Neomejen dostop | že od 9,99€
Podjetja se v mednarodnem poslovanju soočajo tudi z različnimi tveganji, od nekomercialnih in poslovnih, pa vse do finančnih. Pri slednjih je med drugim poleg plačilnega tveganja in spremembe cen surovin tipično valutno tveganje, s katerimi se soočajo izvozniki na trgih zunaj evrskega območja.
Izvrševanje plačil v tujih valutah prinaša kar nekaj nevarnosti, kot so spremembe deviznih tečajev, revalvacija in devalvacija. In kot navajajo v Izvoznem oknu agencije Spirit, se podjetja valutnemu in tečajnemu tveganju lahko najbolj učinkovito izognejo, kadar se že v kupoprodajni pogodbi dogovorijo, da sta cena blaga in tudi valuta plačila valuta države izvoznika, to je v evrih. Ali bo podjetje kot izvoznik blaga doseglo tak dogovor, je v veliki meri odvisno od njegovega pogajalskega položaja in tudi od konkurenčnih pritiskov podjetij v panogi, še navajajo.
Veliko teorij govori o tem, kaj v splošnem vpliva na to, da se razmerje med dvema valutama spremeni (razlika v obrestnih merah, pričakovanih obrestnih merah, pariteti kupne moči itd.), vendar je ne glede na to kratkoročno to težko napovedati, poudarja glavni ekonomist GZS in dodaja, da imajo kapitalski in finančni tokovi velik vpliv na menjalne tečaje.
Slovenija poskuša iskati priložnosti tudi na oddaljenih trgih, zato se ob tem postavlja vprašanje, kaj je smiselno preveriti glede potencialne države, da se ne bi izpostavljali veliki verjetnosti poslabšanja njihove valute.
V splošnem velja, da ko je domača valuta močna, je podjetju težje oziroma mu je manj v interesu izvažati, zanimiv je uvoz, s padanjem vrednosti domače valute pa izvoz postaja vse zanimivejši. »Močna domača valuta je problem, ker je konkurenčna valuta v tem primeru manj vredna in podjetja v tujini težje dosegajo konkurenčnost. Tipičen primer uspešnega izvoznika s šibko valuto je Turčija. Padec turške lire je izjemno dobra novica za turške izvoznike, sploh, ker se njihovi stroški usklajujejo z zamikom glede na padec menjalnega tečaja,« pojasnjuje sogovornik.
In katere so zdaj najboljše valute, v katerih poteka globalna trgovina in kako se to spreminja s spremembami moči posameznih držav? »Ameriški dolar (60 odstotkov), evro (13 odstotkov), japonski jen, kitajski juan in britanski funt so valute, v katerih poteka glavnina globalne trgovine. Primat dolarja je močan, vendar se bo sčasoma znižal zaradi večje zastopanosti azijskih valut, predvsem kitajskega juana,« pričakuje Ivanc. In dodaja, da kljub temu ni pričakovati zelo hitrih sprememb na tem področju, ker Kitajska ni naklonjena liberalnemu menjalnemu tečaju, kar je prvi pogoj za pogosto uporabljeno poslovno valuto.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji