Pozdravljeni!

Drugi športi

Prvi poraz, Makedonci šokirali Slovence

V Stožicah veliko razočaranje, Severna Makedonija je premagala Slovenijo s 3:1.
Tudi sedmi slovenski igralec, bučni navijači, niso pomagali do četrte zmage na EP. FOTO: Mavric Pivk/Delo
G. N.
17. 9. 2019 | 19:17
17. 9. 2019 | 20:58
4:44
Po dveh urah in 14 minutah je Severna Makedonija končala dramo in muke Slovenije v njeni četrti tekmi evropskega prvenstva. Makedonci so bili res sijajni, favorizirane gostitelje so ugnali s 3:1, potem ko so v četrtem nizu zaostajali z 21:24. Slovencem nepopustljivost tekmecev ni bila po godu, a prav veliko časa za tarnanje ni. Že jutri naši lahko popravijo današnji slab dan v derbiju z Rusijo (17.30), ki bo odločal o prvem mestu v skupini C.

»Nismo smo bili pravi. Nismo izpeljali tega, kar smo se dogovorili. Tudi ob zaključnih žogah smo grešili. Vsa moštva ne EP so odlična in morda se tega danes nismo zavedali,« je kapetan Tine Urnaut povedal za Kanal A.

Slovenski blok v ključnih trenutkih ni deloval na najvišjih obratih. FOTO: Mavric Pivk/Delo

4. niz: Kakšna drama s srečnim koncem za Severno Makedonijo.. Slovenski odbojkarji so zapravili štiri zaključne žoge, potem ko so zadnjo točko lovili od vodstvo 24:21. Toda Makedonci so bili nepopustljivi in z delnim izidom 5:0 pohiteli do zmage in se izognili nepredvidljivemu petemu nizu. Risto Nikolov je zabil odločilno točko.  Nikola Gjrogiev je tekmo končal pri 24 točkah, najboljši Slovenec Alen Pajenk pa pri 19.

3. niz: Makedonci so tudi tretji niz začeli v zmagovalnem slogu. Prav nič ni kazalo, da bi Slovenci lahko osvojili niz brez pretiranega napora. Ko so tekmeci prišli do najvišje prednosti 15:12, se je zdelo, da jih nič ne more ustaviti. Toda z delnim izidom 7:0 so Slovenci le prišli do igre in položaja, da pridejo do prvega niza. Po 28 minutah so ga le osvojili, Makedonce so pustili do 19. točke.

Mitja Gasparini je imel povprečno tekmo, zbral je osem točk. FOTO: Mavric Pivk/Delo

2. niz: Slovenci so veliko bolje odprli drugi niz, toda tekmeci so do 4:4 držali korak. Potem so Makedonci še dvakrat ulovili zaostanek, najprej za 10:10 in nato še za 22:22, ko je bila Slovenija na dobri poti, da bi izenačila v nizih na 1:1. Toda Makedonci so v odločilnih trenutkih drugega niza dobili krila in igrali kot v transu. Po 42 minutah so zaključili drugi niz, 30:28. Pri Makedoncih se je učinkovitemu Nikoli Gjorgievu, ki je dosegel 15 točk, pridružil še Aleksandar Ljaftov. Dosegel je 13 točk. Najučinkovitejši Slovenec je Alen Pajenk z 12 točkami.

1. niz: Slovenija začela v postavi Vinčić, Gasparini, Pajenk, Videčnik, Šket, Čebulj, Kovačič. Kljub odličnemu vzdušju Slovencem igra nikakor ni stekla. Največ so zaostajali za šest točk (9:15). Prav v zaključku niza so se približali vodstvu, ko so prvič izenačili na 23:23, a so bili Makedonci dovolj zbrani in srečnejši, da so prvi niz po 33 minutah zmagali s 26:24. Nerešljiva uganka za Slovence je bil Nikola Gjorgiev, ki je dosegel kar devet točk.
Slovenski selektor Alberto Giuliani je bil med dvobojem upravičeno zaskrbljen nad predstavo svojih varovancev. FOTO: Tomi Lombar/Delo

Makedonija je po dveh porazih v četrti tekmi ujela zgodovinsko prvo zmago na velikih tekmovanjih. Premagala je Belorusijo.