Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Nevihte z nalivi zahtevale številna posredovanja gasilcev

Gasilci 49 prostovoljnih društev in sedmih poklicnih gasilskih enot so morali prečrpavati vodo iz stanovanjskih, gospodarskih in drugih poslopij.
FOTO: Facebook/Koroška Čveka
FOTO: Facebook/Koroška Čveka
V. U., STA
19. 7. 2024 | 10:43
20. 7. 2024 | 07:54
6:25

Obilne padavine v petek zvečer in v noči na soboto so povzročile številne težave na območjih regijskih centrov za obveščanje Slovenj Gradec, Kranj, Ljubljana, Celje, Maribor, Novo mesto in Brežice, skupno so zabeležili okrog 200 dogodkov.

Gasilci 49 prostovoljnih društev gasilskih enot in sedmih poklicnih gasilskih enot so zaradi meteornih voda morali prečrpavati vodo iz stanovanjskih, gospodarskih in drugih poslopij, so še sporočili iz Centra za obveščanje RS.

V občini Dravograd je dež sprožil dva zemeljska plazova, eden je zaprl glavno cesto Radlje-Dravograd, drugi ogroža stanovanjsko hišo v naselju Bukovje. Hudournik je v Sv. Duhu v občini Dravograd odnesel most do kmetije, v občini Mozirje pa je odnesel cesto in poplavil stanovanjsko hišo.

Strele so poškodovale tri stanovanjske objekte, v enem primeru je ogenj poškodoval fasado in ostrešje stanovanjske hiše. Zaradi razmočenega terena so se podirala drevesa, ki so zapirala ceste, poškodovala hiše in osebna vozila, navajajo v centru za obveščanje.

Kot je že v petek poročal portal Meteoinfo, je najprej na širšem območju Dravograda lokalno padlo blizu 100 litrov dežja na kvadratni meter. Tamkajšnji gasilci so kmalu zatem objavili, da so posledice neurja zahtevale posredovanje vseh razpoložljivih enot na terenu. Kasneje so podatki o posredovanjih gasilcev prišli tudi iz drugih krajev po državi.

Da je več cest neprevoznih, je objavila tudi Uprava za zaščito in reševanje, ki je za območje Dravograda zapisala, da je na prometni infrastrukturi nastala večja škoda, da je na večih lokacijah meteorna voda zalivala kleti objektov in da se je sprožilo tudi več plazov.

Da nalivi ne pojenjajo, je nekaj pred iztekom petka znova potrdil tudi Arso. Neurje je doseglo Ljubljano, na samodejni postaji Ljubljana Bežigrad so, denimo, izmerili sunek vetra 78 kilometrov na uro. Zelo močan sunek je izmerila tudi samodejna postaja v Velenju, in sicer 102 kilometra na uro.

Največ dežja je zvečer padlo v Jelendolu, in sicer 88 litrov na kvadratni meter.

Uprava za zaščito in reševanje je navajala veliko intervencij gasilcev na območjih občin Ljubljana, Medvode, Komenda, Domžale, Mengeš, Kamnik, Laško, Mozirje, Solčava, Šoštanj in Velenje. Izpostavljali so zalite ceste in poškodbe prometne infrastrukture, zalite kleti stanovanjskih objektov ali podrta drevesa.

Iz celjskega regijskega centra za obveščanje so sporočili, da je avtomatska meteorološka postaja Mežica med 20.20 in 20.50 uro izmerila, da je zapadlo 20,9 milimetra padavin, kar kaže na močne padavine in možnost porasta hudournikov.

Situacija je potencialno nevarna

Agencija RS za okolje (Arso) je za vso državo izdala oranžno opozorilo.

Kot so še zapisali na Arsu, bo največja verjetnost dolgotrajnejših nalivov v severni polovici Slovenije, vseeno pa so zaradi negotovosti oranžno opozorilo izdali za vso državo. Po izračunih vremenskih modelov bo v šestih do 12 urah padlo od 40 do sto milimetrov dežja, krajevno pa tudi do 150 milimetrov.

Ob tako močnih padavinah, kljub trenutni suši, pričakujejo zelo hiter porast predvsem hudourniških vodotokov ter meteornih voda. »Situacija je potencialno nevarna, zato bomo po potrebi vremensko opozorilo zaostrili,« so napovedali na Arsu.

Po napovedih hidrologov bodo v noči na soboto in v soboto dopoldne hitro naraščali hudourniški vodotoki in manjše reke zlasti v severni in osrednji Sloveniji, lahko pa tudi v drugih delih države. Ob tem lahko na teh območjih poplavlja ob hudourniških strugah in manjših rekah. Poplavile se bodo tudi padavinske in zaledne vode v več delih države.

Posebna vremenska napoved za Gorenjsko, Savinjsko in Koroško

Na Arsu so zaradi spremenjenih odtočnih razmer ob vodotokih in nevarnosti proženja zemeljskih plazov izdali posebno vremensko napoved za območja Gorenjske, Savinjske in Koroške. Pričakujejo, da lahko tam pade od 50 do sto milimetrov dežja, lokalno lahko tudi več. Glavnina padavin bo padla v manj kot 12 urah. Ob tem bodo hitro narasli hudourniški vodotoki.

Kot so na agenciji za okolje pojasnjevali na facebooku, bo višinska motnja Slovenijo prešla v soboto čez dan in končala dolgotrajni vročinski val. Nad večjim delom Slovenije naj bi se obnavljal sistem ploh in neviht, ki bo prinašal predvsem močne nalive. Opozorilo za nastanek zemeljskih plazov velja za celotno državo.

V soboto popoldne se bo vreme umirjalo

Po navedbah vremenoslovcev bodo obilne padavine posledica zelo vlažne zračne mase in vetra, ki bo z višino spreminjal smer. Nad severnim Sredozemljem bo namreč nastal tudi plitek ciklon. Povprečna hitrost vetra bo razmeroma majhna, zato se bodo nevihtne celice pomikale precej počasi in se lahko tudi obnavljale nad istim območjem.

V soboto se bo vreme umirjalo. Proti večeru se bo zjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 16 do 21, na Primorskem okoli 23, najvišje dnevne od 21 do 25, na Primorskem okoli 30 stopinj Celzija.

Dežja si želijo predvsem na Krasu, kjer je včeraj po dveh letih od hudega požara ponovno zagorelo.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine