Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Sanacija zastrupljenega drevesa

Litija bo izpolnila zahtevo računskega sodišča, odkupila bo nepremičnine in občinsko podjetje SVC ukinila.
Predsednik države Borut Pahor je na uradnem odprtju Šmelca julija 2014 pohvalil primer dobre prakse. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Predsednik države Borut Pahor je na uradnem odprtju Šmelca julija 2014 pohvalil primer dobre prakse. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
24. 6. 2020 | 08:00
5:58
Litija – Vodstvo litijske občine namerava odkupiti vse nepremičnine, ki so v lasti občinskega podjetja SVC, in družbo, v katero je z dokapitalizacijami vložila 8,4 milijona evrov davkoplačevalskega denarja, preprosto ukiniti. Za medgeneracijski objekt bo skrbel občinski upravnik. Konec prejšnjega meseca je sedež občine obiskal prvi revizor javnega denarja Tomaž Vesel.

Zaradi gradnje medgeneracijskega središča Šmelc je litijska občina pred leti ustanovila podjetje SVC, ki je izključno v njeni lasti. V objektu so glasbena šola, vrtec, varstveno-delovni center, dom starejših občanov, kavarna, frizerski salon in med drugim upravni prostori podjetja ter 17 oskrbovanih stanovanj, ki so v lasti Nepremičninskega sklada.


Novo zadolževanje


Cilj nakupa je po prepričanju direktorja litijske občinske uprave Ivana Matijevića znižanje občinskih proračunskih stroškov za delovanje Šmelca in ukinitev družbe SVC, kar je občini v letu 2015 naložilo računsko sodišče. Zaradi finančne podhranjenosti občina doslej nakupa in ukinitve podjetja ni bila zmožna uresničiti. Toda s spremembo zakonodaje, s katero se lahko lokalne skupnosti bistveno bolj zadolžijo, namerava litijska občina najeti 6,7 milijona evrov posojila z dobo odplačevanja 20 let ter z 0,7- odstotno obrestno mero pri SID banki, s čimer nameravajo odkupiti nepremičnine in poplačati obveznosti podjetja SVC do bank.

Računsko sodišče je opravilo revizijo poslovanja in ugotovilo, da je litijska občina ustanovila družba SVC v nasprotju s predpisi. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Računsko sodišče je opravilo revizijo poslovanja in ugotovilo, da je litijska občina ustanovila družba SVC v nasprotju s predpisi. FOTO: Bojan Rajšek/Delo


Strokovne službe so izračunale, da bodo letne bančne obveznosti znašale 360.000 evrov, prihodki od najemnin pa znašajo 333.000 evrov. Ocenjujejo, da bodo do poplačila zadnjega bančnega obroka v oktobru leta 2040 prihranili 1,84 milijona evrov, saj bodo odpadli stroški najemnin za glasbeno šolo in vrtec, plačilo subvencij najemnin Domu Tisje in varstveno-delovnemu centru. Zadnjo besedo bo imelo ministrstvo za finance, ki lahko prekriža občinske račune in soglasja k zadolžitvi ne izda.


Kaj pa investicijsko vzdrževanje


Po naših informacijah v občinskih »prihrankih« niso upoštevani stroški, ki bodo občino kot bodočega lastnika velikega objekta finančno obremenili. Gre za plačilo zavarovalnih premij, hišniških popravil in vzdrževanja objekta (obnova strehe, oken, pročelja, kanalizacije), bodočih davkov na nepremičnine, upoštevani niso niti stroški višjih obrestnih mer pri najemu novih občinskih posojil, s čimer bo »litijska občina postala najbolj zadolžena občina na prebivalca v državi«.



Računsko sodišče je pred petimi leti opravilo revizijo poslovanja in ugotovilo, da občina za ustanovitev družbe SVC ni izpolnila pogojev, ki jih določajo javnofinančni predpisi, zato podjetja SVC sploh ne bi smela ustanoviti. »Govorimo o teoriji zastrupljenega drevesa. Če je izvorni posel nezakonit oziroma v nasprotju s predpisi, je tudi vsaka sanacija zunaj priporočil računskega sodišča nezakonita,« so znane besede predsednika računskega sodišča Vesela, ki jih je izrekel na tiskovni konferenci po opravljeni reviziji poslovanja litijske občine v začetku leta 2016.


Rokavec obrnil ploščo


V porevizijskem poročilu se je litijski župan Franci Rokavec takrat posul s pepelom ter pripravil analizo prednosti in slabosti ukinitve SVC z ugotovitvijo, da so pozitivni učinki ukinitve družbe bistveno večji od negativnih. Najpomembnejši ugotovitvi sta, da družba SVC ni sposobna financirati svojega poslovanja brez vsakoletnih dokapitalizacij občine in da ni razlogov, da dejavnosti družbe SVC ne bi bilo mogoče opravljati v okviru občinske uprave.

»Govorimo o teoriji zastrupljenega drevesa. Če je izvorni posel nezakonit oziroma v nasprotju s predpisi, je tudi vsaka sanacija zunaj priporočil računskega sodišča nezakonita.« Tomaž Vesel, predsednik računskega sodišča.
»Govorimo o teoriji zastrupljenega drevesa. Če je izvorni posel nezakonit oziroma v nasprotju s predpisi, je tudi vsaka sanacija zunaj priporočil računskega sodišča nezakonita.« Tomaž Vesel, predsednik računskega sodišča.


Občina se je zato obvezala, da družbo SVC ukine in njeno poslovanje prenese v okvir občinske uprave, s čimer so se strinjali tudi državni revizorji. O občinskem nakupu nepremičnin in ukinitvi občinskega podjetja smo vprašali predsednika Vesela, ki je v odgovoru med drugim zapisal, da mora poleg skrbi za racionalno porabo javnega denarja računsko sodišče opravljati tudi svetovalno vlogo.

Občina namerava ukiniti družbo SVC in hkrati imenovati obratovodjo objekta. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Občina namerava ukiniti družbo SVC in hkrati imenovati obratovodjo objekta. FOTO: Bojan Rajšek/Delo


»Bolj si prizadevamo, da smo navzoči pri revidirancih, pomembna je naša svetovalna vloga, porabniki javnega denarja nas pogosto sprašujejo, iščejo nasvete, uspelo nam je uresničiti nekakšno generalno preventivno funkcijo,« je zapisal Vesel, ki pa ni odgovoril na naše vprašanje, ali mu je vodstvo litijske občine, ki ga je Vesel obiskal konec maja, morda omenilo nakup družbe SVC in kje so morebitne pasti takega projekta. Po naših informacijah je bil njegov vljudnostni obisk predvsem namenjen temu, kdo bo v bodoče upravljal s Športno dvorano Litija, saj tega noče več početi ljubljanska družba SPL.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine