
Neomejen dostop | že od 14,99€
Ponedeljkovo inavguracijo Donalda Trumpa svet pričakuje z različnimi občutji. Vrnitev republikanca v Belo hišo države v razvoju vidijo kot pozitivno za svetovni mir, na Zahodu, na čelu z najtesnejšimi zaveznicami Washingtona, pa je zaznati bistveno več zadržanosti, je razvidno iz najnovejše raziskave Evropskega sveta za zunanje odnose (ECFR).
V državah, kot so Indija, Kitajska, Turčija in Brazilija, večina vprašanih pričakuje, da bo Trumpov drugi mandat pozitivno vplival na njihovo državo, ameriške državljane in ne nazadnje tudi na svetovni mir. V Trumpov pozitivni doprinos k svetovnemu miru verjamejo predvsem v Indiji (82 odstotkov), Savdski Arabiji (57), Kitajski (52), pa tudi v Rusiji (45 odstotkov).
V naštetih državah večina vprašanih prav tako verjame, da bo Trumpova vrnitev na oblast povečala verjetnost konca vojne v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu. Največji optimizem je znova zaznati v Indiji, kjer 65 oziroma 62 odstotkov vprašanih meni, da se bodo pod republikancem povečale možnosti za vzpostavitev miru. Tudi večina vprašanih Američanov (52 odstotkov) verjame, da se s Trumpovim prihodom na oblast veča verjetnost končanja vojne v Ukrajini, nekoliko manj (44 odstotkov) je tistih, ki menijo, da lahko vnovični predsednik umiri tudi razmere na Bližnjem vzhodu.
Slaba četrtina vprašanih v Združenem kraljestvu, 31 odstotkov v Južni Koreji in tretjina v EU (povprečje rezultatov iz enajstih anketiranih držav EU, med katerimi ni bilo Slovenije) verjame, da Trumpova vrnitev prinaša večje možnosti za konec ruske agresije v Ukrajini, še manj verjetno se jim zdi, da bo ta prispevala k miru na Bližnjem vzhodu. Da bi se to zaradi menjave na čelu ZDA lahko zgodilo, meni 16 odstotkov vprašanih na Otoku, četrtina v EU in nekaj manj kot petina Južnih Korejcev. Ob tem je pomenljivo, da se je v Uniji zmanjšal delež vprašanih, ki v ZDA vidijo zaveznika. Pred dvema letoma se je ta delež gibal okoli 31 odstotkov, danes tako meni le še dobra petina (22 odstotkov) sodelujočih v raziskavi. Za primerjavo: EU kot zaveznico vidi slaba polovica Američanov (45 odstotkov).
»Namesto da poskušajo voditi globalni odpor proti Trumpu, bi morali Evropejci prevzeti odgovornost za lastne interese – in najti načine za gradnjo novih odnosov v bolj transakcijskem svetu,« je dodal soustanovitelj in direktor ECFR Mark Leonard.
Nezanemarljiv delež vprašanih meni, da se bo v Trumpovem svetu večal vpliv EU. Tako, denimo, je ocenila več kot polovica Indijcev, Južnoafričanov in Savdijcev. Tako meni tudi 49 odstotkov Ukrajincev, 48 odstotkov Turkov in 44 odstotkov Kitajcev.
Komentarji