Ljubljana – Četrti vrh Pobude treh morij, ki ga bo v prihodnjih dneh gostil predsednik republike
Borut Pahor, bo priložnost za razprave na najvišji ravni o gospodarskem razvoju in povezovanju regije med Baltskim, Jadranskim in Črnim morjem, večina visokih političnih udeležencev pa ga bo po pričakovanjih izkoristila tudi za izmenjavo mnenj o tem, v katero smer pluje Evropska unija.
Manj kot dva tedna po evropskih volitvah bodo Slovenijo jutri obiskali predsedniki in visoki politični predstavniki dvanajstih držav članic EU, ki sodelujejo v Pobudi treh morij. Poleg njih bosta na obisk prispela tudi predsednik evropske komisije
Jean-Claude Juncker in nemški predsednik
Frank-Walter Steinmeier. Skupaj s preostalimi voditelji bosta iskala odgovore na vprašanji, kako bo Evropa dihala po volitvah v evropski parlament in kako bo preprečila nastajanje novih notranjih delitev.
Seznam udeležencev vrha Pobude treh morij:- predsednica Litve, Dalia Grybauskaitë
- predsednik Slovenije, Borut Pahor
- predsednik Češke republike, Miloš Zeman
- predsednik evropske komisije, Jean-Claude Juncker
- predsednik Romunije, Klaus Werner Iohannis
- predsednica Hrvaške, Kolinda Grabar-Kitarović
- predsednik Latvije, Raimonds Vējonis
- predsednik Poljske, Andrzej Duda
- predsednica Estonije, Kersti Kaljulaid
- predsednik Bolgarije, Rumen Radev
- predsednik Nemčije, Frank-Walter Steinmeier
- minister za zunanje zadeve in trgovino Madžarske, Péter Szijjártó
- minister za energetiko, Združene države Amerike, Rick Perry
- minister za finance, Slovaška republika, Ladislav Kamenický
Skrbi, da bi EU v prihodnjih letih lahko »razpadla« na vzhod in zahod, so spodbudile organizatorje, da velik del razprav namenijo področjem, na katerih nove članice EU še vedno zaostajajo za starimi. Politične razprave bodo v tem kontekstu poskušale poiskati rešitve za zmanjšanje razvojnega in demokratičnega primanjkljaja v vzhodnih članicah osemindvajseterice.
Vrha se bo udeležil tudi ameriški minister za energetiko Rick Perry. FOTO: Reuters
Ameriška komponenta
Te ambicije se skladajo z osrednjimi cilji pobude, med katerimi sta spodbujanje medsebojne povezanosti na področjih infrastrukture, energetike in digitalizacije ter spodbujanje kohezije znotraj EU. Tretji cilj je krepitev in negovanje čezatlantskih vezi. Za ta namen se bo vrha v Ljubljani udeležil tudi ameriški minister za energetiko
Rick Perry, čigar obisk po mnenju slovenskih predstavnikov prihaja ob pravem času in potrjuje ameriški angažma v tem delu Evrope.
Hkrati s političnim delom vrha Slovenija v prihodnjih dneh organizira tudi poslovni forum, na katerem bo sodelovalo skoraj 600 udeležencev iz več deset držav.
Komentarji