Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Maistrov spomenik je pogosta tarča grafitarjev

Leta 2011 je bilo določenih trinajst lokacij, kjer je dovoljeno umetniško grafitiranje
Podhod pri Kinu Šiška je prostor, ki je uradno predviden za grafitiranje. FOTO Tomi Lombar/Delo
Podhod pri Kinu Šiška je prostor, ki je uradno predviden za grafitiranje. FOTO Tomi Lombar/Delo
A. S.
9. 4. 2019 | 16:00
2:34
Grafiti na vseh koncih in krajih za ljubljansko občino niso sprejemljivi, zato z kampanjo »Človek, čuvaj svoje mesto« opozarja na nesprejemljivost vandalizma in tudi nedovoljenega grafitiranja. Je pa od začetka tega desetletja določenih trinajst javnih lokacij, kjer je grafitiranje kot del umetniškega likovnega izraza in sestavni del urbane kulture dovoljeno.

Dovoljene lokacije so nekateri podhodi in podvozi, pa betonski stebri, zidovi in stene, umetniškemu grafitiranju oziroma umetniškim intervencijam v javnem prostoru sta namenjeni, na primer, fasadi na Mahrovi hiši in fasada na Trgu MDB, navajajo v MOL. Mestni redarji so kršitelje že večkrat ujeli in oglobili – z zakonsko predvidenimi 208,65 evri, največ težav pa je v mestnem središču, na Trubarjevi cesti oziroma v širši okolici Roga. Sicer pa je grafite mogoče opaziti ne le v pritličnem delu stavb, temveč tudi višje, veliko se jih pojavlja na prometni signalizaciji in na drugih objektih ter spomenikih – Maistrov je bil očiščen že najmanj trikrat.

V pristojnem mestnem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet ter v Snagi hranijo tudi vso statistiko o očiščenih površinah in stroških od leta 2011 naprej, ko je očiščena, prebarvana in zaščitena površina predstavljala skupaj 1034 kvadratnih metrov, strošek pa 12.956 evrov.

Lani je bilo očiščenih in zaščitenih skupno 3841 kvadratnih metrov grafitiranih površin od Križank, mostov, podhodov in prehodov do ulic in trgov, grafitirani so bili tudi Plečnikove zapornice, pločnik okoli Kresije, Gledališka stolba, Slovenska filharmonija ter plato pri koseški tržnici v Zgornji Šiški. Dvakrat je bila očiščena steklena ograja na Ribji brvi in Fabianijevem mostu. Strošek v letu 2018 je znašal 42.391 evrov.

Stroške s čiščenjem grafitov imajo tudi v Turizmu Ljubljana, kjer prav ta čas čistijo Vremensko hišico na Miklošičevi, ki jo bodo popolnoma očistili; odstranili bodo grafite, antigrafitno zaščitili vertikale, klopi bodo hidrofobno zaščitili, tla pa očistili s paro.
 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine