Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Ključni udarci za Marjana Šarca

Manjšinska vlada: Dosedanji odhodi in napovedi novih obetajo obdobje velike politične nestabilnosti
Premier Marjan Šarec bo moral še krepko razmisliti, kako poenotiti koalicijske partnerje in se izogniti novim aferam. Foto: Uroš Hočevar/Delo
Premier Marjan Šarec bo moral še krepko razmisliti, kako poenotiti koalicijske partnerje in se izogniti novim aferam. Foto: Uroš Hočevar/Delo
Barbara Eržen, Brigite Ferlič Žgajnar, Sandra Hanžič, Suzana Kos
30. 11. 2019 | 06:00
30. 11. 2019 | 07:01
7:38
Ljubljana – Po objavi poročila inšpektorata za javni sektor, ki je izvedel nadzor nad zaposlovanjem na Sovi in odkril le kršitve formalnih pravil, pritiskov na premiera Marjana Šarca najverjetneje ne bo konec. Napovedana so tudi zaslišanja pred Komisijo za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) zaradi zaposlovanja – domnevno tudi Šarčeve znanke – na Sovi. Pričakovati je, da se premier zaslišanja ne bo udeležil, saj odgovarja, da nadzor nad posamičnimi zaposlitvami ni v pristojnosti Knovsa. Predsednika Knovsa Mateja Tonina pa obtožuje politizacije Knovsa.

Odprto fronto ima premier tudi znotraj koalicije. Desus je zaradi načina izredne uskladitve pokojnin – zahtevajo usklajevanje v odstotkih – postavil ultimat pri podpori zakona o izvrševanju proračunov in interventnemu zakonu, kjer mora manjšinska koalicija po vetu državnega sveta zbrati vsaj 46 glasov. V SMC odkrito priznavajo, da se bodo v primeru padca vlade pogovarjali tudi o sodelovanju v koaliciji s SDS in NSi. Pred Šarcem so tako ključni dnevi, ko bo moral poenotiti koalicijo in lastne vrste.


Peter Vilfan razkril modus operandi


Iz premierovega kabineta se je kot prvi marca poslovil državni sekretar za šport Peter Vilfan, ki ga je na podlagi delitve volilnega plena tja uvrstil Desus. Odstopil je po medijskih objavah o nepravilnostih pri izplačilih honorarjev za komentiranje košarke na RTV Slovenija in za Pro Plus ter njegovi samoprijavi na finančno upravo. Premier je od njega zahteval pojasnilo, za kolikšen znesek premalo plačanih davkov gre in za katero obdobje. Vilfan mu je posredoval podroben odgovor, ki se je, z vsemi poudarki besedila, kmalu pojavil na spletni strani tednika Reporter. Vilfan je ocenil, da je to nedvomno storil nekdo iz njegovega kabineta, s čimer je nakazal, da tudi ekipa novinca v politiki na najvišji ravni pozna in je pripravljena uporabiti dobro znane načine diskreditacije.
 

Odhod diplomata Romana Kirna


Premier se je ob oblikovanju vlade obdal z ugledanimi posamezniki z različnih področji, ki so mu z izkušnjami in ugledom dajali verodostojnost. Eden od njih, izkušeni diplomat Roman Kirn, ki je bil med drugim veleposlanik v Washingtonu, vodja misije ZN, nazadnje ambasador v Haagu, je konec marca odstopil iz osebnih razlogov. Slišati je bilo, da Kirn – kot tudi kasneje Vojmir Urlep – v času pred svojim odhodom ni bil več v ožjem krogu Šarčevih zaupnikov in svetovalcev.


»Zdravstveni« odhod ministra Sama Fakina


Marca je prav tako odstopil minister za zdravje Samo Fakin. Uradno zaradi bolezni, kasneje pa je bilo jasno, da poleg uradnih, obstajajo tudi neuradni razlogi, in sicer Šarčevo nezadovoljstvo z njegovim delom. Premier naj bi mu tedaj z obiskom na domu celo osebno pojasnil, s čim ni dosegel njegovih pričakovanj. Fakinov hiter umik ni napovedoval nič dobrega za ureditev zdravstva, prioritetnega področja za sedanjo vlado.


Blizu odhoda sedanji zdravstveni minister


Pred dnevi je z odstopom zagrozil še Fakinov naslednik Aleš Šabeder. Ker naj bi poslanci koalicije pod vodstvom LMŠ, v kvoto katere sodi tudi sam, zaobšli njegova stališča o ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, je bil tik pred tem, da obupa. Po pogovoru s Šarcem se je omehčal. Slednji v četrtek ni ostal brez – za nadaljevanje vladanja – ključnega ministra, isti večer pa je odjeknila vest, da je ostal brez Urlepa, še kako pomembnega za stranko in stroko.
 

Slovo ključnega gospodarstvenika


Nedvoumno je, da je bil Urlep iz gledišča stroke ključen akter Šarčeve vlade in da bo premier to izgubo težko nadomestil. Uradno je ta resda odstopil iz zdravstvenih razlogov, pestilo naj bi ga kronično obolenje, neuradno pa se šušlja, da je premier oziroma njegov kabinet mimo njega izpeljal nekaj potez, ki mu niso bile blizu. Na vprašanje, ali je razočaran nad stanjem v politiki, odgovarja: »Razočaran sem le nad tem, da me je zdravje prehitro izdalo,« je pojasnil Urlep, o odhodu katerega naj bi se, razlagajo v kabinetu predsednika vlade, že nekaj časa pogovarjali. Urlep je pred tem ugotavljal, da posameznik ne more kaj dosti premakniti ter hudomušno napovedoval, da nekoč morda napiše nadaljevanje sage o Don Kihotu.


Nedopustni pritiski Braneta Kralja


Pretresi pa se niso dogajali le znotraj kabineta, ampak tudi v stranki. Konec avgusta je položaj generalnega sekretarja LMŠ moral zapustiti Brane Kralj, saj je želel vplivati na izbor direktorja Uradnega lista. Poprej je bil eden glavnih kadrovikov ter ob Urlepu najtesnejši sodelavec Šarca. Ob njem je bil od ustanovitve stranke 2014.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine