Senat je 75-letnemu Jožefu Juriču odpustil tri mesece zapora, a ga zaradi umora vseeno obsodil na 20 let zapora.
Galerija
Jožef Jurič je tako na prvem kot na ponovljenem sojenju ves čas zanikal krivdo. FOTO: Aleš Andlovič
Maribor – Še med branjem obsodilne sodbe, ki ga za 20 let pošilja za zapahe, je 75-letni Mariborčan Jožef Jurič trdil: »Tega nisem naredil.« Tudi njegova motnja, zaradi katere je bila njegova sposobnost imeti svoje ravnanje v času umora 45-letnega prijatelja Zdravka Nedižavca pod nadzorom bistveno zmanjšana, ga ni obvarovala dolgoletne ječe.
Sodnica Barbara Nerat je upokojencu očitala: »Če bi pokojni v vaše stanovanje prišel zaboden, kot je trdila vaša obramba, bi zagotovo ravnali drugače. Pomagali bi mu, ne pa da ste ga zvlekli na stopnišče in ga tam pustili umreti. Zagotovo bi sosede, za katere ste vedeli, da imajo telefon, prosili, naj pokličejo pomoč, ne pa da ste jim razlagali, da je pijan.«
Zagovornica obtoženega Tanja Kompara je še v ponedeljek v sklepni besedi na dolgo in široko prepričevala petčlanski senat mariborskega okrožnega sodišča, da ni dokazov za obsodbo Juriča. A se je uštela, saj je senat možakarja s Tabora, sicer mirnega predela mesta pod Pohorjem, spoznal krivega umora na zahrbten način. »Izkoristili ste zaupanje svojega prijatelja in ga umorili na zahrbten način. To je nedvomen primer vstopne zahrbtnosti. Pokojni je do vas imel zaupanje, sicer vam ne bi obrnil hrbta. Četudi ste večkrat kričali nanj, pa ni pričakoval, da boste naredili, kar ste naposled naredili,« je bila brez dlake na jeziku sodnica Neratova.
Trikrat spremenil zgodbo
Obtožnica, ki jo je na sodišču zastopala tožilka Aleksandra Kolarič, je Jožefa Juriča bremenila, da je umor zagrešil sredi decembra lani v svojem stanovanju v Kettejevi ulici. Z nožem, dolgim 32 centimetrov, od tega naj bi samo rezilo imelo 20 centimetrov, je s hrbtne strani zabodel prijatelja v desni del prsnega koša, da je ta, najhitreje 15 minut kasneje in najpozneje pol ure zatem, umrl. »Ni bilo tako. Vem, kaj se je tega dne dogajalo. Kuhal sem juho, zelenjavno juho. Zatem sem odšel na stranišče, in ko sem se vrnil, je Zdravko slonel na štedilniku. Nisem videl, da je imel v roki nož. Rekel mi je, naj ga peljem ven na svež zrak, to sem storil in ga tam pustil,« je bila ena od Juričevih mnogih zgodb.
Drugič je na sojenju trdil: »Sam si je to naredil. Sam se je zabodel. Storil je samomor. Bil je dolžan denar nekemu človeku. Mislim, da je šlo za deset tisoč evrov. Nisva se kregala, on je le hotel, da zanj najamem kredit. A moja pokojnina je premajhna. Žal mi je zanj, če bi imel denar, bi mu ga dal in mu rekel, naj gre.«
A še pred preiskovalnim sodnikom, kamor so ga pripeljali v 48 urah po dogodku, je govoril, da sta se s pokojnim sprla, ker mu je iz žepa ukradel denar.
Da bi se zavarovali pred morebitnimi nevšečnostmi, je sodišče obtoženemu tudi pogledalo skozi prste. Tožilka Aleksandra Kolarič je za Juriča zahtevala še tri dodatne mesece zapora, kar je posledica preklica štirimesečne pogojne kazni. Toda tokratni senat je bil pri tem previden, saj se preizkusna doba za pogojno obsodbo izteče februarja, in je domala nemogoče, da bi sodba za umor do takrat postala pravnomočna. »To kazen smo vam namenoma spregledali,« je v majhno uteho obtoženemu razložila sodnica.
Spal v svinjaku
Podrobnosti iz mladosti obtoženega Jožefa Juriča, ko ga je očim zapiral v svinjak, kjer je moral prespati namesto v hiši, so se dotaknila tudi članov razpravnega senata. A ne toliko, da bi obtoženemu določili nižjo kazen. »Vzeli ste mlado življenje, nekomu, ki ga je nekdo imel rad. Četudi nihče od sorodnikov ali prijateljev pokojnega ne spremlja obravnave in ni priglasil premoženjskopravnega zahtevka, pa smo prepričani, da nekdo trpi v daljavi zaradi izgube pokojnega,« je v imenu članov senata sklenila sodnica.
Sodba še ni pravnomočna.
Komentarji