Nadzorniki mestnega stanovanjska sklada se bodo danes odločili, kdo izmed 3337 prosilcev, prijavljenih na zadnji, 18. razpis za dodelitev neprofitnih stanovanj, bo dobil ključe občinskih stanovanj. Zanimivo je, da je bilo prosilcem najprej namenjenih 150 javnih najemnih stanovanj v Ljubljani in Vrhniki, dodelili pa jih bodo enkrat več.
»Z 18. javnim razpisom (objavljenem sredi aprila lani) je bila razpisana dodelitev okoli 150 neprofitnih najemnih stanovanj, vendar je bilo nadzornemu svetu sklada predlagano povečanje števila neprofitnih stanovanj na 309,« pojasnjujejo na stanovanjskem skladu MOL, ki ga vodi Sašo Rink. Kdo je nadzornikom predlagal podvojitev števila občinskih stanovanj, ni znano.
- Namesto 150 neprofitnih stanovanj jih bodo dodelili še enkrat več.
- Številni prosilci obupali, zato ne sodelujejo na vsakem razpisu.
- Vselitev v stanovanja predvidena v letih 2020-2022.
Iz zadnjega razpisa je razvidno, da so načrtovali sto stanovanj nameniti upravičencem z nižjimi dohodki, ki jim ni treba plačati lastne udeležbe in varščine. Te prosilce sklad sicer uvršča na seznam A. Petdeset neprofitnih stanovanj pa bi skladno z razpisom dodelili prosilcem z višjimi dohodki. Ti morajo namreč plačati lastno udeležbo in varščino, na skladu pa jih uvrstijo na seznam B.
Ker se bo število razpisanih neprofitnih stanovanj več kot podvojilo, do jutri, ko bodo objavili rezultate 18. razpisa, še ne bo znano, koliko prosilcev bo uvrščenih na seznam A in koliko na seznam B. Občinski sklad sicer dve tretjini stanovanj nameni prosilcem s seznama A, tretjino pa za uvrščene na seznam B.
Infografika: Delo
Selitve od leta 2020 do leta 2022
Na vprašanje, kdaj se bodo izbrani kandidati lahko vselili v nova stanovanja in kje ta bodo, na skladu pravijo: »Stanovanja v Ljubljani in na Vrhniki bomo zagotovili v obdobju med letoma 2020 in 2022.« To so novozgrajena stanovanja v soseski Brdo 2 ter izpraznjena in prenovljena stanovanja iz sedanjega stanovanjskega fonda. V tem obdobju bodo na skladu pridobili osem stanovanj s preureditvijo poslovnih prostorov, nekaj stanovanj pa bodo kupili na trgu.
Stanovanjski slad MOL ima na Vrhniki na območju Vrtnarije 28 stanovanjskih enot, pridobljenih leta 1994. Na zadnji razpis se je prijavilo 3337 prosilcev, največ oziroma 4028 pa se jih je prijavilo pred osmimi leti.
Razočarani, zato se ne prijavljajo
Iz statističnih podatkov (objavljenih v tabeli) je razvidno, da število prosilcev za neprofitna stanovanja v zadnjih letih stagnira oziroma upada. »Ugotavljamo, da ti podatki ne kažejo dejanske slike. Ne gre namreč za dejstvo, da bi si več ljudi uspelo samostojno rešiti stanovanjsko vprašanje, ampak da so številni po letih neuspešnega kandidiranja obupali in ne kandidirajo več na vsakem javnem razpisu. Znano je, da je pomanjkanje neprofitnih oziroma javnih najemnih stanovanj v prestolnici veliko, ocenjeno je na okoli 4000 stanovanj,« dodajajo na skladu.
In kako se bo v prihodnje obračunavala najemnina v javnih najemnih stanovanjih v lasti sklada, če in ko bo začel veljati novi stanovanjski zakon? Ali bo za stanovanja, dodeljena na zadnjem razpisu, treba plačevati stroškovno najemnino, je odvisno od nove zakonodaje. Glede na vsebino osnutka novega zakona pa sklad ocenjuje, da bo najemnina znašala od pet do sedem evrov za kvadratni meter.
Povprečna neprofitna najemnina zdaj znaša 3,11 evra za kvadratni meter. Stroškovno najemnino bodo morali plačati vsi najemniki, ne le novi. »Za tiste, ki prejemajo subvencijo za najemnino, pa se finančna obremenitev ne bo povečala,« dodajajo na občinskem skladu, ki v MOL upravlja 4274 stanovanj, v katerih živi 11332 ljudi.
Komentarji