Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Mestna občina Ljubljana zahteva nazaj izplačano odškodnino

Desetletni sodni spor z Lekarno Bitenc zaradi odvzema koncesije. Nov narok na okrožnem sodišču.
Bor Bitenc iz Lekarne Bitenc je današnji narok na sodišču označil za brezpredmetnega, saj imajo z zadnjo, pravnomočno sodbo vrhovnega sodišča pravno podlago, s katero jim ljubljanski občini odškodnine ne bo treba vračati. FOTO: Blažž Samec/Delo
Bor Bitenc iz Lekarne Bitenc je današnji narok na sodišču označil za brezpredmetnega, saj imajo z zadnjo, pravnomočno sodbo vrhovnega sodišča pravno podlago, s katero jim ljubljanski občini odškodnine ne bo treba vračati. FOTO: Blažž Samec/Delo
13. 11. 2019 | 13:56
13. 11. 2019 | 15:07
3:06
Ljubljana – Danes je bila na Okrožnem sodišču v Ljubljani razpisana obravnava v sporu med Mestno občino Ljubljana (MOL) in lekarnarko Silvo Bitenc. Občina zahteva, da ji plača skoraj trideset tisoč evrov. Bor Bitenc iz Lekarne Bitenc je pojasnil, da občina od njih terja odškodnino, ki jo je bila primorana plačati, ko je upravno sodišče presodilo, da jim je koncesijo odvzela neupravičeno. Ker je vrhovno sodišče kasneje, oktobra 2015, v zvezi z odvzemom koncesije odločilo v prid občine, je ta podala zahtevo za vrnitev odškodnine in izdala novo odločbo za odvzem koncesije.

Proti sodbi vrhovnega sodišča so se Bitenčevi pritožili na ustavno sodišče in uspeli. Ustavni sodniki so maja 2019 poudarili, da bi moralo vrhovno sodišče upoštevati tudi sodbo upravnega sodišča, ki je pred tem razsodilo, da se lahko koncesija vzame iz krivdnih razlogov lekarne, ki pa jih ni bilo. Vrhovno sodišče je tako o primeru odločalo ponovno in oktobra letos dalo prav Lekarni Bitenc. Bor Bitenc je zato današnji narok na sodišču označil za brezpredmetnega, češ da imajo z zadnjo, pravnomočno sodbo pravno podlago, s katero jim odškodnine, ki so jo dobili izplačano, ker so morali ob odvzemu koncesije zapreti vrata lekarne, ni treba vračati.

Ali se bo občina Ljubljana na zadnjo sodbo vrhovnega sodišča pritožila na ustavno sodišče, ni znano. Ali lahko zadnje o isti oziroma podobni zadevi odloča dvakrat? »Če bo ustavno sodišče prejelo novo pobudo v tej zadevi, bo o njej odločalo v skladu s svojimi pristojnostmi in ustavno sodno prakso,« je pojasnil Sebastian Nerad, generalni sekretar sodišča.

MOL je v sporu z Lekarno (od leta 2009 do junija 2019) plačal 17.941 evrov sodnih stroškov in 15.562 odvetniških stroškov in skoraj 28.000 evrov odškodnine.

Ker pa je morala Lekarna Bitenc zaradi odpovedi pogodbe o koncesiji znova zapreti vrata tudi konec maja 2018, so tam že napovedali tožbo proti Zavodu za zdravstveno zavarovanje (ZZZS), ki jim je odpovedal pogodbo. Ustavno sodišče je junija lani zadržalo odvzem koncesije, zato so Bitenčevi spet lahko delovali in sklenili pogodbo z ZZZS. Ocenjujejo, da so v času zaprtja utrpeli za okoli sto tisoč evrov škode.

Na ZZZS do današnjega dne niso prejeli nobene odškodninske tožbe. Domnevajo, da gre za tožbo ali za namero, da se bo takšna tožba podala proti občini, ki je v tej zgodbi tudi ključni akter nasproti Lekarni Bitenc.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine