Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Pogajanja z zdravniki neuspešna, sledi zaostrovanje

Minister priznal, da so ga pri tem, ko je klical vodjo pogajalske skupine Gregorja Zemljiča, odnesla čustva.
Pogajanja med ministrstvom za zdravje in sindikatom Fides. Ministrica za javno upravo in minister za zdravje. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Pogajanja med ministrstvom za zdravje in sindikatom Fides. Ministrica za javno upravo in minister za zdravje. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Brigite Ferlič Žgajnar, STA
29. 11. 2022 | 13:05
29. 11. 2022 | 18:00
12:44

Današnja pogajanja ministrstva za zdravje s sindikati podpisniki kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike so se končala z neuspehom. Strani nista našli skupnega jezika, sledilo bo zaostrovanje. 

image_alt
Fides: Za kompromise, ne ultimate

Novinarska konferenca po pogajanjih z zdravniki in zobozdravniki, na kateri sta sodelovala minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik:

Kot je povedal Danijel Bešič Loredan, so se pogajanja zaključila brez jasnega epiloga. »Zaključili smo pogajanja. Že kmalu  lahko pričakujemo sprejem novih vladnih izhodišč za nov steber v zdravstvu, h kateremu smo povabili vse sindikate. Vlada razume zdravstvo kot celoto in želimo težave reševati sistmesko.«

Pogajanja so po ministrovih besedah potekala s precej nihanji. Dopoldne je Fides poslal predlog, in sicer zvišanje vsem zdravnikom za 5 plačnih razredov, plus že dogovorjen dvig za en plačni razred s 1. aprilom 2024. Vladni predlog je bil pred današnjimi pogajanji, da se plače dviguje selektivno. Predlagali so dvig plač za štiri razrede plus enega (že dogovorjenega) za vse zdravnike do 57. plačnega razreda, slednjim pa je vlada s 1. aprilom že obljubila odpravo stropa in en razred, ki je že dogovorjen, dodali pa bi še en razred. To so tudi objektivizirali s povprečnimi plačami in razlikami v poklicnih profilih v zdravstvu.

Pogajanja so tekla v luči delnega obliža tistega, kar se je zgodilo novembra lani, ko je tedanji minister podpisal sporazum, ki je uničil vsa razmerja v zdravstvu. Kot je dejal Bešič Loredan, so se z odprtimi kartami pogovarjali z vsemi sindikati in se bodo tudi jutri, ko se nadaljujejo pogajanja s sindikati zdravstva in socialnega varstva. Kot je povedal minister, se Fides z vladnim predlogom ni strinjal.

»Vlada se zaveda, da ne moremo odpraviti plačnih nesorazmerij, ta ponudba pa ostaja na mizi. Bomo videli, kako se bodo jutri na ta predlog odzvali preostali sindikati, sopodpisniki kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike. Jutri se bodo zaključila pogajanja s sindikati zdravstva in socialnega varstva. Ponudbo puščamo na mizi, govorimo o poskusu uravnoteženja za leto 2023. Ponujamo roko, da gremo solidarno skozi leto 2023.«

»V naši ponudbi je 20-odstotni dvig za leto 2023, tega nismo pogojevali z ničimer. Nismo se dotaknili niti dodatkov niti sistema takega, kot je,« nje dejal minister.

Ministrica za javno upravo je dejala, da »samo plače v zdravstvu ne pomenijo, da bomo postavili pacienta v ospredje in da bo javno zdravstvo bolj dostopno. Pomeni zgolj, kako izravnati plače na tak način, da lahko v miru pripravimo sistemske spremembe, ki so že pričakovane in napovedane. Na mizi imajo zvišanje plač, predlagamo dvig od dva do pet plačnih razredov. Ves čas govorimo, da želimo v ospredje postaviti mlade zdravnike, in ponudba naslavlja prav nje.«

Kot je dejala, bi v letu 2023 to pomenilo dobrih 45 milijonov evrov. V letu 24 je to 60 milijonov evrov. To je ponudba, ki jo imajo in upa, da bodo ugotovili, da ta ponudba ni tako slaba, in omogoča, da se dogovorijo, kako zdravstveni sistem peljati naprej.

FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Zemljič ni izključil možnosti stavke

Vladna stran in reprezentativni sindikati zdravnikov in zobozdravnikov danes niso sklenili dogovora, je po koncu pogajalske seje dejal vodja pogajalske skupine Fidesa Gregor Zemljič. Kot je dodal, so pogajanja s tem zaključena. O nadaljnjih aktivnostih bo v kratkem odločalo vodstvo sindikata. Zemljič možnosti stavke ni izključil.

Vodja pogajalske skupine Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides Gregor Zemljič je po pogajanjih, ki so trajala približno eno uro, dejal, da je že napoved novinarske konference ministrov za zdravje in za javno upravo Danijela Bešiča Loredana in Sanje Ajanović Hovnik ob 13. uri, dve uri od začetka pogajanj, predstavljala slab znak.

»Mi smo šokirani zaradi dogodkov v zadnjem tednu,« je po zaključku pogajanj dejal Zemljič in pojasnil, da gre za zadnja pogajanja o zdravniških plačah, saj je bila današnja ponudba vlade končna.

Na podlagi novih izračunov finančnega učinka vladnega predloga, ki ga je sindikatom posredovala vlada, so v Fidesu po Zemljičevih besedah pripravili protipredlog. Ta je predvideval povišanje plač izkušenim zdravnikom za 12 odstotkov, a to danes ni bilo na mizi: »Edini problem so prepoznali pri preskoku iz specializanta v specialista, kjer so ponudbo izboljšali za en plačni razred.«

FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Članstvo Fidesa je sicer danes pričakovalo dogovor, v nasprotnem primeru pa zaostrovanje sindikalnih aktivnosti. Zato bodo zdaj stekli pogovori v predsedstvu sindikata in pogajalski skupini, nato pa bodo v najkrajšem možnem času sklicali glavni odbor, ki bo odločal o nadaljnjih korakih.

Fides se je sicer oktobra ob podpisu sporazuma o začasni prekinitvi stavkovnih aktivnosti, ki predvideva oblikovanje ločenega plačnega sistema javnega sektorja, zavezal, da v zvezi s tem vprašanjem ne bo sprožil stavkovnih aktivnosti. A ta sporazum ne vključuje pogajanj o plačah. Stavka zdravnikov tako ni izključena.

Predsednica sindikata zdravstva in socialnega varstva Irena Ilešič Čujovič je ocenila, da danes ni šlo za pogajanja v pravem pomenu besede, čeprav je vlada podala približevalni protipredlog.

V sindikatu na predlog vlade gledajo kot na celoto znotraj zdravstva, zato se danes do predloga še niso mogli opredeliti. Počakali bodo na sredina pogajanja vladne strani in reprezentativnih sindikatov zdravstva in socialnega varstva. Takrat bo bolj jasno, ali je možen dogovor, je poudarila.

Na vprašanje glede možnosti zaostrovanja je odgovorila, da je ena od možnosti tudi stavka kot skrajna možnost zaostrovanja, če bi v sredo ocenili, da dogovor ni mogoč.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine