Belinda je bila nekoč ljubljena hči kanadskega bogataša avstrijskega rodu
Franka Stronacha, ki je ustanovil in dolgo vodil avtomobilsko korporacijo Magna International. Zdaj si izkazujeta ljubezen prek odvetnikov na sodišču.
Kanadsko-avstrijska družina Stronach, ki je ustanovila eno od največjih družb za proizvodnjo avtomobilskih delov na svetu Magna International in ji dolgo tudi vladala, je znana po sposobnosti ustvarjanja dobičkonosnih poslov. To še vedno počne, a zdaj živi na njen račun vsaj pet največjih odvetniških pisarn v Torontu, ki v spektakularnem pravdanju in družinskem pranju umazanega perila zastopajo vse vpletene stranke.
Družinski spor traja dobri dve leti, izza zaprtih vrat se je preselil v javnost lani oktobra, ko je 86-letni Frank Stronach, ki ima po zadnjih podatkih ameriške revije Forbes okoli poldrugo milijardo dolarjev premoženja, vložil tožbo proti 52-letni hčeri Belindi. V družini si niso skočili v lase zaradi Magne International, ki jo je Frank kot emigrant iz Avstrije ustanovil konec petdesetih let prejšnjega stoletja, zdaj pa ima okoli 168.000 zaposlenih v več kot 320 tovarnah v 29 državah ter proizvaja dele za največje avtomobilske proizvajalce na svetu. Tako oče kot pozneje hči sta bila glavna direktorja družbe, a se je družina pred devetimi leti umaknila iz poslovanja. Stronachovi so se sprli zaradi družinskega sklada The Stronach Group (TSG), ki združuje 253 »neavtomobilskih« podjetij v lasti družine.
»Odnosi z najino hčerjo so se porušili,« sta Frank in njegova žena
Elfriede takrat zapisala v uradni zahtevi, naj jima Belinda in generalni direktor TSG Alon Ossip zaradi slabega poslovanja izplačata odškodnino v višini 520 milijonov kanadskih dolarjev (nekaj manj kot 344 milijonov evrov). V tožbi sta pojasnila, da je Belinda prenehala financirati Frankovo ekološko kravjo farmo in proti njegovi volji prodajala imetje, medtem ko je TSG zapravljal ogromne vsote denarja za ekstravagantne zabave, počitnice in vožnje z limuzinami.
Stronachovi so se sprli zaradi družinskega sklada The Stronach Group (TSG), ki združuje 253 »neavtomobilskih« podjetij v lasti družine. FOTO: Heinz-peter Bader/Reuters
Takrat sta obtožena zatrdila, da so kritike neupravičene, a da bodo spor zgladili v družini. Ni jim uspelo. Pred dnevi je Belinda vložila protitožbo, v kateri krivi očeta, da se je zaradi njegovih slabih in lahkomiselnih naložb v igrišča za golf, ekološko živinorejsko farmo, izdelavo električnih koles in pridelovalnico bučnega olja družinsko premoženje znižalo za skoraj 850 milijonov ameriških dolarjev. Nekdanja poslanka kanadskega parlamenta od očeta ne zahteva celotnega zneska, hoče le, da ji vrne 33 milijonov kanadskih dolarjev, ki mu jih je izplačala iz sklada za njegove politične avanture v Avstriji in poplačilo davčnih dolgov v tej državi.
Krilati konji in drugi sanjski projekti
To družinsko pranje umazanega perila ni zanimivo le za javnost v Kanadi, kjer sta oče in hči še vedno zelo vplivni (in bogati) osebnosti. Oba sta bila vključena v tamkajšnjo politiko, Frank malce manj uspešno, Belinda pa je kar dvakrat sedela v poslanskih klopeh, bila ministrica, se vključevala v znotrajstrankarske boje in zaslovela, ko je sredi mandata zamenjala stranko. Njen osebni sklad je financiral veliko socialnih projektov in pomagal mladim, zlasti otrokom prvotnih prebivalcev Kanade. Njuno pravdanje je polnilo tudi stolpce avstrijskih časnikov, saj so med sojenjem pricurljale v javnost tudi podrobnosti o Frankovem »poslovanju« v nekdanji domovini. Belinda je namreč v protitožbi zapisala, da je očetu iz sklada izplačala 51 milijonov dolarjev za predvolilno kampanjo v Avstriji, kjer se je hotel podati celo v bitko za položaj predsednika države, potem pa ustanovil svojo stranko Moštvo Stronach, ki je prišla v zvezni parlament, a se je pred zadnjimi zveznimi volitvami razpustila. Hči je razkrila, da mu je dala 50 milijonov dolarjev za poplačilo davkov v Kanadi in Avstriji. Za Avstrijce, ki jim je Stronach vrsto let krojil tudi nogometno politiko, je bil zanimiv podatek, da je od njega njihova država zahtevala, naj ji izplača 70 milijonov evrov davčnih dolgov, a se mu je uspelo pogoditi in je na koncu vrnil le 20 milijonov evrov. Spletne komentatorje je razhudilo, da je za dva več kot 30 metrov visoka bronasta kipa krilatega konja Pegaza, ki v boju premaga zmaja, odštel 36 milijonov evrov. Njuno izdelavo je naročil na Kitajskem, kjer en kip še čaka v skladišču, drugega pa so pred nekaj leti postavili na hipodromu na Floridi in je po newyorškem Kipu svobode druga najvišja skulptura v ZDA.
Za dva več kot 30 metrov visoka bronasta kipa krilatega konja Pegaza, ki v boju premaga zmaja, je Stronach odštel 36 milijonov evrov. FOTO: Wikipedija
Belinda je dejala, da je bil njen oče zelo uspešen v avtomobilski industriji, vsi drugi njegovi »sanjski« projekti pa so bili in so čista polomija. S proizvodnjo avtomobilskih delov se je začel ukvarjati, ko je kot mladenič z dvesto dolarji v žepu pribežal v Kanado iz vasice Kleinsemmering na vzhodu avstrijske Štajerske, kjer se je leta 1932 rodil z imenom Franz Strohsack. Poslovni imperij, ki ga je zgradil pod imenom Magna International, je nekoč opisal kot »pošteno« družbo, ki dobička ne deli le delničarjem, temveč tudi zaposlenim. A Stronach je slovel tudi kot oster borec proti sindikalnemu organiziranju delavcev, v Avstriji, kjer je pred dobrimi 20 leti kupil Steyr Daimler Puch, pa so ga obtožili, da je kršil zakone, ker je šikaniral delavce, ki so se hoteli povezati v sindikat. Šele ko je na čelo korporacije stopila njegova hči, so sklenili sporazum s kanadskimi sindikati.
Komentarji