Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Koliko bo stala Letališka, tudi zaradi Ikee in Mercatorja

Za obnovo zadnjega dela Letališke ceste v BTC bodo gradbinci potrebovali dve leti in 6,4 milijona evrov, Ikea pa bo trgovino zgradila v letu dni.
Švedska Ikea bo za gradnjo trgovine potrebovala le leto dni, projekt je ocenjen na kar 90 milijonov evrov. FOTO: Jure Eržen/Delo
Švedska Ikea bo za gradnjo trgovine potrebovala le leto dni, projekt je ocenjen na kar 90 milijonov evrov. FOTO: Jure Eržen/Delo
9. 8. 2019 | 06:00
9. 8. 2019 | 09:36
5:40
Odločitev, da švedskemu pohištvenemu gigantu Ikea po številnih zapletih končno prižgejo zeleno luč za gradnjo trgovine na območju BTC, je razveselila številne Slovence. V poslovno-nakupovalnem središču so sicer načrtovane številne velike investicije. Mercator bo namreč zgradil logistično-distribucijski center in novo poslovno stavbo, Slovenske železnice in BTC pa načrtujejo gradnjo intermodalnega logističnega centra. Zato je iz vidika prometne obremenitve rekonstrukcija zadnjega, najdaljšega dela Letališke v štiripasovnico še kako potrebna.

Družba Ikea SEE je včeraj sporočila, da jim je okoljsko ministrstvo (po slabih petih mesecih čakanja) izdalo gradbeno dovoljenje za začetek gradnje trgovine v nakupovalnem središču BTC City. Po besedah Vladislava Lalića, regionalnega direktorja za nepremičnine in razvoj v Ikea SEE, bodo trgovino na okoli 30.000 kvadratnih metrih površin gradili v več fazah, odprli jo bodo približno leto dni po začetku gradnje, glavna gradbena dela pa bo izvedla novomeška družba CGP.

Letališko cesto, ki bo zaradi načrtovanih velikih investicij v BTC postala prometno še bolj obremenjena, bodo kmalu začeli obnavljati. FOTO: Roman Šipić/Delo
Letališko cesto, ki bo zaradi načrtovanih velikih investicij v BTC postala prometno še bolj obremenjena, bodo kmalu začeli obnavljati. FOTO: Roman Šipić/Delo


Ikea je svoj prihod v Ljubljano napovedala že septembra leta 2014, ko sta Lalić in župan Zoran Janković sklenila memorandum o soglasju, s katerim sta se obe strani zavezali k projektu. Celoten projekt gradnje Ikeine trgovine v BTC je ocenjen na okoli 90 milijonov evrov, prinesel bo tudi 300 novih delovnih mest. Švedska multinacionalka je minuli petek z MOL že sklenila tudi pogodbo o komunalnem opremljanju, ki ji omogoča izvajanje del na komunalni in cestni infrastrukturi. Spomnimo, da je Ikea vlogo za izdajo dovoljenja vložila že marca, in sicer potem, ko je mestni svet konec februarja spremenil občinski prostorski načrt.

Ljubljanski svetniki so namreč odstranili pogoj, da lahko Ikea uporabno dovoljenje dobi šele po ureditvi južne dostopne ceste od križišča Kajuhove in Kavčičeve ulice do križišča Ameriške in Italijanske ulice, kjer je predvidena gradnja krožišč.


V BTC velike investicije, s tem pa več prometa


V našem največjem poslovno-nakupovalnem središču poleg gradnje Ikee v prihodnje načrtujejo še druge velike investicije, ocenjene na kar 300 milijonov evrov. Med največjimi je gradnja intermodalnega logističnega centra, ki ga skupaj načrtujejo BTC in Slovenske železnice, ter Mercatorjevega logistično-distribucijskega centra in nove poslovne stavbe na Letališki. Zaradi povečanega prometa na območju BTC je občina že pred leti v dolgoročni načrt vključila obnovo Letališke ceste.

»Najprej smo uredili dve turbo krožišči pri Emporiumu in v križišču z Bratislavsko, ki ju povezuje štiripasovnica. Nadaljevali smo z rekonstrukcijo ceste med Kajuhovo in Emporiumom, kjer sta prav tako štiripasovnica in krožišče. Zdaj se rekonstrukcija nadaljuje proti obvoznici,« pojasnjujejo na občini. Za velik gradbeni posel, ki vključuje širitev Letališke ceste od križišča z Bratislavsko do obvoznice, je v proračunu MOL predvidenih 9,3 milijona evrov, gradbinci pa bodo na tem 2,8-kilometrskem odseku delali dve leti oziroma, kot piše v pogodbi, 800 dni.

Prenova Letališke v štiripasovnico na odseku med Bratislavsko cesto in vzhodno obvoznico se bo najverjetneje začela še letos, saj bodo v prihodnjih dneh na MOL z izbranim konzorcijem družb PGZ in Prenova Gradbenik podpisali pogodbo v višini 6,46 milijona evrov (z DDV). Občina je odločitev o izbranem izvajalcu objavila že konec julija, vendar pa bo sklep postal pravnomočen šele 13.avgusta, temu bo sledil podpis pogodbe. Iz dokumentacije je razvidno, da bodo zgradili tudi tri nova križišča, uredili površine za pešce in kolesarje, ob cestišču pa je predvidena tudi zasaditev javorjevega drevoreda.


Popolne zapore Letališke ne bo


Na vprašanje, kako bodo potekala dela in kje bodo zapore, so na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet odgovorili: »Glede organizacije gradbišča in zapore usklajevanja še potekajo, vsekakor pa del ne bomo izvajali pri popolni zapori.«

Na Letališki cesti je namreč veliko logističnih podjetij, ki jim je treba omogočati dostope in poslovanje. »Zapore in delovišče bomo poskušali pripraviti tako, da bo promet na območju čim manj oviran, ne bomo pa čakali na zaključek del na Bratislavski cesti,« dodajajo na MOL. Delavci KPL so že obnovili Bratislavsko cesto in krožišče pri hotelu Radisson Blu Plaza, zdaj pa urejajo križišča severne servisne ceste in priključek z avtoceste na Šmartinsko cesto.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine