Ministrstvo za gospodarski razvoj je v javno obravnavo posredovalo zakon o nadzoru vesoljskih dejavnosti. Z zakonom bo Slovenija ratificirala določbe pogodbe o vesolju in konvencije o registriranju, hkrati pa se oblikuje tudi nacionalni register vesoljskih objektov, ki je podlaga za vpis satelitov v centralni register vesoljskih objektov pri Združenih narodih. V nasprotnem primeru ne bi mogli zabeležiti, da sta satelita slovenska.
Na izstrelitev imamo pripravljena dva satelita, in sicer satelita
NEMO-HD in TRISAT. Prvega so razvili v Centru odličnosti Vesolje – Si, predvidoma že letos ga bo v orbito ponesla raketa Vega evropskega vesoljskega podjetja Arianespace. »Satelit predstavlja interaktivno satelitsko misijo za daljinsko zaznavanje z visoko natančnostjo, ki bo omogočala zajem multispektralnih podob zemeljske površine ter snemanje HD videa,« so sporočili z ministrstva. Drugi satelit TRISAT pa sta razvila Univerza v Mariboru in podjetje Skylabs, pogovori o izstrelitvi pa še potekajo. Gre za mikro satelit, težak zgolj 4,4 kilograma, ki ima zmerno sposobnost oddaljenega opazovanja Zemlje na osnovi multispektralnega zajema slik v kratkovalovnem infrardečem spektru.
Zakon je bil pred javno obravnavo predhodno usklajen z evropsko vesoljsko agencijo in obravnavan na delovnih sestankih s pristojnimi ministrstvi. Pri pripravi so se, kot pojasnjujejo na ministrstvu posvetovali tudi z mednarodnimi pravniki s področja mednarodnega vesoljskega prava, gospodarstvom in drugimi relevantnimi inštitucijami.
Zakon določa, da je vesoljsko dejavnost mogoče opravljate samo z dovoljenjem, prav tako pa določbe vsebujejo tudi:
- postopek in pogoje za pridobitev tega dovoljenja,
- postopek prenosa dovoljenja,
- odgovornost za škodo povzročeno s strani vesoljske dejavnosti,
- oblikovanje nacionalnega registra vesoljskih objektov,
- postopek financiranja vesoljskih dejavnosti,
- postopek nadzora nad izvedeno vesoljsko dejavnostjo
- in pa kazenske določbe v primeru kršitev.
Komentarji