Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Slovenija

Politika živilske industrije ni razumela kot strateške

V Sloveniji bo vse ostalo enako, zagotavlja izvršni direktor Panvite Toni Balažič. Za ministrstvo je pomembno, da so kmetijska zemljišča obdelana.
Skupina Panvita je drugo največje kmetijsko podjetje v Sloveniji za Perutnino Ptuj, največji prejemnik kmetijskih subvencij in drugi največji zakupnik državnih kmetijskih zemljišč. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Skupina Panvita je drugo največje kmetijsko podjetje v Sloveniji za Perutnino Ptuj, največji prejemnik kmetijskih subvencij in drugi največji zakupnik državnih kmetijskih zemljišč. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
16. 5. 2024 | 05:00
11:16

V nadaljevanju preberite:

Prejšnji teden se je razširila novica, da bo prekmurska Panvita, drugo največje kmetijsko podjetje v Sloveniji, največji prejemnik kmetijskih subvencij in drugi največji zakupnik državnih kmetijskih zemljišč, dobilo novega lastnika, hrvaško podjetje Mplus, ki ga lastniško obvladujejo poslovnež Stjepan Orešković in hrvaški pokojninski skladi. 

Na kmetijsko-gozdarski zbornici in v sindikatu kmetov so ob prodaji Panvite izrazili zaskrbljenost zaradi usode državnih kmetijskih zemljišč, ki jih ima v dolgoletnem zakupu Panvita, in posledic za prehransko suverenost. Sprašujejo se, ali bodo kmetijska podjetja z večinskim tujim lastnikom na slovenskih poljih »skrbela za slovensko prehransko suverenost ali le interes lastnika«. Izvršni direktor Panvite Toni Balažič priznava, da »strahovi glede zmanjšanja prehranske samopreskrbe v času, ki ga živimo, niso nepomembni«, a zaradi prevzema Panvite se »ni bati, da bi bili v Sloveniji lačni«.

Pomembnejše vprašanje kot to, kdo je lastnik agroživilskih podjetij v Sloveniji, je po besedah Balažiča, kako bo Slovenija zagotovila, da bodo kmetijska zemljišča kar najbolj izkoriščena, ob odgovornosti do vseh naravnih virov. »Pri tem se v primeru Panvite ne bo zgodilo prav nič,« zagotavlja. »Še naprej bomo imeli enako strategijo – gradnjo preskrbne verige v Sloveniji. Zaradi prevzema ne bo niti enega delovnega mesta manj, nasprotno, želimo zaposlovati tudi perspektivne kvalificirane kadre.«

Poleg tega je slovenskim lastnikom Panvite, družini Polanič, ob prevzemu uspelo zagotoviti, da imajo v primerih, ki se nanašajo na koncesije z državo, pravico do veta. Karkoli bi ogrožalo ali pomembno spreminjalo zadeve, ki se nanašajo na koncesije, bi moralo biti sprejeto s soglasjem obeh strani, da ne bi nastala škoda, poudarja Balažič.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine