Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Žbogar opozoril, da se položaj v Ukrajini ne stabilizira, ampak nasprotno

Na prvem srečanju o Ukrajini letos so tudi nekateri drugi udeleženci poudarjali odgovornost varnostnega sveta za mir v vojni.
Varnostni svet OZn je razpravljal o Ukrajini. Foto Angela Weiss/Afp
Varnostni svet OZn je razpravljal o Ukrajini. Foto Angela Weiss/Afp
11. 1. 2024 | 03:51
11. 1. 2024 | 09:47
3:33

Z velikim zanimanjem smo spremljali razprave varnostnega sveta o Ukrajini, a si ne moremo pomagati, da ne bi opazili ponavljajoče se narave razprav v tej dvorani, je v New Yorku ocenil posebni predstavnik Slovenije v VS OZN Samuel Žbogar. »Zakaj? Ker se ni nič spremenilo! Ruska agresija proti Ukrajini, ki jo Slovenija najostreje obsoja, še naprej očitno krši ustanovno listino OZN, mednarodno pravo ter zakonodajo o mednarodnih človekovih pravicah in humanitarno pravo.«

Na prvem srečanju o Ukrajini letos so tudi nekateri drugi udeleženci poudarjali odgovornost varnostnega sveta za mir v vojni, ki je po novembrskih podatkih OZN zahtevala življenja deset tisoč civilistov, med njimi 560 otrok, njihovo število pa se hitro povečuje.

Ena stalna članica varnostnega sveta napada članico OZN. To so ostro obsodile ZDA, Slovenija pa je skupaj s to državo, Francijo, Japonsko, Malto, Južno Korejo, Ukrajino in Združenim kraljestvom obsodila vojaško sodelovanje med Rusijo in Severno Korejo v Ukrajini – med raketami na napadeno državo so zaznali tudi severnokorejske.

Samuel Žbogar FOTO: Blaž Samec/Delo
Samuel Žbogar FOTO: Blaž Samec/Delo

Veleposlanik Žbogar je v svojem nastopu opozoril, da se položaj v Ukrajini ne stabilizira, ampak nasprotno: število smrtnih žrtev se skrb vzbujajoče povečuje, civilisti so še naprej tarča napadov. »Praznični čas ni prinesel miru, ampak uničevanje in smrt. Dokler so načela ustanovne listine OZN in mednarodnega prava poteptana, dokler civilisti trpijo, ni prostora za utrujenost. Agresijo moramo vedno znova označiti za to, kar je.«

Varnostni svet v obrambo ustanovne listine in miru ne sme ostati tiho, Slovenija bo še naprej neomajno podpirala suverenost in ozemeljsko celovitost Ukrajine. »Ko gre za mednarodno pravo, vključno z zakonodajo o mednarodnih človekovih pravicah in humanitarno pravo, ni prostora za dvojne standarde, zakoni, ki veljajo za Ukrajino, veljajo tudi za Gazo. Slovenija bo ta načela zahtevala za vse oborožene konflikte.«

OZN FOTO: Shutterstock
OZN FOTO: Shutterstock

Ob enem največjih zračnih napadov na Ukrajince od začetka vojne je slovenski diplomat opozoril tudi na posledice za ukrajinsko civilno infrastrukturo, tudi jedrsko. Pred mesecem dni je največja jedrska elektrarna Evrope spet ostala brez električne energije. »Vprašanje jedrske varnosti v Ukrajini in v oboroženih konfliktih nasploh je za nas izjemno pomembno.« Žbogar je tudi poudaril, da ne smemo izgubiti upanja za mir. »Slovenija pozdravlja prizadevanja predsednika Volodimirja Zelenskega v okviru mirovne formule za Ukrajino.«

Varnostni svet je v sredo pozval tudi k takojšnjemu končanju napadov jemenskih Hutijev na ladje v Rdečem morju. Rusija, Kitajska, Mozambik in Alžirija so se vzdržale.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine