Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Primorska in Notranjska

Čevlji bodo počakali na prostovoljce in 22. april

Na gozdarski inšpekciji pristojnega okoljskega inšpektorja o nezakonito odvrženih čevljih niso obvestili, ker bi moral to storiti Zavod za gozdove. 
Čevlji sredi Črnovrške planote. FOTO: Jure Benčina
Čevlji sredi Črnovrške planote. FOTO: Jure Benčina
9. 4. 2019 | 09:01
9. 4. 2019 | 16:56
6:42
Črni Vrh nad Idrijo – Nenavadna zgodba okrog odvrženih čevljev na Črnovrški planoti, dobrih deset kilometrov nad Črnim Vrhom, na meji z občino Ajdovščina, se po več kot mesecu dni, kolikor odpadki kazijo podobo tamkajšnjega gozda, počasi razpleta.

V podjetju Deichmann so zjutraj povedali, da se bodo kot družbeno odgovorno podjetje potrudili, da pospravijo odvrženo obutev, kasneje pa dodali: »Ekipa podjetja Deichmann je na kraju najdbe odkrila, da se tam ne nahaja samo obutev podjetja Deichmann, temveč gre tudi za obutev drugih blagovnih znamk. Trenutno raziskujemo, odkod bi obutev podjetja Deichmann lahko izvirala. Kaj se bo zgodilo z lokacijo, kjer se je zgodila najdba obutve, je potrebno sedaj razjasniti v sodelovanju s pristojnimi organi.«  

Za čiščenje bodo poskrbeli v Deichmannu. FOTO: Jure Benčina 
Za čiščenje bodo poskrbeli v Deichmannu. FOTO: Jure Benčina 


Se pa ob vsem tem poraja tudi vprašanje, kakšna je (bila) vloga inšpektoratov RS?

Na Gozdarskem inštitutu Slovenije so bili o nezakonito odvrženih čevljih obveščeni že marca: »Glede omenjenega odlagališča nismo prejeli prijave, ampak ga je v okviru izvajanja neposrednega gozdnega nadzora odkril krajevno pristojen revirni gozdar Zavoda za gozdove Slovenije 11. marca letos in o tem še isti dan obvestil gozdarsko inšpekcijo,« je povedal Damjan Oražem, direktor zavoda. Na Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo smo torej naslovili novinarska vprašanja glede dogodka. Odgovorili so nam, da zadeva ne sodi v njihovo pristojnost. 

»Po določbah 157. a člena Zakona o varstvu okolja, ki ureja ukrepanje v primeru nezakonito odloženih odpadkov, je ukrepanje v primeru nezakonito odloženih komunalnih odpadkov v pristojnosti občinskih inšpekcij, v primeru nezakonito odloženih nekomunalnih odpadkov, pa je za ukrepanje pooblaščena državna inšpekcija, pristojna za okolje. Revirni gozdar je gozdarsko inšpekcijo dne 11. marca po elektronski pošti obvestil o odlaganju odpadkov (obutev, PVC vreče, gume, hladilna omara) v gozdu na parceli št. 1772/16, k.o.  Zadlog. Gozdarska inšpektorica je 18. marca opravila v zvezi s prijavo telefonski razgovor z revirnim gozdarjem ZGS, ki je povedal, da povzročitelj ni znan in da bodo poizkusili odpadke iz gozda odstraniti v sklopu čistilnih akcij odstranjevanja odpadkov v naravnem okolju, ki so okoli 22. aprila organizirana s strani prostovoljcev.«

Na gozdarski inšpekciji okoljskega inšpektorja o nezakonito odvrženih čevljih niso obvestili, ker bi moral to po njihovem mnenju storiti Zavod za gozdove. 


Na okoljski inšpektorat so očitno vsi pozabili


Eden od domačinov je sicer že pred časom očitno prijavil omenjeno nezakonito odlagališče na Črnovrški planoti. Občinska redarka Mateja Novak je za Delo namreč povedala, da so na medobčinski inšpektorat v Idriji konec prejšnjega meseca prejeli prijavo o tem, da na Črnovrški planoti ležijo raztreseni čevlji.

Medobčinski inšpektor Gorazd Kragelj, ki je ravno v tem času odstopil, je elektronsko pošto s prijavo poslal Novakovi in drugemu redarju Ristu Verbiču, a sama nista pristojna, da bi ukrepala na zasebnem zemljišču, pač pa imata pooblastila zgolj za javne površine. Redarja sta prijavo potem posredovala Inšpektoratu za okolje in prostor, kjer pa so včeraj postopek sprožili sicer šele na podlagi novinarskega poizvedovanja.

Na Inšpektoratu za okolje in prostor so nam odgovorili, da prijave niso našli in da so bili prvič o nezakonito odvrženih čevljih obveščeni šele včeraj. Sicer pa tudi, če bi jo, ta stanja v gozdu ne bi spremenila, ker odvrženi čevlji ne ogrožajo ljudi in živali.  »Inšpektorat v enem letu izvede približno 13.500 inšpekcijskih nadzorov. Za celotno Slovenijo je za okoljsko, gradbeno, geodetsko in stanovanjsko področje trenutno pristojnih 116 inšpektorjev,« so dodali.

O višini kazni se na inšpektoratu za zdaj še ne morejo izreči, saj se »v uredbi o odpadkih kazenske določbe začnejo z 61. in končajo z 71. členom, zato je brez preučitve zadeve težko reči, katera kazen bi lahko bila izrečena v tem primeru.« Kdaj se bo pristojni inšpektor odpravil na Črnovrško planoto, je nemogoče napovedati.

 

Čevlji sredi Črnovrške planote. FOTO: Jure Benčina 
Čevlji sredi Črnovrške planote. FOTO: Jure Benčina 


Tudi policisti PP Idrija so bili o nezakonitem odlagališču obveščeni šele včeraj, ko smo jim poslali novinarska vprašanja. So pa nato, razumljivo, morali ukrepati, saj gre za nedovoljeno odlaganje predmetov v naravnem okolju. »V nadaljevanju bodo policisti PP Idrija v okviru svojega dela preverili vse okoliščine najdbe omenjenih predmetov in o vseh ugotovljenih dejstvih obvestili pristojne službe,« je nenavadno zadevo včeraj komentiral Dean Božnik s Policijske uprave Nova Gorica.

Danes je dodal še: »Policisti Policijske postaje Idrija na kraju z ogledom in zbiranjem obvestil niso ugotovili morebitnih znakov kaznivega dejanja zoper okolje, prostor in naravne dobrine. Prav tako policija ne razpolaga s podatki, da bi odvrženi predmeti (čevlji) izvirali iz kaznivega dejanja z območja Slovenije. O svojih ugotovitvah bodo po zaključku preiskave pisno obvestili pristojno inšpekcijsko službo za okolje in prostor.« 


Tekač in planinec poskrbel za objavo na družbenih omrežjih


Zasluga, da bodo krivci za onesnaženje morda razkriti, če to ne, pa vsaj gozd spet čist, gre idrijskemu tekaču in planincu Juretu Benčini, ki ga je na enem od njegovih pohodov pričakal neverjeten prizor. Po gozdu so ležali raztreseni čevlji, nekateri novi, drugi ponošeni. Precej jih je imelo Deichmannovo ceno in plastično zaščito proti kraji.

»Štedilnike, karoserijo in podobno sem že videl ležati v naravi. Da bi videl sredi gozda kontejner odvrženih čevljev, tega pa še ne,« je komentiral neprijeten prizor na svojem facebook profilu.

Nekateri čevlji so bili stari, drugi novi z nalepko s ceno trgovine Deichamann in plastično zaščito proti kraji. Po nalepkah sodeč, gre za artikle iz tujine, saj imajo Deichmannovi artikli v vsaki državi drugačno nalepko. V podjetju sumijo, da je nekdo poskušal zakriti kriminalno dejanje in poudarjajo, da strogo upoštevajo vse zakonske zahteve glede ravnanja z odpadki.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine