Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Kariera

Za boljše znanje zaposlenih 16,8 milijona evrov

Izvajalci bodo srednje poklicne in višje strokovne šole – V letu dni do pregleda potreb v različnih industrijah
V petih letih naj bi nova znanja in kompetence pridobilo najmanj 17.400 zaposlenih. FOTO: Matej Družnik
V petih letih naj bi nova znanja in kompetence pridobilo najmanj 17.400 zaposlenih. FOTO: Matej Družnik
8. 8. 2018 | 10:15
4:03
Šolski center Nova Gorica se je kot nosilni partner v konzorciju več kot 80 šol iz vse Slovenije prijavil na razpis ministrstva za izobraževanje in za financiranje programov za izboljšanje kompetenc zaposlenih prejel 16,8 milijona evrov sredstev. V usposabljanja naj bi se do leta 2022 vključilo 17.400 zaposlenih iz vse Slovenije.

Namen programa je povečati vključenost zaposlenih v izobraževanja in usposabljanja ter izboljšati njihove kompetence v skladu s potrebami na trgu dela, povečati zaposljivost in mobilnost med področji dela ter osebni razvoj zaposlenih, so v razpisu določili na ministrstvu, ki je večji del sredstev za ta projekt, to je 13,45 milijona evrov, črpal iz evropskega socialnega sklada. Adrijana Hodak, vodja Medpodjetniškega izobraževalnega centra v Šolskem centru Nova Gorica: »Cilj je usposobiti 17.400 zaposlenih s tistimi znanji in kompetencami na delovnem mestu, ki jim bodo omogočala večjo učinkovitost in boljše delo, vse to v povezavi s hitrimi spremembami v podjetjih, kar od zaposlenih zahteva fleksibilnost in sposobnost hitrega pridobivanja novih znanj.«  

Da je nenehno učenje pomembno, se morajo zavedeti tudi posamezniki, pravi Adrijana Hodak. FOTO: osebni arhiv
Da je nenehno učenje pomembno, se morajo zavedeti tudi posamezniki, pravi Adrijana Hodak. FOTO: osebni arhiv


Kot je pojasnila Hodakova, so v projekt vključene vse srednje poklicne šole s področij tehnike, storitvene dejavnosti in biotehnike ter višje strokovne šole, ki so izrazile željo, da sodelujejo v projektu. V konzorcij se jih je zbralo približno 82, skupaj so pisma o nameri podpisale s 139 podjetij iz vseh regij po državi. V naslednjih petih letih se bo tako izobraževalo v vsaki regiji najmanj 500 zaposlenih. »To niso samo delavci v podjetjih, ampak tudi obrtniki, kmetje …

Prednost projekta je, da ne omejuje udeležencev po starosti, izobrazbi ipd., vključijo se lahko vsi,« je poudarila Hodakova ter dodala, da k projektu ne bodo vabili samo delodajalcev, da bi svoje zaposlene spodbudili oziroma napotovali na izobraževanja, ampak tudi posameznike, »pomembno je, da se posamezniki zavedo, da jim bodo znanja koristila, povečati bo treba ozaveščenost v tem smislu.«


Primer dobre prakse v EU


Jeseni bodo na šolah začeli zbirati prijave, nato bodo z delodajalci skupaj sestavili programe, hitro se bo pokazalo tudi, katera znanja so najbolj aktualna za posameznike. Predvideno je, da bodo šole kontaktirale podjetja, Hodakova pa vseeno svetuje, da podjetja tudi sledijo dogajanje na spletni strani Munera3, ki bo prav tako vzpostavljena v prihodnjem mesecu.

Sogovornica v projektu – v vzhodni kohezijski regiji je za program namenjenega okvirno 10,1 milijona evrov, v zahodni pa 6,7 milijona – poleg povečanja usposobljenosti zaposlenih vidi priložnost za še globlje in strateško povezovanje šol ter podjetij, izmenjave znanj med njimi, posodabljanje kadra, »v zadnjih dveh letih se na tem področju dogajajo veliki premiki, sodelovanja je čedalje več,« opaža Hodakova in izpostavlja, da je ta program tudi priložnost, »da slovensko poklicno in strokovno šolstvo postane vzorčni primer dobre prakse na ravni EU.

S širokim povezovanjem in mrežo bomo že v letu ali dveh dobili sliko, po katerih znanjih povprašujejo podjetja iz posamezne dejavnosti, na primer, katera znanja denimo potrebujejo zaposleni v avtomobilski industriji. Tega zdaj ni,« je povedala Adrijana Hodak in pojasnila, da v okviru projekta načrtujejo tudi platformo, ki bo omogočila e-učenje.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine