Jože Tanko je za danes sklical prvo sejo mandatno-volilne komisije DZ. Na njej so obravnavali predlog razpisa za oddajo službenih stanovanj v najem in administrativne zadeve. V prejšnjem mandatu je bilo izmed 49 stanovanj, ki so bila na razpolago, dodeljenih le 26 stanovanj, in sicer 18 novoizvoljenim in osem starim, ki so zaprosili zanje. Ker interes za stanovanja ni bil velik, so jih dobili tudi tisti, ki živijo bliže Ljubljani.
V prejšnjem mandatu so bili najemniki službenih stanovanj:Miha Kordiš (Levica), Žan Mahnič (SDS), Zvonko Lah (nepovezani), Vojka Šergan (SMC), Marija Antonija Kovačič (Desus), Eva Irgl (SDS), Anita Koleša (SMC), Ivan Škodnik (SMC), Vinko Gorenak (SDS), Benedikt Kopmajer (Desus), Ksenija Korenjak Kramar (SMC), Danilo Anton Ranc (SMC), Uroš Pikl (Desus), Bojan Krajnc (SMC), Jasna Murgel (SMC), Ivan Prelog (SMC), Marjana Kotnik Poropat (Desus), Bojana Muršič (SD), Danijel Krivec (SDS), Vesna Vervega (SMC), Franc Jurša (Desus), Marija Bačič (SD), Dejan Židan (ki mu je poslanski mandat zaradi ministrske funckije miroval), Jože Horvat (NSi) in predstavnik madžarske narodne manjšine László Göncz.
Miha Kordiš je v prejšnjem mandatu
dobil neprofitno stanovanje kot zadnji poslanec v vrsti. Med vsemi poslanci s službenimi stanovanji prihaja iz kraja, ki je najbliže Ljubljani, in sicer iz Sv. Duha, ki je od Ljubljane oddaljen le 23 kilometrov. Sledi
Žan Mahnič iz 38 kilometrov oddaljene Gorenje vasi, na tretjem mestu med poslanci pa je
Zvonko Lah, ki je doma iz Hrastja pri Mirni Peči, šestdeset kilometrov stran od Ljubljane.
Mescu so poslansko stanovanje v mandatno-volilni komisiji dodelili leta 2015, a ga je po približno pol leta vrnil in ga ne uporablja več. Kordiš je stanovanje med poslanci dobil zadnji v vrsti. FOTO: Blaž Samec/Delo
Med poslanci, ki so v mandatu 2014–2018 živeli v poslanskem stanovanju in živijo najdlje stran od Ljubljane, je
László Göncz iz 203 kilometrov oddaljene Lendave. Na drugem mestu je
Jože Horvat, doma iz Žižkov, in
Dejan Židan iz Murske Sobote.
Najdlje stran od Ljubljane živi László Göncz, poslanec madžarske manjšine. FOTO: Jure Eržen/Delo
Kot smo pisali že tedaj, je ena od možnih razlag za tedanjo nezasedenost poslanskih stanovanj kljub nizki ceni tudi povračilo potnih stroškov za prevoz na delo in z njega. Ti zneski povračila so precej veliki. Po takratnih podatkih je julija 2013 poslanec
Peter Oder prejel 390 evrov,
Mirjam Bon Klanjšček 375 evrov, Jakob Presečnik pa 360 evrov.
Kdo lahko zaprosi za službeno stanovanjeNa spletni strani državnega zbora je zapisano, da razpolagajo z 49 stanovanji. Vsa so v Ljubljani in so različnih velikosti (od 19 kvadratnih metrov do dobrih 68 kvadratnih metrov). Večina, ne pa tudi vsa, imajo urejen parkirni prostor.
Skladno s stanovanjskim pravilnikom DZ so do dodelitve stanovanja upravičeni poslanci, ki domujejo več kot 60 kilometrov od DZ ali če tako daleč stran stanuje njihov zakonec oziroma zunajzakonski partner. Prosilec je lahko tudi njegov zakonec ali pa oseba, s katero živi v dalj časa trajajoči življenjski skupnosti v Ljubljani ali oddaljenosti do 60 kilometrov iz Ljubljane nima sklenjene pisne pogodbe o najemu primernega stanovanja.
Glede na pravila imajo pri dodelitvi službenih stanovanj prednost prosilci, ki imajo stalno bivališče najbolj oddaljeno od Ljubljane; imajo neugodne prometne povezave od kraja stalnega bivališča do Ljubljane ali imajo stalne obveznosti v DZ. V posameznih primerih lahko mandatno-volilna komisija stanovanja dodeli brez upoštevanja teh pogojev in meril.
V posameznih primerih pa lahko mandatno-volilna komisija stanovanja dodeli brez upoštevanja teh pogojev in meril.
Koliko poslanci plačujejo za stanovanja
Najemnine za službena stanovanja se določa skladno s predpisano
metodologijo za neprofitna stanovanja. Skupna vsota najemnine in obrabnine za poslansko stanovanje v velikosti 19,44 kvadratnega metra znaša 90 evrov, za stanovanje v velikosti 66 kvadratnih metrov pa znaša 300 evrov.
Komentarji