Karl Erjavec se
po slabem letu umika iz javnega življenja vrača na čelo Desusa. Peti mandat mu je zaupalo 146 delegatov, protikandidat
Srečko Felix Krope je dobil 71 glasov.
Na mestu predsednika stranke bo zamenjal
Aleksandro Pivec, ki je vodenje stranke prevzela januarja, a že po nekaj mesecih odstopila zaradi izgube zaupanja v stranki.
V nagovoru po razglasitvi stranke je napovedal, da se bo v ponedeljek sestal z vodstvom stranke in poslansko skupino, da dorečejo, kako bodo šli naprej »v teh zelo zahtevnih razmerah«. Tema bo tudi vloga stranke v aktualni koaliciji.
Izjavo Erjavca po izvolitvi si oglejte v videu:
Želja po nekdanjih pozicijah
Erjavec, ki je v preteklosti – na to je v izjavi kar sam spomnil – dal javno zavezo, da se v politiko ne bo vrnil, je uvodoma zatrdil, da se ne vrača zaradi položajev, denimo tega, da bi bil še sedmič minister oziroma podobnih ambicij, pač pa zaradi konsolidacije stranke. Desus bo prihodnje leto obeležil 30 let obstoja. »Mislim, da je naša dolžnost in zaveza, da stranko popeljemo zopet na pozicije, ki jih je zasedala v slovenskem političnem prostoru. Želim si, da bi stranko čim prej konsolidirali,« je povedal.
»Vemo, da je politična situacija v Sloveniji zelo zahtevna, zlasti v mesecih po odstopu
Marjana Šarca je grozilo, da lahko pride do predčasnih volitev. To bi bila glede na vse aktualne probleme slaba popotnica. Ne gre samo za zdravstveno, ekonomsko in socialno krizo, ampak tudi za negotovost, ki je pred nami. Ljudje so zaskrbljeni.«
FOTO: Blaž Samec/Delo
»Številke vse povedo«
Soočanja vlade z epidemijo v Sloveniji ni želel komentirati. »Številke vse povedo,« je bil kratek o tem. Spomnil je le, da je bil do vlade že kritičen, ko je sprejemala odločitve mimo zdravstvenega ministra
Tomaža Gantarja in stroke. Glede prihodnjega sodelovanja je ocenil, da bo potreben tehten pogovor znotraj stranke in tudi s premierom.
Glede Koalicije ustavnega loka je ocenil, da je dobro postaviti alternativo koaliciji. Potrebni sta močna pozicija in opozicija, je dodal. Glede na to, da je že dvakrat sodeloval v vladah Janeza Janše, pričakuje, da slednji svoje politike ne bo spremenil, pričakuje pa tvorno sodelovanje. »Karel Erjavec gotovo ne more vplivati na to, da bi Janez Janša svojo politiko spremenil. Pričakujem pa, da bo spoštoval dogovore. Kot stranka si ne moremo privoščiti, da minister za zdravje predlaga državnega sekretarja, nakar ta na seji ni obravnavan in ni imenovan. To ni politika, ki povezuje, pač pa razdvaja.«
Kongres je za podpredsednike izvolil
Ireno Majcen, Antona Balažeka in Brigito Čokl.
Desus je danes zaključil izredni volilni kongres, ki je zaradi epidemije novega koronavirusa potekal dopisno. Začel se je 20. novembra, delegati pa so za individualne funkcije glasovali od 27. novembra do 1. decembra. Volilni material z glasovnicami so poslali 231 delegatom.
Tomaž Gantar. FOTO: Blaž Samec/Delo
Gantar: Desus bo lahko spet deloval na normalen način
Gantar, ki je Desus vodil do kongresa, je danes povedal, da bodo na ministrstvu vztrajali pri Urošu Priklu, ki ga je predlagal za državnega sekretarja, vlada pa je na to mesto nato imenovala Marijo Magajne.
Po njegovih besedah bo novo vodstvo Desusa prispevalo k stabilnosti tako v stranki kot tudi v političnem prostoru. Desus bo lahko spet deloval na normalen način in sprejemal tudi težke odločitve, ki so gotovo pred njim, je povedal v izjavi za medije. Vesel je prepričljive zmage, ki po njegovih besedah pomeni poenotenje tudi v načinu dela in razmišljanja.
Na vprašanje, kakšno bo sodelovanje med njim in Erjavcem, glede na to, da sta se v preteklosti znašla na nasprotnih bregovih, je Gantar dejal, da sta se usedla in »korektno pogovorila, v čem sem morda jaz ravnal narobe, v čem je tudi on sprejemal hitre odločitve«. Kot je zatrdil, ni bilo med njima nobene zamere in nobenih korakov, ki bi onemogočali kakršnokoli sodelovanje. Gantar sicer nima ambicij po ponovnem prevzemu vodenja sveta stranke. STA
Erjavcu čestital tudi Počivalšek
Predsednik SMC in gospodarski minister
Zdravko Počivalšek je med voditelji koalicijskih strank prvi čestital Erjavcu. Želi si hitrega srečanja, je tvitnil.
S čestitkami pohiteli tudi prvi dami opozicije: Tanja Fajon in Alenka Bratušek
Predsednica Socialnih demokratov Erjavču želi veliko modrosti in poguma, predsednica SAB pa mu je tvitnila prisrčen: Dobrodošel nazaj.
FOTO: Blaž Samec/Delo
»Verjetno dosmrtni predsednik«
Politična analitika Andraž Zorko in Aljaž Pengov Bitenc ugotavljata, da se je Karl Erjavec v vrh Desusa vrnil z visoko podporo delegatov. Kot sta ocenila, imajo Erjavec in poslanci Desusa zdaj pomembno oziroma ključno vlogo, a se na hitro v zvezi z morebitno novo vlado ne bo še nič zgodilo. Vprašanje je, kaj jim je ali jim bo kdo ponudil, menita.
Po besedah Zorka iz Valicona preseneča visoka razlika, ne glede na to, da Krope ni bil tako močan protikandidat, kot je bila januarja Aleksandra Pivec. Da nekdo, ki so ga pred slabim letom po 15 letih odpoklicali s predsedniškega položaja s kar veliko razliko do zmagovalke, pride nazaj s podobno razliko, po Zorkovih besedah pomeni več stvari. Med drugim, da si DeSUS ne more več privoščiti menjave predsednika in je Erjavec zdaj »verjetno dosmrtni predsednik, razen če ne bo sam odstopil«. Njegova vrnitev kaže tudi na to, da alternative niso imeli.
»Stranka za njim stoji z velikimi naskokom in velja, da je Karl Erjavec Desus,« je ugotavljal Pengov Bitenc. A ob tem je opozoril, da bo njegova poslanska skupina igrala večjo vlogo kot doslej, saj je bila tudi ključna pri njegovem povratku. Pri svojih potezah jo bo moral upoštevati, to je Erjavčeva nova realnost, meni analitik. STA
Komentarji