Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

Nov obrat za strateški gradbeni material

Družba GIC Gradnje je potrebovala dve leti in dva milijona evrov za modernizirano tretjo betonarno.
Nov obrat ni le betonarna, ampak predvsem sodobna avtomatizirana proizvodnja betonskih izdelkov. FOTO: Špela Kuralt/delo/
Nov obrat ni le betonarna, ampak predvsem sodobna avtomatizirana proizvodnja betonskih izdelkov. FOTO: Špela Kuralt/delo/
Špela Kuralt
11. 5. 2018 | 19:15
2:47
Pristava pri Mestinju – Družba GIC Gradnje iz Rogaške Slatine je popoldne odprla modernizirano proizvodnjo betonskih izdelkov v Pristavi pri Mestinju. Naložba je vredna dva milijona evrov, delo pa bo v obnovljenem obratu dobilo deset ljudi. Skupina GIC Gradnje ima 230 zaposlenih in je lani ustvarila 45 milijonov evrov prometa.
 
Kot je dejal direktor in lastnik družbe Ivan Cajzek, s to investicijo zaokrožujejo svojo ponudbo betonskih materialov v tem delu Slovenije: »Betoni spadajo med strateške gradbene materiale. Če imaš lastne resurse, imaš konkurenčno prednost, ker nisi odvisen od drugih.« Družba, ki je med največjimi gradbinci v državi, sicer porabi do 40 odstotkov svojega betona in betonskih izdelkov.

Lani je samo podjetje GIC Gradnje ustvarilo 30 milijonov evrov prometa, okoli milijon evrov so imeli dobička, hčerinsko podjetje na Hrvaškem je ustvarilo šest milijonov evrov, imajo še štiri hčerinska podjetja. Po obratu v Mestinju, kjer je proizvodnja povsem avtomatizirana, Cajzek že načrtuje novo betonarno v Poljčanah.
 
NEK, Krka in stanovanja v Ljubljani
 
Največji projekt, ki so se ga lotili lani, so bila več kot deset milijonov evrov vredna gradbeno-obrtniška dela v NEK Krško, pojasnjuje Cajzek: »Gre za tako imenovani naslednji steber varnosti, ki je nastal po direktivi nuklearnih elektrarn zaradi nesreče na Japonskem. Sicer pa so med večjimi projekti še trgovine Mömax in Lesnine v Sloveniji in na Hrvaškem ter upravna stavba Krke v Ljubljani.«

V Ljubljano so se po dolgi pavzi zaradi krize vrnili še na stanovanjski trg: »Prav te dni projekt uspešno predajamo. V Ljubljani imamo v načrtu še dva, Ljubljana se je namreč pokazala kot tista lokacija v Sloveniji, kjer se tovrstna dejavnost matematično izide nam, ki investiramo.«

Kot je na otvoritvi novega obrata dejal gospodarski minister Zdravko Počivalšek, je po krizi 23 od 30 največjih gradbenih podjetij bankrotiralo, GIC Gradnje, ki jih je Cajzek postavil leta 1990 z enim zaposlenim, so med sedmimi, ki so ostali. Glede na napovedi številnih, da se nova kriza bliža, pa Cajzek pravi, da so nanjo bolje pripravljeni: »Ne posegamo po projektih, ki jim nismo kos, vsakega, ki se lotimo, hočemo korektno predati. Si pa želimo, da krize ne bo prekmalu in da ne bo v takšnem obsegu, kot je bila.«
 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine