Rogaška Slatina – Ustavno sodišče je zavrnilo predlog, naj se do končne odločitve glede referenduma o 106 metrov visokem stolpu zadrži njegova izvedba. Medtem ko učenci v šole ne morejo, več kot četrtino slatinskih volivcev pričakujejo na treh voliščih v osnovnih šolah, osem volišč od štirinajstih je v zasebnih prostorih. NIJZ je izvedbo nedeljskega referenduma odsvetoval.
Pobudnica presoje ustavnosti in svetnica SD v Rogaški Slatini
Andreja Flucher je nad odločitvijo ustavnega sodišča, da ni zadržalo izvedbe referenduma, razočarana: »Mislim, da smo za zdravje ljudi naredili vse, župan in svetniki pa našega predloga, da bi referendum prestavili na pomlad, niso upoštevali. Nerazumljivo nam je, da je ustavno sodišče odločilo diametralno nasprotno kot pred leti, ko je pritrdilo pobudi
Eve Irgl, ko bi moral biti referendum na lepo sončno nedeljo, pa je bil prestavljen, ker je bil načrtovan na zadnji dan počitnic. Tu gre za čas epidemije, ko minister govori, da bomo zaprli gospodarstvo, mi bomo šli pa na referendum! Zanimivo je tudi, kako so ministrstva spreminjala mnenje glede referenduma. Sprva je bilo namreč negativno.«
Čeprav v zapisniku občinske volilne komisije piše, da se predčasno glasovanje začne danes, se je začelo včeraj. Kot je pojasnila Flucherjeva, so jih o tem (pre)pozno obvestili, svojega zaupnika včeraj na predčasnih volitvah tako niso imeli. Iz občine so odgovorili, da je šlo v zapisniku za »zatipek« in da je občinska volilna komisija javnost na občinski spletni strani, na družbenem omrežju in radiu Štajerski val obvestila, kdaj se začne predčasno glasovanje. Glede zaupnikov pa so dodali, da lahko pridejo kadarkoli na volišče.
Da bi pobudniki referenduma uspeli, mora proti stolpu glasovati večina in vsaj petina volivcev, to je okoli 2000 občanov. Glede na situacijo se zavedajo, da bo to težko doseči, čeprav na ministrstvu za javno upravo (MJU) odgovarjajo, da »za izvedbo referenduma v trenutnih epidemioloških okoliščinah formalnih ovir ni«. Tri volišča so organizirana v prostorih osnovnih šol, tja sodi skoraj 2500 volivcev oziroma dobrih 26 odstotkov. Kot pojasnjujejo na MJU, se šole za referendum lahko odprejo kljub odloku o začasni prepovedi zbiranja v zavodih vzgoje in izobraževanja.
Občina medtem nadaljuje projekte, povezane s stolpom. Tako so konec novembra družbi Ponting, ki je pripravila idejni projekt stolpa, plačali dobrih 48.000 evrov za dokumentacijo za nadhod Sonce. Ta bo vodil tudi do stolpa, če ga bodo po nedeljskem referendumu lahko umestili na območje nekdanjega mizarstva.
Komentarji