Rogaška Slatina – Izredna seja slatinskega občinskega sveta ni bila sklepčna, prišli so le svetniki SD. Ti so sejo sklicali, da bi datum za referendum o razglednem stolpu Kristal zaradi epidemije prestavili na 16. maj. V občini upoštevajo zadnje mnenje ministrstev, da referendum lahko izpeljejo 13. decembra, čeprav ga NIJZ odsvetuje. Pobudniki referenduma so na ustavno sodišče že vložili pobudo za presojo ustavnosti odloka o razpisu referenduma, saj menijo, da tega v času epidemije ni mogoče izpeljati.
»Danes se odločamo o tem, ali želimo zavarovati naše občane. Glede na praznino v klopeh preostalih svetnikov ne zanima zdravje občanov, ampak le lastni interesi,« je na začetku izredne seje dejala
Andreja Flucher. Po le treh urah spanja zaradi nočne izmene se je seje udeležil svetnik, sicer reševalec v šmarskem zdravstvenem domu,
Velimir Krklec. Bil je razočaran, da drugih na izredno sejo, na kateri bi prestavili referendum, ni bilo. Poudaril je, da vprašanje ni politično: »Prvi val je bil mucica, zdaj imamo pa pobesnelega leva. Vsak dan vozimo paciente v bolnišnice, prositi moramo, da jih sprejmejo, in argumentirati, da gre za vitalne in pokretne ljudi, da naj jim dajo možnost. Glede izvedbe referenduma sem se pozanimal pri specialistih, strokovnjakih. Vprašali so, če smo nori!«
Ministrstvo za javno upravo je občini poslalo mnenje, da je »trditev o domnevni grožnji javnemu zdravju splošna, saj ob doslednem upoštevanju vseh priporočil NIJZ udeležba na voliščih in izvajanje nalog v volilnih odborih občanov ne bosta dodatno ogrožala«. NIJZ je izvedbo referenduma odsvetoval. Tudi Krklec se boji: »Občinska volilna komisija bo poskrbela za varnost? Super. Potem prosim občinsko volilno komisijo, naj pride pomagat skrbet za varnost v zdravstvene domove in domove upokojencev, če znajo. To je ogrožanje, povečevanje možnosti okužb.« Uro kasneje se je začela redna seja občinskega sveta, prišli so še drugi svetniki, svetniki SD pa so vložili pobudo za zamik referenduma. Pri pobudah razprave ni.
Lahko bi upoštevali zakon
Župan
Branko Kidrič je poudaril, da se od marca vsak dan nekaj ur ukvarja s koronavirusom: »Težko sprejmem očitke, da nam ni mar za zdravje ljudi, saj vsak dan skrbimo za to in izvajamo ukrepe. A pri tem je treba upoštevati še kakšne druge zakonske in razvojne obveznosti občinskega sveta in občinske uprave in tudi to delamo. V čem je tveganje večje, če gre občan v trgovino ali pa ob upoštevanju vseh ukrepov NIJZ na referendum? Mislim, da ne bo nič tako hudo narobe, če se tudi ta referendum v predvidenem roku izpelje.«
Referendum so razpisali v skladu s statutom občine, ki določa, da ga morajo izvesti najhitreje trideset in najkasneje petinštirideset dni od dne razpisa. Zakon o referendumu in o ljudski iniciativi določa največ leto dni. Flucherjeva je prepričana, da bi v tej situaciji morali ravnati po zakonu. Spomnila je na odločbo ustavnega sodišča, ki je leta 2014 pritrdilo
Evi Irgl, da referendum o arhivih ni mogel biti dan po prvomajskih počitnicah: »Če lepa sončna nedelja ni bila dovolj tehten razlog, da bi se takrat referendum izvedel, ker so bile počitnice, potem menim, da je čas epidemije toliko manj primeren.«
Komentarji