešno in da ga ne gre omalovaževati z besedami. FOTO: Ronny Hartmann/AFP
23. 4. 2024 | 16:00
24. 4. 2024 | 07:36
4:14

Liberalni FDP v koaliciji Olafa Scholza ni lahko. Njihova volivna baza se je od zadnjih volitev prepolovila in stranki grozi, da bo na prihodnjih volitvah izpadla iz zveznega parlamenta. Ofenziva z zahtevo po spremembi gospodarske politike, ki med drugim zahteva odpravo upokojevanja pri 63 letih in krčenje socialnih pomoči, zato ni presenečenje. Je pa listina z 12 točkami že povzročila nemalo razburjenja pri koalicijskih partnericah, v opoziciji pa veselo muzanje.

FDP je listino pripravila za prihajajoči kongres stranke, z njim pa naj bi dali pospešek stagnirajočemu gospodarstvu. Po lanskoletni 0,3-odstotni recesiji naj bi se bruto domači proizvod letos namreč zvišal komaj zaznavno. V stranki menijo, da bi lahko gospodarstvo zagnali s krčenjem socialne države in odpravo nekaterih dajatev. V celoti bi odpravili solidarnostni prispevek, ki ga še vedno vedno plačujejo tisti z najvišjimi dohodki, možnost upokojitve pri 63 letih, zaostrili bi tudi pogoje za prejemanje socialnih pomoči, kadar se brezposelni prejemniki ne odzivajo na ponudbe za zaposlitev in zmanjšali obdavčitev nadurnega dela. Finančni minister in predsednik stranke Christian Lindner je ob predstavitvi govoril o »veselju do nadurnega dela«, ki da ga je potrebno povečati.

Finančni minister Christian Lindner (FDP) ostro nasprotuje kakršnemukoli izmikanju fiskalnemu pravilu. FOTO: Annegret Hilse/REUTERS
Finančni minister Christian Lindner (FDP) ostro nasprotuje kakršnemukoli izmikanju fiskalnemu pravilu. FOTO: Annegret Hilse/REUTERS

Program je nemudoma sprožil žolčne odzive pri drugih dveh koalicijskih strankah. Še posebej v Zeleni stranki so razburjeno ugotavljali, da je skrajni čas, da kancler Scholz udari po mizi. Liberalcem je potrebno dopovedati, da se tako v koaliciji ne gre obnašati, je dejal Anton Hofreiter in kanclerja pozval naj se sestane z ministrom Lindnerjem in mu to jasno pove. Razburjeni so tudi v SPD, saj je program v nasprotju s praktično vsem, kar so v koaliciji že sprejeli oziroma o čemer so se dogovorili v koalicijski pogodbi. Vse skupaj razumejo kot ciničen napad na zaposlene in neodgovorno obnašanje.

Začetek predvolilnega boja

Nov napad FDP gre vsaj deloma razumeti kot poskus odlepiti se od dna javnomnenjskih raziskav in s tem kot neke vrste začetek predvolilne kampanje za zvezne parlamentarne volitve, ki bodo potekale prihodnje leto. Malo verjetno je, da bi koalicija zaradi teh 12 točk predčasno končala svoje delo. Podobnih prepirov smo se pod kanclerjem Scholzem že nagledali in naposlušali.

Je pa pred koalicijo zahtevno sestavljanje proračuna za prihodnje leto, v katerem zaradi prelomne odločitve ustavnega sodišča zeva več milijardna luknja. Zaradi šibke gospodarske rasti se koalicija ne more nadejati višjih davčnih prilivov, zato bo znova potrebno krčenje izdatkov. In če liberalci SPD in Zelene živcirajo s krčenjem socialne države, slednji liberalce živcirajo z idejami o reformi fiskalnega pravila oziroma z idejami, da bi znova razglasili izredne razmere in bi se tako lahko država bolj zadolžila. Minister Lindner je že dejal, da kaj takšnega niti slučajno ne pride v upoštev. Na svoji strani ima pri tem tudi ustavno sodišče, ki je enkrat že odločilo, da ima »zapravljanje« svoje meje.

V opoziciji so nad novim sporom v koaliciji navdušeni in pozivajo k predčasnim volitvam. V krščanskodemokratski CDU spor vidijo kot jasen signal, da je s koalicijo konec, potezo liberalne FDP pa kot neke vrste ločitveno listino. Komentatorji opozarjajo, da se je nekaj podobnega dogajalo v 80. letih prejšnjega stoletja, ko je na podoben način liberalna FDP zapustila koalicijo z SPD. A tokrat vendarle naj ne bi šlo tako daleč.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine