Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Primorska in Notranjska

Za reševanje življenj dve stotniji prostovoljnih gasilcev

Njihova pomoč je neprecenljiva v oddaljenih zaselkih, do koder potrebuje NMP tudi več kot pol ure.
Do konca leta bo na Idrijsko-cerkljanskem 200 prvih posredovalcev. FOTO: PGD Cerkno
Do konca leta bo na Idrijsko-cerkljanskem 200 prvih posredovalcev. FOTO: PGD Cerkno
23. 10. 2018 | 07:00
3:49
Idrija - Marca letos je na Idrijsko-cerkljanskem zaživel sistem prvih posredovalcev (PP). Občini sta zaradi oddaljenih zaselkov, do katerih potrebuje nujna medicinska pomoč (NMP) tudi več kot pol ure, prototip za tovrstno obliko prve pomoči. Pred kratkim se je v Cerknem za prve posredovalce tako usposobila nova skupina prostovoljnih gasilcev, do konca leta naj bi jih bilo v bazo vpisanih že okrog 200.

Idrija sama ni takšen problem, saj je prva pomoč dokaj blizu, Cerkno, kjer dežurni zdravnik ni stalno prisoten, na drugi strani potrebuje posameznike, ki se znajo hitro odzvati v primerih srčnega zastoja ali infarkta, možganske kapi, hudih krvavitev, dušitve ali nezavesti.

Intervencij, v katerih v regijskem centru za obveščanje na prošnjo dežurnega zdravnika sprožijo poziv prvim posredovalcem, na srečo ni veliko, v obeh občinah imamo med 10 in 20 primerov srčnih zastojev na leto, kar je statistično primerljivo z ostalimi občinami.

Delavnica za PP v Cerknem. FOTO: PGD Cerkno
Delavnica za PP v Cerknem. FOTO: PGD Cerkno


»Povprečno gre za dva na mesec. A ko pride do takšnih primerov, so prav prvi posredovalci najbolj koristni. Pri osebi, ki se nenadoma zgrudi, je namreč pomembna vsaka minuta in hitra ter učinkovita prva pomoč lahko reši življenje,« opozarja Tine Pavšič, vodja enote NMP v ZD Idrija.

»Mi smo pri bolniku lahko v nekaj minutah, medtem ko ekipa NMP do naših zaselkov potrebuje od 30 do 40 minut,« ob tem pojasni Marko Tušar, poveljnik PGD Bukovo-Zakojca. Pri srčnem zastoju je preživetje v tem primeru namreč nično.

Nekateri operativni člani njihovega društva so med prvimi na našem koncu opravili tečaj usposabljanja za prve posredovalce. »Glede na to, da so ekipe NMP oddaljene, so takšni tečaji nuja,« je dejal Tušar. Njihovi gasilci so od marca kot PP posredovali trikrat.

Intervencij, v katerih v regijskem centru za obveščanje na prošnjo dežurnega zdravnika sprožijo poziv prvim posredovalcem, na srečo ni veliko. FOTO: PGD Cerkno
Intervencij, v katerih v regijskem centru za obveščanje na prošnjo dežurnega zdravnika sprožijo poziv prvim posredovalcem, na srečo ni veliko. FOTO: PGD Cerkno


Zmanjšujejo obremenitev gasilcev in večajo učinkovitost prve pomoči


Znanja, kako pomagati v najhujših primerih, na dvodnevnem usposabljanju dobijo veliko. »Sam tečaj je zelo dobro zasnovan na praktičnem izobraževanju. Zelo koristno je, da smo se dotaknili tudi samega oživljanja s stisi prsnega koša brez uporabe defibrilatorja,« pravi Jure Bevk, gasilec PGD Cerkno, ki se je pred kratkim usposobil za prvega posredovalca.

»Prav tako predavatelji niso zanemarili psihične pripravljenosti, saj je pomembno, kako se reševalec sooči s tem. Sam zase lahko rečem, da se počutim povsem sposobnega, da v danem trenutku lahko nekomu pomagam,« še doda Bevk.



S sistemom PP se tako počasi zmanjšuje obremenitev gasilcev ter veča učinkovitost prve pomoči. Doslej so bili namreč aktivirani vsi prostovoljni gasilci, po novem pa le tisti, ki so za to usposobljeni.

»Gasilci imajo sistem proženja že dodelan, zato smo najprej začeli izobraževati njih. Upam pa, da bomo lahko v prihodnosti med prve posredovalce vključili tudi policiste, pripadnike Civilne zaščite in Rdečega križa ter zaposlene v podjetjih in šolah,« zaključi Tine Pavšič.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine