Ključni poudarki:
- Planinska zveza želi koriščenje bonov v več delih.
- Avstrija je odprla meje.
- V Braziliji največ smrtnih žrtev na svetu.
- Fiskalni svet javnofinančni učinek tretjega protikoronskega zakona ocenjuje na 561 milijonov evrov.
21.00 WHO posodobila smernice nošenja mask
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes posodobila smernice glede nošenja zaščitnih mask med pandemijo koronavirusa. Po novem spodbujajo njihovo uporabo predvsem na krajih, ki so prenatrpani in ni možna varnostna razdalja med ljudmi. Medtem ko se virus še naprej širi po svetu, je WHO vendarle spremenil svoje stališče glede nošenja mask, kdaj naj se jih nosi in iz kakšnega materiala naj bodo. WHO je tako pozvala države, naj spodbujajo državljane, naj nosijo maske, kjer je možno širjenje koronavirusa in ni možno ohranjati varnostne razdalje, kot na primer na javnih prevoznih sredstvih, trgovinah in drugih zaprtih prostorih, je danes dejal vodja WHO
Tedros Adhanom Ghebreyesus. Mask naj bodo te sestavljena iz najmanj treh plasti različnih materialov. Tedros je še poudaril, da so maske le del uspešne strategije v boju za zajezitev pandemije. Opozoril je, da imajo lahko ljudje zaradi mask lažen občutek varnosti. Še vedno se jim zdita najbolj uspešni strategiji socialno distanciranje in higiena rok, obenem pa morajo države izvajati obširno testiranje.
STA
18.45 Hidroksiklorokin ne koristi proti koronavirusu
V večji britanski raziskavi niso odkrili koristi hidroksiklorokina pri bolnikih, ki so jih sprejeli v bolnišnice zaradi koronavirusne bolezni 19, so danes sporočili znanstveniki. Zaradi ugotovitev so prenehali testiranje tega zdravila. »Sklenili smo, da ni koristnega učinka hidroksiklorokina pri bolnikih, ki so jih hospitalizirali zaradi covida-19,« je pisalo v izjavi vodij raziskave, ki je potekala pod okriljem univerze v Oxfordu. Dodali so, da bodo nemudoma nehali iskati bolnike, ki bi jim dali hidroksiklorokin, sicer zdravilo proti malariji, ki ga v boju proti covidu-19 promovira ameriški predsednik
Donald Trump. V klinično raziskavo so vključili 11.000 bolnikov iz cele Velike Britanije, pri katerih so testirali različna zdravila. Med njimi jih je 1542 prejelo hidroksiklorokin, 3132 bolnikov pa je prejelo standardno bolnišnično oskrbo. Glede na raziskavo ni bilo razlik v smrtnosti po 28 dnevih v obeh skupinah, obenem ni bilo dokazov, da je zdravilo skrajšalo čas hospitalizacije. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je nedavno obnovila klinična testiranja hidroksiklorokina, potem ko so jih ustavili zaradi študije v znanstveni reviji
The Lancet. V študiji, ki so jo medtem umaknili, so opozarjali, da lahko zdravilo poveča možnost za smrt.
STA
17.55 Sindikat gasilcev nasprotuje odpuščanju v Fraportu
Sindikat poklicnega gasilstva Aerodrom Ljubljana in Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije obsojata načrtovano odpuščanje v družbi Fraport Slovenija. V sindikatih so prepričani, da lahko družba kljub trenutnemu padcu prometa preživi brez takšnih drastičnih ukrepov, saj je v preteklih letih ustvarjala nadpovprečne poslovne rezultate. Po oceni sindikata skuša vodstvo Fraporta svojo namero predstaviti kot golo dejstvo, ki mu ni moč ubežati, »s čimer se v Sindikatu poklicnega gasilstva Aerodrom Ljubljana ter v krovnem sindikatu nikakor ne strinjamo.« Družba, ki je v preteklih letih ustvarjala nadpovprečne poslovne rezultate, ni pa imela temu primernih plač, lahko kljub trenutnemu padcu prometa preživi brez takšnih drastičnih ukrepov, so prepričani.
Ob tem so v sindikatu izpostavili, da že več let opozarjajo na preobremenjenost zaposlenih, ki je v največji meri posledica pomanjkanja kadra. »Zaradi tega je še pred kratkim prihajalo tudi do nezakonitih posegov v delovni čas. Zdaj je čas in priložnost, da slovensko vodstvo družbe in nemški lastniki pokažejo svoje menedžerske sposobnosti in človeško plat kapitala ter rek, da je potrebno stopiti skupaj, saj smo na istem čolnu, tudi udejanjijo,« še poziva sindikat.
V Fraportu Slovenija, ki upravlja z ljubljanskim letališčem, so odpuščanja napovedali zaradi močnega upada prometa kot posledice pandemije covida-19. Po neuradnih podatkih je napovedano zmanjšanje števila zaposlenih za 120, kar predstavlja četrtino vseh zaposlenih, ki jih je v Fraportu Slovenija trenutno 475. Dejanske številke presežnih delavcev bodo predvidoma znane po sredinem sestanku med upravo in sindikati.
STA
17.30 Komisija za nadzor javnih financ ugotovila nepreglednost pri nabave zaščitne opreme
Komisija za nadzor javnih financ je danes dokončala razpravo o nabavah zaščitnih mask pri podjetju Acron in potrdila predlagane sklepe. Med drugim je ugotovila nepreglednost organizacijske sheme nabave zaščitne opreme, vlado pa pozvala k zagotavljanju gospodarne porabe javnih sredstev v prihodnje. Tudi današnja razprava, s katero so člani komisije nadaljevali v četrtek začeto sejo, je postregla s podobno različnimi stališči predstavnikov opozicijskih predlagateljev ter predstavnikov koalicije in vlade glede smotrnosti nabav zaščitne opreme preko posrednikov. Prav tako so se pojavljali pomisleki glede upravičenosti razprave na to temo na seji komisije z vidika poslovniških določil.
Dušan Verbič iz SMC je ponovno opozoril, da je šlo za zlorabo podjetja, ki utegne vplivati tudi na njegovo poslovno uspešnost.
Robert Pavšič iz LMŠ mu je v imenu predlagateljev odgovoril, da je bila njihova osnovna predpostavka, da so bila oškodovana javna sredstva, za kar pa je odgovorna politika. »Če se kje zelo jasno izkazuje, da je prišlo do oškodovanja javnih financ, je to v odločitvi za nabave preko posrednikov,« je pristavil poslanec Levice
Miha Kordiš.
Marko Pogačnik iz SDS pa se je obregnil ob izraze, kot so kriminalna dejanja in oškodovanje javnih financ. Državni zbor ni sodišče, da bi presojalo o morebitnih spornih dejanjih. Celo računsko sodišče poda samo mnenje in svoje ugotovitve posreduje pristojnim organom, je povedal.
STA
16.30 ZDUS poziva k preiskavi zdravljenja upokojencev
Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) poziva pristojne institucije, da raziščejo okoliščine v zvezi z ocenami zdravstvenega stanja oskrbovancev v domovih starejših in nadaljnjega ravnanja z njimi v primeru morebitne okužbe z novim koronavirusom.
V Zdusu opozarjajo, da so navedbe v četrtkovi oddaji Tarča na Televiziji Slovenija tako alarmantne, da terjajo takojšnjo preiskavo in sprotno informiranje javnosti o njenem poteku. V omenjeni oddaji so govorili o razmerah v domovih za starejše v času epidemije covida-19, predvsem o obrazcih, s katerimi naj bi v domovih za starejše pripravljali podlage za odločanje, kateri oskrbovanci bi bili v primeru koronavirusne okužbe deležni bolnišničnega zdravljenja.
Pristojni to sicer zanikajo.
STA
15.30 Vpliv pandemije viden skozi posnetke satelita
Evropska vesoljska agencija (Esa) in Evropska unija sta danes zagnali novo spletno stran, ki prikazuje vpliv pandemije covida-19, kot ga prikazujejo podatki, pridobljeni iz satelitov. Med drugim lahko uporabniki za vsak teden preverijo stanje onesnaženosti in aktivnosti prometa. Za nekatere meritve so satelitske podobe analizirali s pomočjo umetne inteligence, da so ustvarili uporabne podatke. Med drugim so s pomočjo umetne inteligence nadzorovali število vozil na parkirišču tovarne Volkswagna v Wolsfburgu, da so tako ocenili aktivnosti tovarne, je pojasnil direktor programa Ese za opazovanje Zemlje
Josef Aschbacher. Spletna stran je dostopna na
https://race.esa.int/.
STA
14.45 V Severni Makedoniji znova policijska ura
V Severni Makedoniji od četrtka znova velja policijska ura, potem ko so v tej državi v sredo potrdili kar 101 nov primer okužbe z novim koronavirusom, v torek pa 76. Najhuje je v prestolnici Skopje, kjer so v sredo potrdili 59 novih okužb. Po poročanju makedonskih medijev policijska ura velja v Skopju, Kumanovu, Tetovu in še devetih drugih mestih od četrtka zvečer pa vse do 5. ure zjutraj v ponedeljek, skupno 80 ur. Pri tem niso dovoljene nobene izjeme. Drugod policijska ura velja danes, v soboto in nedeljo, vsak dan od 16. ure do 5. ure zjutraj. Po vsej državi je sicer danes dela prost dan. Prejšnji teden so oblasti v Skopju izredne razmere zaradi covida-19 podaljšale za še 14 dni, so pa obenem sprostile številne ukrepe za omejitev širjenja virusa, od policijske ure do zaprtja lokalov. O tem ukrepu bi moral sicer odločati makedonski parlament, a je ta razpuščen, zato je to zdaj v rokah predsednika
Steva Pendarovskega. V državi bi morale že 12. aprila potekati predčasne parlamentarne volitve, a so jih zaradi pandemije preložili. V Severni Makedoniji z dobrima dvema milijonoma prebivalcev so doslej potrdili 2492 primerov okužbe s koronavirusom, od tega jih je 742 še vedno aktivnih, ter 145 smrti.
STA
12.45 Planinska zveza spet poziva k možnosti koriščenja turističnih bonov v več delih
Vlada bo po zadnjih napovedih v začetku prihodnjega tedna sprejela uredbo, ki bo jasno določila pravila uporabe turističnih bonov. Ti so eden od dveh nosilnih ukrepov tretjega protikoronskega zakona. Prejeli jih bodo vsi prebivalci Slovenije, polnoletni v višini 200 evrov, mlajši pa v višini 50 evrov. Unovčili jih bodo lahko do konca leta za plačilo prenočitve oziroma prenočitve z zajtrkom v nastanitvenih obratih v Sloveniji. V Planinski zvezi Slovenije (PZS) so veseli, da bo bone mogoče koristiti tudi v planinskih kočah, zato si želijo, da bi se čim več Slovencev letos odločilo počitnice preživeti v gorah. Zato so že v postopku sprejemanja tretjega protikoronskega zakona na poslanske skupine naslovili pobudo za koriščenje bonov v več delih. V zvezi se namreč zavedajo, da bo celoten znesek bona glede na nizke cene prenočitev v planinskih kočah v enem kosu skoraj nemogoče porabiti, tudi če se bo za takšno preživljanje dopusta odločila vsa družina.
12.45 Sviz za ustrezno vrednotenje dodatnega dela zaradi epidemije
Šolski sindikat Sviz je v podporo svoji zahtevi za ustrezno vrednotenje povečanega obsega dela učiteljev in vzgojiteljev zaradi epidemije novega koronavirusa do zdaj med članstvom zbral več kot 15.000 podpisov. Za zbiranje podpisov so se odločili, ker ministrstvo zavrača pogovor o tej temi. Sindikat ga je v četrtek zato znova pozval k pogovorom.
12.30 V Franciji epidemija covida-19 pod nadzorom
Francoska vlada je danes zagotovila, da je epidemija novega koronavirusa v Franciji pod nadzorom. Francosko ministrstvo za zdravje je v četrtek sporočilo, da je za covidom-19 umrlo še 44 ljudi, skupno pa več kot 29.000. Trenutno na dan potrdijo okoli tisoč novih primerov okužbe. Francoska agencija za zdravje je v četrtek sporočila, da so do 2. junija, ko so se v Franciji znova odprli bari in restavracije, potrdili 151.325 primerov okužbe. Pri tem so sicer opozorili, da na vrhuncu izbruha bolnikov s sumom okužbe na novi koronavirus niso sistematično testirali, kar pomeni, da dejansko število okuženih presega uradne ocene.
11.20 Tretji koronapaket težak 561 milijonov evrov
Skupni neposredni učinek ukrepov iz tretjega protikoronskega zakona, ključna sta subvencioniranje skrajšanega delovnega časa in turistični boni, bo po prvi oceni fiskalnega sveta 561 milijonov evrov oziroma 1,2 odstotka BDP. Fiskalni svet, ki ga vodi
Davorin Kračun, je popravil tudi oceno dosedanjega učinka prvega protikoronskega zakona. Ta je zdaj 634 milijonov evrov. Vlada je sicer ob potrditvi predloga tretjega protikoronskega zakona in ob njegovi obravnavi v DZ učinek na javne finance ocenila pri okoli eni milijardi evrov, med parlamentarnim postopkom pa so nastale še nekatere spremembe, ki lahko imajo dodatne javnofinančne posledice. Med temi je bilo, recimo, podaljšanje možnosti subvencioniranja čakanja na delo za vse panoge, ne le za turizem in gostinstvo, kot je bilo sprva načrtovano. Kljub temu pa fiskalni svet neposredni javnofinančni učinek ukrepov ocenjuje precej nižje. Po njegovi prvi oceni bo ta 561 milijonov evrov ali 1,2 odstotka BDP. J. T.
10.48 V četrtek ob 828 testih potrdili dve okužbi z novim koronavirusom
V Sloveniji so v četrtek opravili 828 testov na novi koronavirus in potrdili dve okužbi, je objavila vlada. Skupaj so okužbo potrdili pri 1479 ljudeh. V bolnišnici so zdravili šest bolnikov s covidom-19, nihče ni potreboval intenzivne nege. Novih smrti bolnikov s covidom-19 ni bilo, skupaj jih je do zdaj umrlo 109.
10.45 Okužba v jeseniški občini
V Splošni bolnišnici Jesenice so potrdili okužbo s koronavirusom pri medicinski sestri.
10.36 Odprte tudi meje med Avstrijo, Slovaško, Madžarsko in Češko
Evropske meje se, potem ko je bilo njihovo prehajanje zadnje mesece zaradi pandemije novega koronavirusa zelo oteženo, še naprej odpirajo. Med drugim je od danes prosto prehajanje meja za državljane sosed Avstrije, Madžarske, Slovaške in Češke.
10.34 Med epidemijo v slovenjgraški bolnišnici odpadlo 770 operacij
V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec je v trimesečju marec, april in maj, ko je bila razglašena epidemija novega koronavirusa, odpadlo 770 operativnih posegov, 1500 bolnišničnih zdravljenj in 19.900 ambulantnih obravnav. Izpad prihodkov v tem času v bolnišnici ocenjujejo na 1,4 milijona evrov.
10.30 Nemčija aprila z novim rekordnim padcem industrijskih naročil
Nemčija je v aprilu zaznala nov rekordni padec industrijskih naročil. Njihov obseg se je v primerjavi z marcem zmanjšal za 25,8 odstotka, kar je negativno presenetilo tudi analitike, ki so pričakovali 19,9-odstotni upad. Marca so industrijska naročila nazadovala za 15 odstotkov, je danes objavil nemški statistični urad Destatis. Povpraševanje po investicijskih dobrinah je strmoglavilo za 30 odstotkov, povpraševanje po proizvodnih dobrinah za 23 odstotkov, povpraševanje po potrošniškem blagu pa za več kot 11 odstotkov, poročajo tuje tiskovne agencije. Najbolj, za 30 odstotkov, se je zmanjšalo povpraševanje po nemških proizvodih v območju z evrom, tudi povpraševanje preostalega sveta in domače povpraševanje sta se skrčila, in to za več kot 22 odstotkov. Na nemškem ministrstvu za gospodarstvo so novi kolaps industrijskih naročil pričakovali, saj so stroge omejitve življenja, uvedene v boju proti novemu koronavirusu, veljale celoten četrti mesec.
7.55 Brazilija po številu žrtev covida-19 prehitela Italijo
V Braziliji je število žrtev bolezni covid-19 preseglo 34.000, s čimer se je ta južnoameriška država po tem kazalniku povzpela na tretje mesto in prehitela Italijo. V zadnjem dnevu je bolezni, ki jo povzroča novi koronavirus, podleglo še 1473 ljudi, so sporočile tamkajšnje pristojne službe. V tej južnoameriški državi z 210 milijoni prebivalcev so že tretji dan zapored potrdili rekordno dnevno število žrtev. Po uradnih podatkih so do zdaj potrdili 614.941 primerov okužbe. Število okuženih je sicer verjetno še precej višje, saj testirajo samo ljudi z resnimi zdravstvenimi težavami. Brazilski populistični predsednik
Jair Bolsonaro je novi koronavirus označil za blažjo gripo in se je upiral uvedbi omejitvenih ukrepov za zajezitev njegovega širjenja.
7.55 Število smrtnih žrtev covida-19 v ZDA preseglo 108.000
Po podatkih Univerze Johns Hopkins se je do sinoči v ZDA s koronavirusom potrjeno okužilo že 1,87 milijona ljudi, za covidom-19 pa jih je umrlo 108.280. V Najbolj prizadeti zvezni državi New York je okuženih 375.000, mrtvih pa 30.174. Za zdaj še ni podatkov, da bi množični protesti proti policijskemu nasilju poslabšali pandemijo.
Preberite še: Temnopolti Američani zahtevajo: spravite svoja kolena z naših vratov!
7.50 Vasle: Podvojitev pandemičnega programa za okrevanje po epidemiji
Izbruh epidemije covida-19 se sicer oddaljuje, a na finančnih trgih še vedno vlada precejšnja negotovost. Svet
ECB se je tako odločil skoraj podvojiti svoj pandemični program odkupov obveznic. Guverner Banke Slovenije
Boštjan Vasle je prepričan, da če ne bo novih zdravstvenih zapletov, se bodo razmere izboljševale, tudi zaradi ukrepov ECB.
Svet Evropske centralne banke (ECB) je pandemični program odkupov obveznic (PEPP) uvedel marca, na četrtkovi seji pa se ga je odločil občutno povečati – s 750 milijard evrov za dodatnih 600 milijard evrov, torej na skupaj 1350 milijard evrov. Hkrati je njegovo trajanje podaljšal do najmanj junija 2021 ter uvedel reinvestiranje.
»Pandemični program je namenjen kriznim razmeram, ima začasno naravo in je zelo fleksibilen instrument,« je odločitev za občutno povečanje obsega programa na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil Vasle. »Vsi poskušamo nastavljati ukrepe tako, da prebrodimo teh nekaj mesecev, ki so zelo problematični, nato pa se poskušamo vrniti v čim bolj normalno življenje,« je dejal. Prav enostavno sicer ne bo, je prepričan.
Po sproščanju ukrepov na meji z Italijo je zdaj znova brez omejitev odprta meja z Avstrijo. FOTO: Leon Vidic/Delo
7.00 Odprtje meja
Državljani Avstrije lahko od danes vstopajo v Slovenijo brez omejitev.
Vlada je odločitev o tem sprejela v četrtek, ko je Avstrija odpravila zdravstveni nadzor na mejah z vsemi sosednjimi državami razen z Italijo.
Na seznamu držav, iz katerih je v Slovenijo mogoče vstopati brez omejitev, sta poleg Avstrije še Hrvaška in Madžarska.
Za državljane preostalih držav je po vstopu v Slovenijo obvezna 14-dnevna karantena razen v primeru 17 izjem. Te med drugim veljajo za tiste, ki imajo v Sloveniji rezervirane prenočitve, za lastnike nepremičnin v Sloveniji in tiste, ki pridejo iz zdravstvenih razlogov. Izjeme so tudi delovni migranti, imetniki diplomatskih potnih listov in tisti, ki potujejo čez Slovenijo v drugo državo v istem dnevu. Govorec vlade za covid-19
Jelko Kacin je v četrtek povedal, da vlada na podlagi epidemioloških podatkov preučuje možnost, da bi na seznam vključili države iz bližnje soseščine v Jugovzhodni Evropi, pa tudi nekatere druge. O uvrstitvi Italije na seznam bo vlada odločila na podlagi epidemioloških podatkov, je dejal Kacin in dodal, da so ti v nekaterih predelih sosednje države že zelo spodbudni, še zlasti v deželah Furlaniji-Julijski krajini in Benečiji.
7.00 O mejah tudi ministri
Notranji ministri EU bodo danes na videokonferenci razpravljali o postopnem odpravljanju omejitev na notranjih in zunanjih mejah, uvedenih zaradi pandemije novega koronavirusa. V Bruslju pozivajo k usklajenosti in medsebojnemu obveščanju, zlasti med sosedami. Članice, ki sicer že odpravljajo omejitve na mejah, bodo govorile o tem, kako zagotoviti usklajeno, nediskriminacijsko in sorazmerno opuščanje ukrepov. Izmenjale naj bi časovne načrte za odpravo omejitev na notranjih mejah. Prav tako bodo razpravljale o omejitvah na zunanji meji, ki naj bi po predlogu evropske komisije za zdaj veljale do sredine meseca. Pogovorile se bodo o možnosti podaljšanja ukrepa in o merilih, ki naj veljajo po njegovi odpravi. V evropski komisiji ukrepov posameznih držav nočejo komentirati.
7.00 Aplikacije za sledenje okuženim
Ministri EU za telekomunikacije bodo danes na videokonferenci preučili napredek pri uvajanju aplikacij za sledenje stikom okuženih z novim koronavirusom, ki jih v Bruslju navajajo kot ključno orodje za preprečitev širjenja virusa ob opuščanju omejitev zaradi pandemije. A članice so za zdaj v glavnem zadržane.
Evropska komisija bo na zasedanju, ki se ga bo predvidoma udeležil tudi slovenski minister za javno upravo
Boštjan Koritnik, poročala o razvoju aplikacij za sledenje. V komisiji poudarjajo, da ne razvijajo vseevropske aplikacije, temveč podpirajo članice EU pri razvoju vseevropskega pristopa, ki temelji na skupnem naboru orodij in meril, opredeljenih sredi aprila, ter na skupnih smernicah za povezljivost aplikacij, sprejetih sredi maja. Uporaba aplikacij mora biti prostovoljna in časovno omejena na čas trajanja pandemije. Temeljiti mora na anonimiziranih podatkih. Uporabljala naj bi se tehnologija bluetooth, ki ne omogoča sledenja lokacij posameznikov.
Na slovenskem ministrstvu za zdravje so sicer prejšnji teden pojasnili, da epidemiologi zagotavljajo, da bodo tudi brez aplikacije lahko sledili pozitivnim primerom, zato je v tem trenutku vprašanje, ali bi bila uvedba aplikacije sploh smiselna.
Komentarji