Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Znanoteh

Gorelo je 150.000 televizorjev

Kako je Slovenija spremljala pristanek človeka na Luni? Tisti, ki so bili zraven, se spominjajo vtisov.
FOTO: Lindsey Wasson Reuters
FOTO: Lindsey Wasson Reuters
18. 7. 2019 | 06:00
6:36
Na srebrno nebesno telo so v tistih urah in dneh gledali drugače. Tam je bil zdaj človek. »Samo občudujemo lahko sposobnost človeka, da je izpeljal tako mogočen projekt. Eno je poslati nekam satelit, stroj, človek pa je druga stvar,« poudarja Boris Frlec, kemik, ki je s kolegoma fizikoma z inštituta Jožefa Stefana Edom Pirkmajerjem in Tomažem Kalinom na radiu strokovno komentiral prenos, ki ga je povezoval Stane Urek.



»Imeli smo občutek, da smo del zgodovine, čeprav se od nas nihče ni ukvarjal z vesoljskim programom,« pravi Kalin in doda, da so se imeli med prenosom več kot odlično. »Skoraj bi zamudili pristanek, ker sem tako vneto razlagal, kaj bo, če jim ne bo uspelo,« pripoveduje.


Velik zalogaj za mlado televizijo


Toda radio je že imel tradicijo, televizija pa je bila pri nas še v povojih. »Sodelovati pri televizijskem prenosu je bila čast, ne samo veselje. Ni pa bilo enostavno, v živo se zgodi marsikaj. Marsičesa nismo razumeli, pogovarjali so se v vojaški latovščini, v kraticah. Nekatere stvari smo dojeli šele pri odpravi Apollo 15. Isto zvočno zvezo so uporabljali za komuniciranje z astronavti in javnostjo, a imeli smo občutek, da ne dobivamo celotnega pogovora med Houstonom in vesoljci. V prenosu je bilo vsesplošno hreščanje, pa čista tišina, ko je modul izginil za Luno,« pripoveduje Boris Bergant, ki je gledalcem dogajanje prek malih zaslonov približal skupaj z že pokojnim inženirjem Vladom Ribaričem. Po statističnih podatkih je takrat v Sloveniji televizorje imelo že 150.000 gospodinjstev, ki so za več dni predse priklenili lastnike, bližnje in daljne sorodnike, sosede …

Da je bila javnost prevzeta nad pristajanjem, potrjujeta tudi Frlec in Kalin, saj je morala radijska ekipa odgovoriti na veliko vprašanj poslušalcev. »Zelo jih je zanimalo, kako se astronavti hranijo, kako spijo in kako opravljajo tiste funkcije, o katerih na radiu sicer ne govorimo,« navaja Frlec. »Poslušalec je tudi vprašal, kaj bi se zgodilo, če bi se astronavtu snela rokavica. Odvrnil sem, da bi ga iz skafandra iztisnilo kot zobno pasto iz tube,« se zasmeje. »Mi pa smo se hahljali v ozadju, ko je Frlec še kar pritrjeval, da bi se to res zgodilo,« se šale spominja Kalin.

Astronavte odprave Apollo 15 so pogostili v gostilni Kuralt v Spodnjih Gorjah. FOTO: Edi Šelhaus
Astronavte odprave Apollo 15 so pogostili v gostilni Kuralt v Spodnjih Gorjah. FOTO: Edi Šelhaus


V Moskvi so se delali, kot da nič ni


Šlo je za res neverjeten tehnološki dosežek, a tudi za politično obarvan prestiž, pripomni Frlec. Če je večina sveta zadrževala dih, pa je bil v Moskvi 20. oziroma 21. julij čisto običajen dan. »Pristanek so gledali skoraj po vsem svetu, mi v Moskvi pa ga nismo videli,« se spominja takratni dopisnik Dela v ruski prestolnici Marjan Sedmak. »Javnost je dobila zelo hladno sporočilo, da se je pristanek zgodil. Šele naslednji dan smo o tem brali v Pravdi, pa še tam je bila stvar povsem depolitizirana. Glavno čestitko je podala akademija znanosti. Pristanek so razumeli kot dogodek, ki nima političnega naboja, čeprav je seveda šlo za poglavje v oboroževalni tekmi. No, tudi o nesreči, ko je kozmonavt Vladimir Mihajlovič Komarov zgorel v vesoljskem plovilu, so ruski mediji poročali le s kratkim obvestilom,« razlaga Sedmak.

Ameriški astronavti James Irwin, Alfred Worden in David Scott, posadka vesoljskega poleta Apollo 15, so med obiskom Slovenije smučali na Zatrniku. FOTO: Edi Šelhaus
Ameriški astronavti James Irwin, Alfred Worden in David Scott, posadka vesoljskega poleta Apollo 15, so med obiskom Slovenije smučali na Zatrniku. FOTO: Edi Šelhaus




Naslovnica časopisa Delo. FOTO: Blaž Samec/Delo/Muzej tiska
Naslovnica časopisa Delo. FOTO: Blaž Samec/Delo/Muzej tiska


Posebna izdaja Dela Foto Delo
Posebna izdaja Dela Foto Delo

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine