Neomejen dostop | že od 9,99€
Po tistem, ko so družbena omrežja facebook, instagram, twitter in tiktok zaradi domnevnih kršitev tako imenovanih standardov skupnosti cenzurirala oziroma blokirala posamezne objave ali celotne račune treh dunajskih muzejev – preveč spotakljiva za splošno javnost se je zdela celo znamenita paleolitska Willendorfska Venera –, so se sodelavci dunajskega turističnega odbora to jesen domislili zabavnega protiudarca. S projektom Dunaj – slečen na OnlyFans od septembra vabijo k ogledu aktov iz Albertine, Prirodoslovnega muzeja, Umetnostnozgodovinskega muzeja in muzeja Leopold.
K ukrepanju jih je prisilil niz precej bizarnih cenzorskih posegov: julija so profil muzeja Albertina na tiktoku blokirali zaradi objave fotografije ženskih prsi japonskega fotografa Nobujošija Arakija, ki je znan tudi po opusu fotografij, v katerih se erotika meša z drastičnimi spolnimi praksami. Najprej je bil račun blokiran zaradi golote na fotografijah, po kratkem času je bil spet dostopen, a po nekaj dneh spet blokiran zaradi delno vidne dojke na fotografiji. V Albertini so morali odpreti nov račun na tiktoku. Le mesec dni kasneje so nekaj podobnega doživeli v muzeju Leopold, ko so na facebooku in instagramu odstranili objavo kratkega posnetka slike Ljubezenski par enega od soustanoviteljev dunajske secesije in Dunajskih delavnic (Wiener Werkstätte), slikarja in ilustratorja Kolomana Moserja. Posnetek so naredili ob letošnji dvajsetletnici delovanja muzeja.
Istega leta je imel muzej Leopold težave pri oglaševanju zbirke aktov Egona Schieleja v okviru projekta o dunajskem modernizmu, ker so posamezne plakate s fotografijami eksponatov oglaševalski regulatorji v Nemčiji, Veliki Britaniji in Združenih državah prepovedali prikazovati v okviru turistične oglaševalske kampanje. Dunajski turistični odbor je plakate predelal tako, da je žensko goloto zakril z napisom, na katerem je pisalo: Oprostite – sto let stare, a še danes preveč drzne.
Julija so sledili protesti zoper neenakopravno možnost predstavljanja umetniških del na družbenih omrežjih, kreativci so jih združili pod ključnikom #popravitelogaritem, #FixTheAlgorithm, dunajski turistični odbor pa je logaritme družbenih omrežij poimenoval nov val nesramnosti. Direktor odbora Norbert Kettner je za agencijo AFP povedal, da so z računom na platformi OnlyFans predvsem poskusili odpreti debato o cenzuriranju v umetnosti in o vlogi, ki jo pri tem igrajo algoritmi družbenih omrežij.
Olivier Ertzscheid, specialist za informacijske tehnologije na Univerzi v Nantesu, je ob dunajskem projektu pripomnil, da se kljub temu in podobnim poskusom, »vsaj kar zadeva predstavljanje telesa, še posebej ženskega, v resnici ni nič spremenilo, naj gre za umetnost ali vsakdan«. Po njegovem mnenju so pravila skupnosti, ki jih vsiljujejo družbena omrežja, zgolj del marketinške nesramnosti, s katero si lastniki prizadevajo svoja omrežja predstaviti kot varna in primerna za vsakogar.
Seznam del na platformi OnlyFans so na dunajskem turističnem odboru sestavili skupaj z vsemi štirimi sodelujočimi muzeji: Albertino, Prirodoslovnim muzejem, Umetnostnozgodovinskim muzejem in muzejem Leopold. Pri tem niso postavili nobenih omejitev, ravno nasprotno, opozorili so na dela, ki so doživela novodobno cenzuro. V projekt so vključena dela Rubensa, Tiziana, Egona Schieleja, Gustava Klimta, Kolomana Moserja, Rudolfa Koppitza, Viktorja Tilgnerja, Erwina Osena, Heinricha von Ferstla, Rudolfa Weyra in drugih.
Prvega novembra je dunajski turistični odbor pripravil presenečenje in objavil: »Vse ima svoj konec. Z računom na platformi OnlyFans smo protestirali zoper divje cenzuriranje umetniških del, ki jih izvajajo algoritmi družbenih omrežij. Problem nikakor ni rešen, radi pa bi verjeli, da nam je uspelo zanetiti globalno debato.« Račun na platformi so odklenili, vsem, ki so plačali naročnino do konca oktobra, pa so obljubili brezplačno vstopnico v enega od štirih sodelujočih muzejev. »Se vidimo na Dunaju,« so dodali v pozdrav.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji