Hud požar je uničil glavno strukturo gradu Šuri na japonskem otoku Okinawa, eno od znamenitosti Unescove svetovne dediščine. Gasilci so se od zgodnjih jutranjih ur spopadali z ognjenimi zublji in poskušali rešiti, kar se je še dalo. Za zdaj ni poročil o žrtvah oziroma poškodovanih. Požar so pogasili okrog 13.30 po lokalnem času, a naj bi povsem pogorelo vseh sedem glavnih zgradb gradu. Plameni so skupno zajeli več kot 4800 kvadratnih metrov kompleksa.
Leseni grad, ki so ga zgradili pred 500 leti v času dinastije Ryukyu, so leta 1933 razglasili za japonsko nacionalno bogastvo. Med drugo svetovno vojno je bil v ameriškem bombardiranju skorajda povsem uničen, a so na nato rekonstruirali. So se pa med uničenjem izgubili številni dragoceni dokumenti in artefakti, ki bi arhitektom lahko pomagali pri ponovni postavitvi gradu.
Do 70. let prejšnjega stoletja je služil kot študentsko središče univerze v Okinawi. FOTO: Kyodo Reuters
Zdaj ga je, kot vse kaže, prizadela nova huda katastrofa. Tako glavna zgradba kot tudi njena severni in južni del, sta zgoreli do tal, poroča
BBC. »Vzrok požara še ni znan, alarm se je sprožil okoli pol tretje ure zjutraj,« je bil kratek tiskovni predstavnik prefekture Okinawa
Ryo Kochi.
Z ognjem se je borilo več kot 100 gasilcev, gašenje jim je precej otežil močan veter. »Lak, s katerim je premazana lesena konstrukcija, je še pospešil gorenje,« je povedal eden od gasilcev.
Grad Šuri, obdan z ukrivljenimi kamnitimi zidovi, stoji na vrhu hriba, z njega je čudovit pogled na glavo mesto Okinawa Naho. V čudoviti stavbi so starodavni kralji Okinawe gostili japonske in kitajske ugledneže. Do 70. let prejšnjega stoletja je služil kot študentsko središče univerze v Okinawi, nato pa je postal priljubljena turistična točka, ki jo vsako leto obišče ogromno število turistov z vsega sveta. Grad je bil največja lesena stavba na otoku Okinawa.
Fotografija, posneta 1. septembra leta 1993. FOTO: Str Afp
Za javnost so grad odprli leta 1992, leta 2000 pa je bil vpisan na Unescov seznam svetovne dediščine. Prebivalci Okinawe so na dragoceno zapuščino gledali kot na simbol njihove identitete, pa tudi kot na simbol miru. Tisti, ki so dočakali konec druge svetovne vojne in so še vedno živi, so tako že dvakrat uzrli njegov žalostni konec, njihova žalost je neizmerna, poročajo japonski mediji.
Eden od prebivalcev je dejal, da je bil grad podoben bogu. »Šuri je bil tam kot dokaz, da bog obstaja. Tako sem žalosten, da ne vem, kaj naj sploh rečem,« je povedal 84-letni
Toyoko Miyazato.
Zdaj ga bo, kot vse kaže, prizadela nova katastrofa. FOTO: AFP
Županja Nahe
Mikiko Shiroma je za nacionalno radiotelevizijo povedala, da bodo storili vse, kar je v njihovi moči, da čim prej odpravijo posledice požara. Izrazila je tudi skrb zaradi poročanja nekaterih medijev, da bi lahko požar ogrozil okoliške prebivalce. Gasilci naj bi ga imeli pod nadzorom, je povedala zjutraj.
So se pa že pojavili namigi, da naj bi bilo za protipožarno varnost v gradu zelo slabo poskrbljeno. nekaj škropilnikov naj bi bilo taok nameščenih le pod streho glavne stavbe. Dvakrat na leto so izvedli varnostni inšpekcijski pregled, požarno vajo pa opravili enkrat letno.
Nekdanji japonski minister za kulturo
Masahiko Shibayama je na družbenem omrežju twitter zapisal: »Kot nekdanji minister za kulturno dediščino sem brez besed. Po požaru v Notre Dame smo ravno začeli preverjati protipožarne ukrepe na naših kulturnih spomenikih.«
Grad Šuri je bil predviden kot ena izmed točk na »potovanju« olimpijske bakle pred igrami, ki bodo v Tokiu prihodnje leto.
Komentarji