Rim – Vladajoči stranki Gibanje pet zvezd in Liga imata v parlamentu skupno 167 poslancev, kar je šest več od potrebne absolutne večine. Italijanski senat bo drevi glasoval o zaupnici vladi novega premierja
Giuseppeja Conteja.
V sredo bo o zaupnici novi vladi po napovedih glasoval še spodnji dom parlamenta, poslanska zbornica.
V svojem prvem govoru pred italijanskim senatom in pred glasovanjem o zaupnici vladi je pozval k obvezni in avtomatični prerazporeditvi prosilcev za azil med državami članicami EU, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
»Nismo rasisti in nikoli ne bomo«
»Zelo se bomo zavzeli za spremembo dublinske odredbe, da bi zagotovili pošteno razporeditev odgovornosti in vzpostavili avtomatiziran sistem obvezne prerazporeditve prosilcev za azil,« je pred senatorji danes dejal Conte.
Kritiziral je tudi »egoistično zapiranje številnih članic EU«, ki so nekatere države, kot je Italija, prisilile, da so same prevzele breme begunskega problema. Zavrnil je tudi, da bi bila njegova vlada skupaj z desno Ligo sovražno nastrojena do tujcev. »Nismo rasisti in nikoli ne bomo,« je dejal.
Senatorji bodo o zaupnici novi vladi po napovedih glasovali danes okoli 20.30, člani poslanske zbornice pa v sredo.
V spodnjem domu parlamenta ima vladajoča koalicija 346 poslancev, 30 več od potrebne večine 316 poslancev.
Da zaupnice novi vladi ne bodo podprli, so že napovedale desnosredinska Naprej Italija nekdanjega premierja
Silvia Berlusconija, Demokratska stranka (PD) in leva stranka LeU. Postfašistični Bratje Italije pa so napovedali, da bodo vzdržani.
Nova italijanska vlada je prisegla v petek. 18-člansko vlado vodi 53-letni pravnik Conte, vodja gibanja Luigi Di Maio in vodja Lige Matteo Salvini pa sta zasedla položaja podpredsednikov. 45-letni Salvini, ki je znan po svojih protipriseljenskih stališčih, je prevzel tudi položaj notranjega ministra, Di Maio pa je postal minister za delo in gospodarski razvoj.
V novi vladi je tudi 81-letni
Paolo Savona, ki bo pristojen za evropske zadeve. Velja za kritika evropske skupne valute in se zavzema tudi za izstop Italije iz evrskega območja. Ministrstvo za gospodarstvo in finance je prevzel profesor ekonomije
Giovanni Tria, ki ni član nobene stranke. Zagovarja obstanek države v območju evra, ki bi ga bilo treba po njegovem mnenju reformirati. Zunanji minister je postal Enzo Moavero Milanesi, minister za evropske zadeve v vladi Enrica Lette.
V koalicijskem programu sta stranki napovedali pregled pogodb EU. Na področju zunanje politike si bo nova vlada v Bruslju prizadevala za odpravo sankcij proti Rusiji. Italijanska oborožitvena industrija pa bo deležna podpore. Na področju priseljevanja in varnosti se bo Rim zavzemal za spremembo dublinske uredbe. V Italiji naj bi poenostavili postopke za izgon in zaostrili boj proti tihotapcem ljudi. Radikalna islamska združenja in molilnice naj bi zaprli. Načrtovan je tudi register imamov. Na policiji naj bi oblikovali nova delovna mesta.
Komentarji