Neomejen dostop | že od 9,99€
Po tem, ko je Iran s sobote na nedeljo z raketami in brezpilotniki napadel Izrael, kar je bil odziv na nedavni izraelski napad na Damask, je izraelska raketa davi zadela Iran, kot so za več ameriških medijev zatrdili neimenovani vladni viri. Morebitni izraelski napad bi pomenil novo hudo zaostritev bližnjevzhodne krize.
Več ameriških medijev, vključno s televizijam CNN in CBS News, je dobilo potrditev neimenovanih ameriških uradnikov, da je Izrael z raketami napadel Iran, vendar pa iz Irana poročajo le o napadih z droni.
V edinem uradnem odzivu Teherana je tiskovni predstavnik tamkajšnje vesoljske agencije Hosein Dalirian na omrežju X zapisal, da je zračna obramba uspešno prestregla več dronov, za zdaj pa da ni poročil o raketnih napadih.
Svet poziva k zadržanosti obeh strani
Iz sveta se že vrstijo odzivi na napad. Ursula von der Leyen je po poročilih o napadu pozvala k zadržanosti, da bi se izognili nadaljnjemu zaostrovanju razmer na Bližnjem vzhodu. »Narediti moramo vse, kar je v naši moči, da se vse strani vzdržijo eskalacije v tej regiji,« je med obiskom na Finskem novinarjem dejala predsednica EK in dodala, da je nujno, da regija ostane stabilna in se strani vzdržita nadaljnjih ukrepov.
Tudi nemški kancler Olaf Scholz je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA posvaril pred nadaljnjim zaostrovanjem na Bližnjem vzhodu. Pozivom k izogibanju stopnjevanja konflikta sta se pridružili tudi Francija in Španija
Britanski premier Rishi Sunak je v odzivu dejal, da ne bo ugibal o poročilih o napadu, dokler dejstva ne postanejo bolj jasna. Je pa dejal, da eskalacija razmer ni v nikogaršnjem interesu. »Želimo si, da bi v regiji prevladale mirne glave,« je dodal.
Tudi Kitajska je dejala, da nasprotuje dejanjem, ki še stopnjujejo napetosti in da bo še naprej igrala konstruktivno vlogo pri zmanjševanju napetosti na Bližnjem vzhodu. »Še naprej spodbujamo vse strani, naj bodo zadržane in se vzdržijo vseh dejanj, ki bi lahko sprožila novo eskalacijo v tako občutljivi regiji,« pa je v odzivu na domnevne napade dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Jošimasa Hajaši, glavni tajnik japonskega kabineta, je dejal, da je Japonska »globoko zaskrbljena zaradi razmer na Bližnjem vzhodu in ostro obsoja vsa dejanja, ki vodijo v stopnjevanje razmer«.
Ben Saul, posebni poročevalec ZN za boj proti terorizmu in človekove pravice, pa je po poročanju Al Džazire komentiral: »Zadnji napadi Izraela na Iran so še ena kršitev prepovedi uporabe vojaške sile po mednarodnem pravu in ustanovni listini ZN ter ogrožajo človekovo pravico do življenja.«
Arabske države so medtem zaskrbljene za varnost v regiji. Egipt svari pred posledicami širitve konflikta in nestabilnosti v regiji, zunanje ministrstvo je sporočilo, da je globoko zaskrbljeno zaradi stopnjevanja sovražnosti med Izraelom in Iranom. Ob tem je egiptovsko zunanje ministrstvo izrazilo pripravljenost tesneje sodelovati s prizadetimi in vplivnimi stranmi, da bi zajezili trenutne napetosti in zaostrovanje.
Oman pa je pozval mednarodno skupnost, naj vzroke konflikta odpravi z diplomacijo, pri čemer bi se morala osredotočiti na prizadevanja za prekinitev ognja v vojni v Gazi, da bi našli pravično in trajno rešitev.
Kasneje se je na dogajanje odzval tudi generalni sekretar Združenih narodov Guterres. Poudaril je, da se mora nevarni krog povračilnih ukrepov na Bližnjem vzhodu ustaviti, je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP sporočil njegov tiskovni predstavnik. Mednarodno skupnost je pozval, naj prepreči razvoj dogodkov, ki bi lahko imeli uničujoče posledice.
Visoki iranski uradnik je po poročanju o napadu Izraela za Reuters povedal, da ni načrta za takojšnje povračilne ukrepe in ni pojasnil, kdo stoji za incidentom.
Izraelska vojska za francosko tiskovno agencijo AFP ni želela komentirati navedb ameriških medijev, je pa izraelski uradnik za Washington Post, kot povzema izraelski časnik Haaretz, dejal, da je bil »napad mišljen kot sporočilo Iranu, da ima Izrael možnost, da napade znotraj države«.
Tudi sicer še vedno ni uradnega odziva Izraela o današnjem napadu.
Zunanje ministrstvo državljanom svetuje, naj zapustijo Iran
Zaradi resnih in nenadzorovanih varnostnih razmer v Iranu ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) slovenskim državljanom v Iranu svetuje, da v lastni organizaciji in na varen način zapustijo državo, so danes sporočili iz Mladike. Ministrstvo je Iran uvrstilo na črni seznam držav z najvišjo stopnjo nevarnosti po večdnevnih napetostih med Iranom in Izraelom. Slednji je po navedbah neimenovanih ameriških uradnikov ponoči izvedel napad na islamsko republiko. MZEZ je sicer že pred današnjo spremembo odsvetoval vsa potovanja v Iran.
Slovenske turistične agencije, ki sicer organizirajo potovanja v Iran, so v tem obdobju previdne. Tiste, ki so se odzvale povpraševanju STA, med prvomajskimi počitnicami skupin v to državo ne bodo vodile.
»Skrb za varnost sopotnikov, vodnikov in naših partnerjev je ena izmed temeljnih nalog Agencije Oskar. V tem trenutku nimamo v Iranu nobenih potnikov in jih preko prvomajskih praznikov tudi ne bomo imeli,« so pojasnili v Agenciji Oskar. »Potovanja v Iran imamo razpisana, vendar smo zaostritev odnosov predvidevali, zato smo prodajo tega potovanja ustavili že pred nekaj časa,« so navedli tudi v turistični agenciji Vard Turizem.
V turistični agenciji Ars Longa pa so poudarili, da politični situaciji na vzhodu in v širši regiji sledijo že od lanskega oktobra in so zaradi negotove situacije preventivno odpovedali potovanja na Bližnji vzhod. »Tako trenutno nimamo potnikov v Iranu, Izraelu, Jordaniji in Libanonu,« so dodali.
Prvomajski termin za potovanje v Iran pa je imela razpisan agencija Shappa, a ga bo po neuradnih informacijah STA odpovedala oz. se ga bo mogoče udeležiti le na lastno odgovornost in v organizaciji lokalne agencije.
Lufthansa zaradi konflikta začasno ustavila lete v Izrael in Irak
Nemški letalski prevoznik Lufthansa ter njegovi hčerinski družbi Swiss in Austrian Airlines so zaradi trenutnega konflikta na Bližnjem vzhodu začasno prekinili vse lete v Izrael in Irak. Prekinitev letov v Tel Aviv in Erbil bo predvidoma trajala do sobote zjutraj, je za francosko tiskovno agencijo AFP potrdil tiskovni predstavnik Lufthanse.
Tiskovni predstavnik je za AFP povedal, da so zaradi »trenutnih razmer« do 7. ure zjutraj po srednjeevropskem času prekinili vse lete skupine Lufthansa v izraelski Tel Aviv in iraški Erbil.
Izrael je ponoči z raketami napadel Iran, so za več ameriških medijev zatrdili neimenovani vladni viri. Iranski mediji so danes poročali o več eksplozijah v regiji Isfahan, ne pa tudi o raketnih napadih. Vojska je sicer nad več mesti aktivirala zračno obrambo, ki pa naj bi sestrelila zgolj tri manjše drone.
Izraelski minister za nacionalno varnost Itamar Ben-Gvir, ki je pozval k ostremu vojaškemu odzivu po iranskem povračilnem napadu na Izrael 13. aprila, je po današnjem izraelskem napadu nakazal, da je bil napad »prešibek«. Na njegov tvit se je zelo kritično odzval vodja opozicije Jair Lapid, ki je dejal, tako Al Džazira, »da še nikoli minister ni naredil tako velike škode varnosti države, njeni podobi in mednarodnemu statusu«.
Ne glede na majhen oz. ničti obseg škode domnevni izraelski napad Iranu pošilja sporočilo o ranljivosti njegove varnosti, meni analitik iranskih zadev. V kratkem intervjuju za Al Džaziro je Hamidreza Azizi, gostujoči sodelavec na nemškem inštitutu za mednarodne in varnostne zadeve, dejal, da incident dokazuje, da lahko iranski sovražniki prodrejo celo v notranjost države.
Poudaril je, da je Isfahan lociran precej centralno v državi in bi lahko po njegovih besedah to nakazovalo na »izraelski obveščevalni in operativni dostop, ne glede na to, ali je bil izvor napada notranji ali zunanji«.
Brezpilotniki so bili domnevno izstreljeni iz Irana, iranski radarski sistemi pa da niso zaznali neznanih letal, ki so vstopila v iranski zračni prostor, navajanje iranskih uradnikov za New York Times povzema Haaretz. Dodali so, da je bila sestreljena ločena skupina majhnih brezpilotnih letal v regiji Tabriz, približno 500 milj severno od Isfahana.
Po poročanju državnih medijev so bili leti nad več mesti prekinjeni, je navajal BBC, a so jih znova vzpostavili. Zakaj je bil cilj ravno Isfahan? Tam je iransko letalsko oporišče, provinca pa ima več vojaških lokacij. Za zdaj ni poročil, da bi bila katera od njih zadeta, iranski mediji so trdili, da so vsi jedrski objekti varni.
Tudi Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je potrdila, da po poročanem izraelskem zračnem napadu na Isfahan ni bilo nobene škode na iranskih jedrskih lokacijah. Pozvala je obe strani k zadržanosti in poudarila, da jedrski objekti nikoli ne smejo biti tarča vojaških spopadov. V IAEA tako pozorno spremljajo dogajanje, navaja Haaretz.
Ameriško veleposlaništvo v Izraelu je danes svojim zaposlenim in njihovim družinam do nadaljnjega omejilo potovanja iz osebnih razlogov. Britansko varnostno podjetje Ambrey je sporočilo, da so komercialnim ladjam, ki plujejo skozi Arabski zaliv in zahodni Indijski ocean, svetovali, da ostanejo pripravljene za primer povečane dejavnosti brezpilotnih letal v regiji, piše BBC.
Iran je bil v visoki pripravljenosti, potem ko je Izrael napovedal, da se bo odzval na rakete in brezpilotna letala, ki jih je Iran izstrelil v soboto zvečer. Morebitni izraelski napad na ozemlje Irana bi pomenil novo hudo zaostritev krize na Bližnjem vzhodu.
Kljub temu da je Izrael s pomočjo zaveznic z ZDA na čelu prestregel veliko večino iranskih izstrelkov, je iranska vojska v nedeljo sporočila, da je z napadom izpolnila vse svoje cilje. V Teheranu so ZDA in Izrael pri tem posvarili, naj se izognejo povračilnim ukrepom, saj da bo v nasprotnem sledil še mnogo močnejši odgovor. Izrael je menda pred napadom obvestil ZDA, da se bo maščeval.
Izrael je, četudi ga je svet posvaril pred odzivom, sporočil, da bo na neki način odgovoril na iranski napad. Kot navaja BBC, pa je razsežnost tega odgovora omejena. Tudi pogledi na Isfahan danes zjutraj so brez posebnosti. Seveda pa se ne ve, kakšne bodo nadaljnje poteze tako Irana kot tudi Izraela.
Mohamad Marandi, politični in varnostni analitik na univerzi v Teheranu, je komentiral, da še vedno ni jasno, ali se je zgodilo kaj pomembnega, navaja Al Džazira. »Ljudje v Isfahanu pravijo, da je vse v redu. Iranci so sicer dejali, da če bodo Izraelci znova napadli, če bodo izvedli še eno dejanje agresije, potem bodo udarili močneje kot prejšnjič in udarili bodo nazaj, ne da bi čakali dva tedna, tako kot nazadnje.«
Iran je 13. aprila v napadu proti Izraelu izstrelil več kot 300 raket in brezpilotnih letal. Teheran trdi, da je bil ta napad odgovor na domnevni izraelski napad na njihov konzulat v Siriji, v katerem je bilo ubitih 13 ljudi. Izraelu in zahodnim zaveznikom jih je večino uspelo sestreliti, preden so dosegli izraelsko ozemlje. Izrael je nakazal, da bo vrnil udarec, da bi Iran odvrnil od ponovnega napada, čeprav so mednarodni voditelji državo pozivali, naj se vzdrži. Številne svetovne vlade so Izrael pozvale, naj poskrbi za umiritev napetosti.
Voditelji držav članic EU so včeraj podprli uvedbo dodatnih sankcij proti Teheranu, predvsem v povezavi z brezpilotnimi letalniki in raketami. Tudi ZDA in Velika Britanija sta včeraj naznanili nove sankcije, usmerjene zlasti proti iranskemu programu brezpilotnih letalnikov.
Le nekaj ur po napadu so se odzvali iz Združenega kraljestva. Po mnenju Downing Streeta vir napadov na Iran ni bil uradno potrjen, a da ima Izrael pravice do samoobrambe, obenem pa so dejali, da so Izraelce pozvali, da je zdaj pomembna umiritev razmer.
Vodja Sirskega observatorija za človekove pravice s sedežem v Londonu Rami Abdel Rahman je sporočil, da so izraelske letalske sile danes napadle položaje sirske vojske na jugu Sirije. Napadi so bili usmerjeni predvsem na radarsko postajo vojske med provincama Svejda in Dara, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še pojasnil Rahman.
Izrael cilje v sosednji Siriji redno obstreljuje, a to le redko komentira. Z napadi si med drugim prizadeva preprečiti širjenje vpliva Irana, ki je zaveznik aktualnih sirskih oblasti.
Izrael še vedno nadaljuje obstreljevanje Gaze. V novih izraelskih napadih na Gazo je bilo ponoči ubitih najmanj devet ljudi, več pa je bilo ranjenih. Oblasti pogrešajo še 15 ljudi, ki so najverjetneje ujeti pod ruševinami, poroča katarska televizija Al Džazira. Po zadnjih podatkih ministrstva za zdravje v Gazi je bilo v izraelski ofenzivi doslej ubitih najmanj 33.970 ljudi, večinoma žensk in otrok, še 76.770 ljudi pa je bilo ranjenih.
Cene nafte so se v današnjem azijskem trgovanju po napadu Izraela na Iran z raketami in na položaje sirske vojske močno dvignile. Cena severnomorske nafte brent se je začasno povzpela nad 90 dolarjev za sod, nato pa se je nekoliko spustila.
Delniški indeksi na borzah v Evropi v začetnem delu današnjega trgovanja precej izgubljajo. Vlagatelje skrbi zaostrovanje razmer na Bližnjem vzhodu. Tečaj evra se v primerjavi z dolarjem nekoliko zvišuje.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji