Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Next

Zaplet pri prevzemu Celjskih mesnin: vse se je ustavilo zaradi plombe iz leta 2007

Mesna industrija Braća Pivac iz Vrgorca se še naprej širi po regiji. Toda šele v drugi polovici decembra lahko direktor in večinski lastnik Celjskih mesnin Izidor Krivec proda svoj delež.
Po podpisu pogodbe je sodišče v Celju vpisalo plombo na lastniški delež enega od prodajalcev Celjskih mesnin. Ta opomba med postopkom skrbnega pregleda poslovanja ni bila vidna v nobenem veljavnem dokumentu. FOTO: Dejan Javornik
Po podpisu pogodbe je sodišče v Celju vpisalo plombo na lastniški delež enega od prodajalcev Celjskih mesnin. Ta opomba med postopkom skrbnega pregleda poslovanja ni bila vidna v nobenem veljavnem dokumentu. FOTO: Dejan Javornik
Jozo Vrdoljak, Jutarnji list
28. 10. 2024 | 12:00
13:48

V zadnjih letih je Mesna industrija Braća Pivac iz Vrgorca naredila vrsto strateških potez in z izpeljanimi prevzemi pritegnila pozornost javnosti. Najprej so bratje Pivac nase opozorili s pomembno vlogo pri spektakularnem prevzemu Kraša, največjega podjetja konditorskih izdelkov v regiji, nato pa še z nepričakovanim in drznim vstopom v lastniško strukturo Podravke. V začetku tega leta se je končal velik investicijski cikel v poslovni coni Ravča, kamor se je preselila tudi uprava. Vse to so bile nekako pričakovane naložbe in logično zaporedje poslovanja. V zadnjem času so jasno vidni načrti tega družinskega podjetja za izrazitejši vstop na trg jugovzhodne Evrope.

Medtem ko v Bosni in Hercegovini, v Ljubuškem, vlagajo v popolnoma nov obrat za proizvodnjo suhomesnih in poltrajnih izdelkov, ki naj bi bil dokončan spomladi prihodnje leto in bodo z njim okrepili poslovanje na tamkajšnjem trgu in trgih Cefte, je v Sloveniji odjeknila novica, da je sredi maja Mesna industrija Braća Pivac podpisala pogodbo, s katero vstopa v lastništvo Celjskih mesnin in s tem krepi svoj položaj na slovenskem trgu.

Čeprav ni kazalo na težave, saj so bile pogodbe podpisane z zasebnimi lastniki, se je nenadoma zapletlo pri postopku prevzema. Celjsko sodišče je namreč po podpisu pogodbe vpisalo plombo na lastniški delež enega od prodajalcev Celjskih mesnin. Zanimivo je, da ta opomba ni bila vidna v nobenem veljavnem dokumentu med postopkom skrbnega pregleda poslovanja. Pozneje je bilo ugotovljeno, da je, po neuradnih informacijah, še iz leta 2007.

O tem, ali je v ozadju kaj nenavadnega, bi se dalo še dolgo razpravljati. V bistvu je bilo uradni lastnik Celjskih mesnin podjetje CM Invest s sedežem v Celovcu. Šestdesetodstotni lastnik CM Investa je Amur Inženiring, podjetje Izidorja Krivca, preostalih 40 odstotkov pa pripada MIF Investu, katerega ustanovitelj je Danilo Dujović. Okrožno sodišče v Celju je sredi junija vpisalo začasno plombo na lastniški delež CM Investa v Celjskih mesninah zaradi zahteve za odvzem premoženjske koristi na podlagi odločbe istega sodišča nekaj dni pred tem. Tako je do sredine decembra prepovedana odtujitev ali obremenitev 60-odstotnega poslovnega deleža. Natančneje, do takrat Krivec ne more izpeljati prodaje svojega deleža.

»Dokler poteka postopek pridobivanja soglasij pristojnih organov za Celjske mesnine, ne želimo dajati izjav in intervjujev v zvezi s poslovanjem in načrti Skupine Pivac. Po pridobitvi soglasja pristojnih organov Republike Slovenije vsekakor načrtujemo pomembna vlaganja v Celjske mesnine,« je povedal Neven Pivac, solastnik in predsednik uprave Mesne industrije Braća Pivac iz Vrgorca.

Celjske mesnine so vodilni proizvajalec mesa in mesnih izdelkov v Sloveniji. So certificirani proizvajalec kranjske klobase na ravni Evropske unije. FOTO: Dejan Javornik
Celjske mesnine so vodilni proizvajalec mesa in mesnih izdelkov v Sloveniji. So certificirani proizvajalec kranjske klobase na ravni Evropske unije. FOTO: Dejan Javornik

Pomembna vlaganja v Sloveniji

Z vstopom v Celjske mesnine bi Mesna industrija Braća Pivac še naprej krepila svoj položaj v regiji. V zvezi s Celjskimi mesninami so maja letos podpisali pogodbo o prevzemu tistih poslovnih segmentov, v katerih sta, kot so navedli že pred nekaj meseci, družbi usklajeni, in sicer so to Celjske mesnine Z'dežele z obrati za proizvodnjo in predelavo mesa ter proizvodnjo trajnih in poltrajnih izdelkov, Pršutarna S' Krasa in Celjske mesnine Storitve, ki se ukvarjajo z isto dejavnostjo.

Celjske mesnine so vodilni proizvajalec mesa in mesnih izdelkov v Sloveniji. So certificirani proizvajalec kranjske klobase na ravni Evropske unije. Zaščiteno označbo geografskega porekla nosijo kraška panceta, kraški pršut in kraški zašinek. Z uvedbo blagovne znamke Z'dežele so še dodatno utrdili in izboljšali svoj položaj na trgu. Celjske mesnine proizvajajo avtohtone izdelke, kot so suhe domače salame in tlačenke. Segment proizvodnje vina in penin Radgonske gorice, ki vključuje državno kmetijsko zemljišče, ni predmet zanimanja oziroma prevzema Mesne industrije Braća Pivac, kar je bilo napovedano že maja.

Neven Pivac je takrat izrazil zadovoljstvo nad novim pomembnim prebojem na trgu. Kot je pojasnil, so v Celjskih mesninah prepoznali dragoceno podjetje z velikim potencialom. Napovedal je, da se bo poleg krepitve likvidnosti družbe z vstopom v lastniško strukturo osredotočil na ustvarjanje pogojev za njen nadaljnji razvoj z naložbami in celovitim izboljšanjem poslovanja.
»To strateško partnerstvo je kompatibilno na več poslovnih ravneh, saj sta obe podjetji velika proizvajalca mesa in predelovalca domačih surovin z dolgoletnimi izkušnjami in uporabnim znanjem. Ta sinergija nam bo omogočila močnejše pozicioniranje najbolj prepoznavnih izdelkov obeh mesnih industrij, kot je nadaljnje trženje kranjske klobase na hrvaškem trgu, kjer je izjemno cenjena, pa tudi dalmatinskega pršuta v Sloveniji,« je takrat povedal Neven Pivac, predsednik uprave Mesne industrije, in dodal, da bo Skupina Pivac s premišljeno presojo tržnih priložnosti naprej načrtovala razvoj poslovanja na širšem območju jugovzhodne Evrope.

Z uvedbo blagovne znamke Z'dežele so še dodatno utrdili in izboljšali svoj položaj na trgu. Celjske mesnine proizvajajo avtohtone izdelke, kot so suhe domače salame in tlačenke. FOTO: Dejan Javornik
Z uvedbo blagovne znamke Z'dežele so še dodatno utrdili in izboljšali svoj položaj na trgu. Celjske mesnine proizvajajo avtohtone izdelke, kot so suhe domače salame in tlačenke. FOTO: Dejan Javornik

V Ljubuškem 60 zaposlenih

V ta načrt spada tudi naložba v Ljubuškem v BiH, ki bo končana v začetku leta 2025, po zadnjih neuradnih podatkih pa najpozneje do velike noči tega leta. Prvi koraki so bili narejeni konec leta 2020 s podpisom pogodbe med mestom Ljubuški in Mesno industrijo Braća Pivac. Takrat so nepremičnine Čitluk Gornje Brdo v Hrašljanih s površino 5856 kvadratnih metrov in Gaj v Cernu s površino 16.052 kvadratnih metrov prešle v last Mesne industrije Braća Pivac. V zameno je mesto Ljubuški postalo lastnik nepremičnine Gornje Brdo v izmeri 9978 kvadratnih metrov, razlika v tržni ceni teh parcel je bila vplačana v mestni proračun.

Kompleks v gospodarski coni Mostarska Vrata - Cerno, ki ga bo Mesna industrija Braća Pivac kmalu dokončala, se bo raztezal na več kot 20.000 kvadratnih metrih, obsegal pa bo proizvodne prostore za obdelavo in predelavo mesa s spremljajočimi oddelki. V njem bo predvidoma približno 60 zaposlenih.

Naložba v Ljubuškem vključuje vse vidike proizvodnega procesa – od razsekovalnice, predelave, proizvodnje mesnih izdelkov in sušilnice do transporta in maloprodaje. Njena ocenjena vrednost je več kot 10 milijonov evrov. Od tod bodo izdelke dobavljali na trg Bosne in Hercegovine, deloma pa tudi v okoliške države.

Skupina Pivac deluje na trgih Nemčije, Slovenije, Bolgarije, Poljske, Švedske, Romunije, Avstrije, Belgije in drugih držav EU, pomembne rezultate pa dosega tudi na trgih Srbije in tretjih držav. V Mesni industriji Brača Pivac menijo, da imajo na evropskem trgu največji potencial njihovi izdelki z dodano vrednostjo – to so dalmatinski pršut, dalmatinska panceta in dalmatinska pečenica (laks kare), ki so zaščiteni z označbo geografskega porekla na ravni EU.

»Dokler poteka postopek pridobivanja soglasij pristojnih organov za Celjske mesnine, ne želimo dajati izjav in intervjujev v zvezi s poslovanjem in načrti Skupine Pivac. Po pridobitvi soglasja pristojnih organov Republike Slovenije vsekakor načrtujemo pomembna vlaganja v Celjske mesnine,« pravi Neven Pivac, predsednik uprave Mesne industrije Braća Pivac iz Vrgorca. FOTO: Cropix
»Dokler poteka postopek pridobivanja soglasij pristojnih organov za Celjske mesnine, ne želimo dajati izjav in intervjujev v zvezi s poslovanjem in načrti Skupine Pivac. Po pridobitvi soglasja pristojnih organov Republike Slovenije vsekakor načrtujemo pomembna vlaganja v Celjske mesnine,« pravi Neven Pivac, predsednik uprave Mesne industrije Braća Pivac iz Vrgorca. FOTO: Cropix

Naložbe v Ravči in drugih obratih

Mesna industrija Braća Pivac se je v začetku januarja po dokončanju objekt Ravča 2, v katerega je vložila 35 milijonov evrov, iz Vrgorca preselila v poslovno cono Ravča. Celotna naložba v dva objekta MI Braća Pivac v poslovni coni v bližini avtoceste proti Dubrovniku je presegla 50 milijonov evrov. Spomnimo, da so pred tremi leti odprli obrat za proizvodnjo trajnih suhomesnih izdelkov Ravča 1, kjer nastajajo dalmatinski pršut, panceta, dalmatinska pečenica, budžola ... V drugem obratu proizvajajo poltrajne izdelke, kot so klobase, salame, vratina in kareji. Tam so uredili tudi razsekovalnico in pakirnico svežega mesa ter celoten logistični del za oskrbo drobnoprodajnih objektov na jugu Hrvaške.

Novi objekt s površino 28.000 kvadratnih metrov je opremljen z najsodobnejšo tehnologijo. Objekt za proizvodnjo trajnih suhomesnih izdelkov Ravča 1 ima 10.500 kvadratnih metrov površine. Nekaj je tudi pomožnih objektov, tako da celoten kompleks obsega 40.000 kvadratnih metrov. V coni Ravča dela okoli 450 zaposlenih. Na objektih so nameščene sončne elektrarne z močjo 2,3 MW, z namenom energetske učinkovitosti in dviga okoljskih standardov pa je vgrajena tudi cela vrsta tehnoloških sistemov.

Severni del Hrvaške logistično pokriva PPK Karlovačka mesna industrija. Mesna industrija Braća Pivac je del Skupine Pivac, v okviru katere delujeta tudi omenjeno podjetje iz Karlovca in Mesna industrija Vajda, ki sta prav tako izpeljala številne investicije in sta vodilni podjetji v svojih županijah.

Podjetja Skupine Pivac proizvajajo številne trajne in poltrajne izdelke. PPK Karlovačka mesna industrija je na primer eden največjih evropskih proizvajalcev ocvirkov in svinjske masti. Skupina Pivac je najbolj znana po proizvodnji pršutov z letno zmogljivostjo več kot 350.000 kosov, od tega lahko v določenih letih pridelajo več kot 150.000 kosov dalmatinskega pršuta z geografsko zaščitenim poreklom. Imajo lastno rejo in kooperante; tu so govedorejci z letno zmogljivostjo okoli 10.000 glav živine ter več kot 80 domačih rejcev prašičev. Lani so proizvedli 250.000 kosov pršuta, od tega 60.000 kosov zaščitenega dalmatinskega pršuta ter 2700 ton dalmatinske pancete, dalmatinske pečenice in budžole.

V proizvodnji uporabljajo sistem vodenja v skladu z mednarodnim standardom kakovosti in varnosti živil IFS Food, sistem HACCP za zagotavljanje varnosti živil in sistem vodenja kakovosti ISO 9001. Skupina zaposluje več kot 2000 ljudi, ima skoraj 260 lastnih prodajaln po vsej Hrvaški in sodeluje z vsemi večjimi trgovskimi verigami na hrvaškem trgu.

Prepoznavanje dobrih priložnosti

Mesna industrija Braća Pivac poleg mesne industrije, ki je njihova primarna dejavnost, spremlja tudi druge panoge in širša tržna gibanja. Njihova dosedanja vlaganja so bila, kot so nam pojasnili v prejšnjih pogovorih, usmerjena v prepoznavanje dobrih priložnosti na trgu in vlaganje kapitala v kakovostna in perspektivna podjetja in panoge, ki bodo skupini zagotavljali dodatne finančne donose in poslovni razvoj. To usmeritev nameravajo ohraniti.

Predvsem jih zanimajo naložbe v podjetja iz živilskega sektorja. To, kot pogosto poudarjajo, najbolje znajo in razumejo. Zato so v Podravki videli dober potencial in naložbeno priložnost. V njej so pridobili pomemben delež, uradno več kot 5,3-odstotnega, in so največji zasebni delničar takoj za državo in pokojninskimi skladi. V napeti borzni tekmi so prevzeli Kraš in jim pripada več kot 55 odstotkov delnic. Družina Pivac ima v lasti turistično podjetje Sol turizam, ki upravlja hotele v Makarski ter hotel in hostel v Dubrovniku.

Krajši čas so se spogledovali tudi z IT-panogo. Kupili so zajeten paket delnic podjetja Span, a so kmalu izstopili. Mesna industrija Braća Pivac je najprej kupila družbo Bermes iz Donje Pušće. To je bilo nekje proti koncu 90. let prejšnjega stoletja. Drugo podjetje, z nakupom katerega se lahko pohvalijo, je PPK Karlovac. Tretja pomembna pridobitev je bil Dalmesso iz Klisa, nato pa Vajda. Hkrati so prevzeli dva hotela v Makarski, hotel Petka in hostel v Dubrovniku, sledila sta Kraš, katerega delnice so kupovali že leta, in vstop v Podravko.

Družina Pivac se z mesom ukvarja že od leta 1952, ko sta dedek in oče odprla mesarsko obrt. Bratje Tonči, Ivica in Neven Pivac so bili že od mladih nog vključeni v delo obrti. Vsi trije so ustanovili podjetje Mesna industrija Braća Pivac, v katerem so imeli vsak tretjinski delež, vendar je v začetku maja 2019 preminil starejši brat Tonči, julija 2023 pa še Ivica.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine