Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Podjetniške zvezde 2024

Družinski podjetji zgradili prvi vrtec iz slovenskega lesa

Družinski podjetji Lumar in GIC Gradnje sta v Selnici ob Dravi zgradila skoraj nič-energijski vrtec.
V Selnici ob Dravi skoraj nič-energijski vrtec iz slovenskega lesa. FOTO: Arhiv podjetja Lumar
V Selnici ob Dravi skoraj nič-energijski vrtec iz slovenskega lesa. FOTO: Arhiv podjetja Lumar
4. 9. 2024 | 16:00
5. 9. 2024 | 20:36
2:56

Družinski podjetji Lumar in GIC gradnje, ki si prizadevata za razvoj in gradnjo inovativnih trajnostnih objektov, sta v Selnici ob Dravi zgradila skoraj nič-energijski vrtec, zgrajen iz slovenskega lesa.

Po besedah direktorja podjetja Lumar Marka Lukića je to prvi vrtec oziroma javni objekt v Sloveniji, grajen z inovativno in nagrajeno slovensko tehnologijo iQwood, brez lepil in kemikalij. Kot pojasnjujejo v podjetju Lumar, ki je bilo tudi eno izmed desetih nominiranih podjetij za Delovo podjetniško zvezdo 2023, bo imel vrtec, ki je bil namenu predan konec avgusta, zaradi kakovostne zasnove s porabo energije pod 15 kWh/m2 a (pasivna gradnja), izredno nizke stroške porabe energije kot samega vzdrževanja skozi celoten življenjski cikel.

»Upamo, da se bo podobna praksa gradnje kakovostnih javnih objektov iz lesa nadaljevala tudi v prihodnje. Pri tem bomo potrebovali večjo vlogo države, ki bo morala spremeniti svojo strategijo in usmeritve glede gradnje z lesom, če bo želela spodbujati nadaljnji razvoj lesnopredelovalne verige v Sloveniji. Večina javnih objektov, ki bi lahko bili grajeni v lesu, se namreč projektira v betonu, kar je izgubljena priložnost za domačo lesno industrijo. Čas je, da končno pridemo od velikih besed k dejanjem,« je še dejal Marko Lukič.

Vrtec v Selnici ob Dravi. FOTO: Arhiv podjetja Lumar
Vrtec v Selnici ob Dravi. FOTO: Arhiv podjetja Lumar
Vrtec se razprostira na nekaj več kot 3000 m2 bivalne površine. Urejenih je 10 oddelkov, osrednji prostor in športna igralnica, terase, razdelilna kuhinja, prostori za strokovne sodelavce, upravni in gospodarski prostori ter ostali prostori, ki bodo omogočali izvedbo vzgojno - izobraževalnega programa predšolskih otrok. Ob vrtcu je parkirišče, urejena pa bodo tudi otroška igrišča. »Za stene in stropove novega vrtca je bilo porabljenega 510 m3 slovenskega smrekovega lesa. Les predstavlja 80 odstotkov uporabljenih materialov. Vrednost investicije je ocenjena na 4,34 milijona evrov brez DDV. Občina bo pridobila tudi nepovratna sredstva Eko sklada v višini 755.000 evrov z DDV.« Projekt je tudi odličen primer uspešnega sodelovanja med različnimi resornimi ministrstvi (MGTŠ, MKGP in MOPE).

 

 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine