Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Slovenija se spominja Rudolfa Maistra

Rudolf Maister je trajno zaznamoval obstoj našega naroda, je ob današnjem prazniku zapisala predsednica države Nataša Pirc Musar.
Osrednja proslava ob državnem prazniku, dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku. FOTO: Črt Piksi/Delo
Osrednja proslava ob državnem prazniku, dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku. FOTO: Črt Piksi/Delo
N. M., STA
23. 11. 2024 | 06:21
23. 11. 2024 | 08:45
5:14

Rudolf Maister je z neizmerno ljubeznijo do domovine ter vizijo enotne in ozemeljsko celovite države s svojimi borci trajno zaznamoval obstoj našega naroda, je ob današnjem prazniku zapisala predsednica države Nataša Pirc Musar. Ob tem je poudarila njegovo preudarnost in pogum v času oblikovanja novih nacionalnih in političnih razmerij.

»Slutil je, da se slovenskemu narodu na prepihu oblikovanja novih nacionalnih in političnih razmerij lahko zgodi krivica. Zato je v svojem srcu začutil, da mora ukrepati – za bližnje, za soborce, za Slovenke in Slovence ter predvsem za prihodnje rodove,« je v poslanici ob državnem prazniku, dnevu Rudolfa Maistra, uvodoma izpostavila Pirc Musar.

Dodala je, da Maister še danes velja za izjemnega in navdihujočega človeka, saj je z neizmerno ljubeznijo do domovine ter vizijo enotne in ozemeljsko celovite države s svojimi borci trajno zaznamoval obstoj našega naroda. Z njegovo pomočjo sta Maribor in celotna Spodnja Štajerska z razorožitvijo nemške zelene garde postala del Države Slovencev, Hrvatov in Srbov ter, desetletja kasneje, del samostojne Republike Slovenije.

»Tako se je general Maister skupaj s požrtvovalnimi in pogumnimi dejanji svojih soborcev s peresom in mečem vpisal v temelje slovenstva,« je sklenila.

Maistrova sporočila še vedno živa

Hkrati je izpostavila, da so Maistrova sporočila še vedno živa. »Opominjajo nas, da si moramo neprestano prizadevati za medsebojno zaupanje, spoštovanje in dialog. Spoštljiva, premišljena in iskrena beseda ima lahko neverjetno moč, saj najde pot do srca in razuma. Zato vam ob državnem prazniku želim, da bi doma in širom sveta ostali zavezani pogumu ter modrosti; da bi znali izreči in slišati neposredne, odkrite in človekoljubne pozive k humanemu, solidarnemu in mirnemu svetu,« je sklenila.

Vlada je Maistrovo leto razglasila, saj med drugim obeležujemo 150. obletnico rojstva in 90. obletnico smrti slovenskega pesnika, generala in borca za severno mejo. Hkrati je bil Maister pred točno sto leti v svojem rojstnem mestu imenovan za častnega meščana Kamnika.

Golob: Morda se ni zavedal, kakšen zgodovinski mejnik je postavil

Premier Robert Golob je v poslanici Maistra označil za moža neomajnih prepričanj, častnih vrednot in predvsem velikega domoljuba, ki je zaznamoval slovensko zgodovino. 

»Ko je 23. novembra 1918 general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo in nad Maribor dvignil slovensko zastavo, se morda tudi sam ni zavedal, kakšen zgodovinski mejnik boja za svobodo je postavil. Skupaj s svojimi borci se je pogumno postavil po robu tujim vojakom. Ob tem ni le zavrnil poskusa priključitve Maribora z okolico Nemški Avstriji, ampak je lastnoročno prevzel nadzor nad mestom in vso Spodnjo Štajersko,« je navedel.

»Danes, v svetu negotovosti in konfliktov, je njegova zapuščina še toliko pomembnejša. Vrednote, kot so svoboda, znanje, solidarnost, povezovanje in sodelovanje, ki nam jih je zapustil, pa se ne zdijo več tako samoumevne. Priča smo neznanskemu trpljenju ljudi na mnogih kriznih žariščih, ki je na žalost prizadelo tudi najmlajše, otroke, za katere bi se življenje moralo šele začeti,« je mdr. še zapisal.

»Ko poslušamo njihove zgodbe, v njih ponavadi ni ne jeze ne sovraštva, le ogromna želja po dostojnem življenju. General Rudolf Maister nas je s svojimi dejanji naučil, da naše skupne – narodne – cilje lahko dosežemo le s spoštljivim sobivanjem in tako, da stvari delamo skupaj. Zavedanje o njegovih dejanjih nas nagovarja, da v časih nenehnih sprememb, negotovosti in izzivov ohranjamo enotnost in trdno stojimo za svojimi vrednotami ter si dejavno prizadevamo za mir in pravičnejši svet,« je še dodal.

FOTO: Črt Piksi/Delo
FOTO: Črt Piksi/Delo

»Slavimo preteklost, da bi razumeli sedanjost in se pripravili na prihodnost. Razumeti moramo, zakaj smo danes del Evropske unije, naše skupnosti narodov, ki smo se v Maistrovem času in še večkrat pozneje vojskovali med seboj,« je včeraj, v slavnostnem govoru na osrednji proslavi na predvečer dne Rudolfa Maistra, dejal evropski poslanec in nekdanji minister za obrambo Marjan Šarec.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine