Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Uspešna zunanja politika je kot krvni obtok

Svet se spreminja, vse se spreminja – samo mi moramo vedeti, kakšna so naša stališča, pravi diplomatka Ksenija Škrilec.
Diplomatka zunanjega ministrstva Ksenija Škrilec je nekdanja veleposlanica v Avstriji in pred tem na Madžarskem. Prihaja iz dvojezičnega okolja, kar pomeni večjo občutljivost za manjšinske zadeve.

FOTO: Alenka Slavinec
Diplomatka zunanjega ministrstva Ksenija Škrilec je nekdanja veleposlanica v Avstriji in pred tem na Madžarskem. Prihaja iz dvojezičnega okolja, kar pomeni večjo občutljivost za manjšinske zadeve. FOTO: Alenka Slavinec
7. 10. 2023 | 05:00
0:24

V intervjuju preberite:

Vitalni interes države je profesionalna diplomacija, komentira sogovornica. V kavarni Narodne galerije sva se pogovarjali o diplomaciji, ki ni politika, o veleposlaniški dvojici v New Yorku, zatekanju Avstrije v imperialno preteklost, renacifikaciji in zatiranju slovenstva na Koroškem.

Ne morem začeti drugje kot pri »nenavadni« zgodbi, ki je povezana z bližnjim članstvom Slovenije v varnostnem svetu ZN in diplomatoma Malovrhom in Žbogarjem. Boste dvakrat premislili, preden ne boste nič rekli?

Notranje politike ne bi komentirala. Ampak tam, kjer kakšna stvar zadeva naš interes, smo že na polju zunanje politike.

Kaj pravi zakonodaja, sta lahko dva veleposlanika v New Yorku?

Veleposlanikov je lahko več, odvisno samo, v kakšnem statusu so. Zunanja politika je odzivanje na aktualne razmere v določenem trenutku. In ob izrednih priložnostih je treba izkoristiti vse vire, ki jih imamo na razpolago ... 

Vsako obdobje, tudi v primeru iste lokacije, ima drugačne izzive in pri izbiri veleposlanika naj bi se upoštevalo tudi to. Izbrala naj bi se za naloge v tistem trenutku najbolj primerna oseba in odločevalci so zagotovo upoštevali vse te elemente. V varnostnem svetu smo v osebi Danila Türka že imeli vrhunskega predstavnika, po katerem se še danes lahko zgledujemo. V njegovi ekipi je bil takrat tudi Samuel Žbogar.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine