Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Obnavljamo Slovenijo

Rdeče opozorilo ostaja za severozahodno in osrednjo Slovenijo

Arso je zvečer opozorilo za severovzhod države spremenil v oranžno.
FOTO: Arso
FOTO: Arso
K. S., M. B., STA
28. 8. 2023 | 07:03
29. 8. 2023 | 06:36
5:53

Agencija RS za okolje (Arso) je v ponedeljek za severni del države zaradi pričakovanih nalivov izdala najvišje, rdeče opozorilo, a ga zvečer za severovzhodna območja spremenila v oranžnega. Rdeči ostajata še severnozahodna in osrednja Slovenija.

Možne so izdatne padavine in poplave večjih razsežnosti. Verjetni so tudi zemeljski plazovi. Na Arsu že dopoldne so v izjavi za medije o pričakovanih izrednih meteoroloških in hidroloških razmerah v Sloveniji opozorili na nevarnosti. Razmere se bodo umirile šele v sredo.

Izjavo smo prenašali v živo:

Za Gorenjsko in osrednjo Slovenijo je bil zemljevid obarvan rdeče že za dopoldne, za Štajersko, Koroško in Prekmurje pa popoldne. Preostali deli Slovenije ostajajo v oranžnem. Nevihte že potujejo iz Istre prek Primorske, popoldne in zvečer pa se bodo intenzivni nalivi in nevihte preselili v osrednjo Slovenijo, kjer bodo narasli hudourniki, je opozoril meteorolog Branko Gregorčič. Dež se bo nadaljeval tudi v torek, vreme se bo umirilo šele v drugi polovici tedna. Padavine bodo zajele tudi nekatera območja, ki jih v zadnjih poplavah niso. Njihovo količino je zelo težko oceniti, ne moremo biti prepričani, da bo dogodek minil z milejšimi posledicami kot ob zadnjih poplavah, je posvaril.

Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je pozval prebivalce ranljivih območji, naj pozorno spremljajo dogajanje. FOTO: Jože Suhadolnik
Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je pozval prebivalce ranljivih območji, naj pozorno spremljajo dogajanje. FOTO: Jože Suhadolnik

Večje reke bodo verjetno ostale v strugah, najhuje pa bo v njihovih pritokih in ob hudourniških vodah, je dejal hidrolog Janez Polajnar. Pričakuje hudourniške izbruhe in poplave v porečjih rek. Dež bo jutri padel na že razmočeno podlago, na ranljivih območjih, kot sta Mežiška in Savinjska dolina, bo najhuje v torek. Jutri bosta poplavili tudi Drava in Mura. Najbolj ga skrbi, da zaradi spremenjenih strug rek ni mogoče oceniti, kako bo voda odtekala. »Poplave bodo nepredvidljive,« je opozoril.

Ker rečne struge niso več vzpostavljene tako, kot so bile pred zadnjimi poplavami, in če so prisotni plazišča in veliki nanosi naplavin, lahko pride do sestavljenih dogodkov. »To pomeni, da padavine povzročijo drsenje zemljine, odnašanje naplavin v rečne struge, in temu primerno so lahko poplave v takšnih vodotokih nepredvidljive,« je dodal.

Agencija za vode bo na terenu skrbela za pretočnost strug in skušala omejevati morebitno škodo poplavnih voda. 

Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je pozval prebivalce ranljivih območij, naj pozorno spremljajo dogajanje in radarsko sliko ter se v primeru poplav pravočasno umaknejo na varno. »Tudi na drugih območjih pozornost ne bo odveč,« je posvaril.

Padavine bodo po pričakovanju padle v razmeroma kratkem času, kar lahko povzroči hitro naraščanje hudourniških vodotokov in manjših rek ter proženje zemeljskih plazov. Ranljiva so predvsem območja, ki so jih poplave prizadele že v začetku avgusta.

Zjutraj je začelo deževati na zahodu države. Primorsko so zajele prve nevihte z močnimi nalivi, ki se bodo po napovedih Arsa dopoldne zadrževale in obnavljale predvsem v zahodnem delu Slovenije. Sredi dneva in popoldne se bo pas intenzivnih padavin pomikal čez osrednjo Slovenijo proti vzhodu.

Hidrolog Janez Polajnar. Pričakuje hudourniške izbruhe in poplave. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Hidrolog Janez Polajnar. Pričakuje hudourniške izbruhe in poplave. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Najmočnejše nalive pričakujejo ob močnem višinskem vetru južnih smeri predvsem na območju med Snežnikom in Kamniško-Savinjskimi Alpami.

Do torka zjutraj bo padavin predvidoma največ v zahodni in osrednji Sloveniji, so pa na vzhodu zaradi večje pregretosti ozračja verjetna neurja s točo in močnim vetrom. Zaradi deževnega vremena in možnosti neviht so na Arsu tudi za torek za večji del Slovenije ohranili opozorilo oranžne stopnje.

image_alt
Ekstremni vremenski dogodki bodo vse pogostejši

Kot opozarjajo na Arsu, bodo nalivi tudi dolgotrajni. Ob tem lahko hitro in silovito narastejo posamezne manjše reke in hudourniki v zahodnem in osrednjem delu države, zlasti na Notranjskem, v predalpskem hribovju ter na območju Karavank in Kamniško-Savinjskih Alp. Naraščanje vodotokov bo najmočnejše popoldne in zvečer, napovedujejo v hidrološkem poročilu.

Geološki zavod Slovenije opozarja, da ob napovedanih padavinah z možnimi lokalnimi nalivi obstaja povečana nevarnost ponovne aktivacije zemeljskih plazov na območjih, kjer so se sprožili ob nedavni ujmi. Verjetnost za nastajanje novih plazov na neprizadetih mestih je sicer manjša, ni pa izključena. Prebivalce opozarjajo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih ter pobočjih in naj upoštevajo navodila, ki jih je posredovala civilna zaščita, še posebej če je bila odrejena evakuacija.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine