Neomejen dostop | že od 9,99€
Na ministrstvu za kulturo v javno obravnavo pošiljajo novi zakon o Slovenski tiskovni agenciji (STA), ki ga je priprevila medresorska delovna skupina, ki jo poleg omenjenega resorja sestavljajo še predstavniki ministrstva za finance, vladnega urada za komuniciranje (UKOM) in STA. Ta prihaja po več opozorilih, da je obstoječi zakon zastarel in mestoma nedorečen.
Na neustreznost obstoječe ureditve pa je po navedbah ministrstva pokazala tudi zaustavitev financiranja STA, ki se je zgodil v času prejšnje vlade. »Nejasnost ureditve je omogočilo škodljivo, politično motivirano ravnanje, ki je ogrožalo delovanje javnega servisa obenem pa pravico STA do plačila nadomestila za izvajanje javne službe. Škodljivo delovanje UKOM, ki ga je takrat vodil Uroš Urbanija, je ogrozilo agencijo in povzročilo negotovost in stiske med zaposlenimi. STA je namreč skoraj leto dni delo opravljala brez plačila.«
STA pa je upravičena še do letnega nadomestila, če prihodki od naročnin v posameznem letu ne bodo pokrili stroškov izvajanja javne službe. Za to je v zakonu tudi predvidena formula.
Tržne dejavnosti, ki ne sodijo v okvir storitve gospodarske javne službe pa so: oglaševalske vsebine, organizacija javnih dogodkov in založniška dejavnost.
Z zakonom se urejajo tudi pristojnosti državnih organov – edini ustanovitelj STA je Republika Slovenija, pogodbo o financiranju pa STA ne bo več sklepala več z UKOM, pač pa ministrstvom za kulturo.
Predloge, pripombe in mnenja zbirajo na ministrstvu za kulturo do vključno 22. julija, potrjevanje tako mogoče pričakovati šele po parlamentarnih počitnicah, ko bodo uči usmerjene tudi v sprejemanje zakona o medijih - ta naj bi prinesel posebne finančne sheme za pomoč medijem -, pa tudi k spremembam zakona o RTV Slovenija, kjer prav tako pričakujejo prenovo načina financiranja.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji