Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nogomet

Vodstvo Chelseaja bo rasistične navijače poskušalo »prevzgojiti« z izletom v Auschwitz

Namesto triletne prepovedi ogleda nogometnih tekem bodo deležni izleta v zloglasno koncentracijsko taborišče. 
V Awschwitzu je umrlo več kot miliojn ljudi. FOTO: Arhiv Dela
V Awschwitzu je umrlo več kot miliojn ljudi. FOTO: Arhiv Dela
A. I.
12. 10. 2018 | 09:57
12. 10. 2018 | 10:52
3:23
Vodstvo britanskega nogometnega prvoligaša Chelseaja se je odločilo odločno spopasti se z rasističnimi izpadi, ki jih imajo na tekmah nekateri njihovi navijači. Ker prepovedi ogleda nogometnih tekem očitno ne učinkujejo, bodo antisemitiste sedaj peljali na izlet v koncentracijsko taborišče Auschwitz. 

Pobudnik zanimive akcije, za katero upajo, da bo res obrodila sadove in spremenila miselnost (ter obnašanje) v nogometnem svetu, je bil lastnik kluba Roman Abramovič, ki je Žid. Navijači bodo v zloglasnem uničevalnem taborišču, kjer je med drugo svetovno vojno umrlo 1,1 milijona ljudi, deležni predavanja. 

»Če ljudem zgolj prepoveste oglede tekem, s tem še ne boste spremenili njihovega obnašanja,« je dejal predsednik nogometnega velikana Bruce Buck. »S to odločitvijo pa jim dajemo možnost, da sami uvidijo, zakaj je njihovo početje napačno. Spremeniti poskušamo njihovo prepričanje.«

Roman Abramovič je lastnik kluba Chelsea. FOTO: Ap
Roman Abramovič je lastnik kluba Chelsea. FOTO: Ap


V preteklosti bi razgreteže zvlekli iz množice na stadionu in jim naložili najmanj triletno prepoved ogleda tekem Premier Lige. Zdaj pa jim raje položimo na srce: Nekaj si storil narobe. Imaš izbiro. Lahko ti izrečemo prepoved ali pa preživiš nekaj časa z našimi uradniki v Auschwitzu, je dejal Buck.

Klub Chelsea je že večkrat javno in glasno kritiziral svoje navijače. Na tekmi proti Tottenhamu, ki podpira judovsko skupnost v Londonu, so nasprotnika septembra lani zmerjali z rasističnimi opazkami. Buck je ob tem pojasnil: »Težko je, ko skupina 50 ali 100 navijačev vpije neprimerne besede. Nemogoče je, da bi jih našel in umaknil s stadiona. Če posameznika lahko identificiramo, pa lahko ukrepamo.«

Vodstvo kluba je aprila letos, ko je potekal znameniti Pohod živih, v koncentracijsko taborišče na Poljskem poslalo posebno delegacijo. Junija pa je na ogled srhljivega kraja strašnega zločina odšlo 150 zaposlenih v klubu. Buck je dejal: »Ogled Auschwitza je bil resnično pomemben. Poskusili bomo storiti še kakšno podobno stvar, ki bi učinkovala.«

Chelsea igra v prvi britanski nogometni ligi. FOTO: Reuters
Chelsea igra v prvi britanski nogometni ligi. FOTO: Reuters


Podporo vodstvu so ponudili med drugim tudi v skladu za navijače in Federaciji nogometnih navijačev (FSF). Njen predstavnik Anwar Uddin je dejal: »FSF že dolgo pomaga navijačem, ki imajo rasistične izpade. Popolnoma podpiramo ukrep Bruca Bucka. Zgolj prepovedi ogleda tekem res ne bodo nič spremenile. Morali bi čestitati vodstvu kluba, da so eni prvih, ki so k problemu pristopili na izviren in celovit način. Zgledu bi morali slediti tudi drugi klubi.«

Vse, kar želimo, je, da bi se antisemitistični izpadi čim prej končali. Upam, da bomo sčasoma res spremenili stvari, je še zaključil Bruce Buck. 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine